Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legenda Bukač: Korupce v hokeji existuje. Pokud ji nevyřešíme, přestanou lidé na stadiony chodit

Sport

  4:40
PRAHA - Na rovinu nazval věci tak, jak se s nimi osobně setkává. Luděk Bukač, dvojnásobný trenér mistrů světa a uznávaný pedagog, veřejně promluvil o korupci v mládežnickém sportu. „Uplácení u nás bohužel funguje, nechoďme kolem horké kaše.“

Bývalý hokejista a později úspěšný trenér Luděk Bukač. foto: MAFRA

V českém hokejovém prostředí jde o velice citlivé téma. Na korupci v dubnu rázně upozornil Miroslav Palaščák, jenž na internetu zveřejnil video ze schůzky s tehdejším trenérem Slavie Vladimírem Růžičkou. Ten přijal 500 tisíc za to, že se o Palaščákova syna „postará.“

Kauza v sobě skrývá řadu nejasností. Ukázala však na problém, o němž se dosud nahlas nehovořilo. 

Ve čtvrtečním pořadu ČT Máte slovo s M. Jílkovou, který se problematice částečně věnoval, se Luděk Bukač jako jediný z hostů o korupci otevřeně rozpovídal.

„Mluvím se stovkami rodičů a dětí a znám dokonale mládežnický hokej u nás. Korupce existuje. Protekce existuje. Kdysi to zavedli agenti a zakotvilo se to,“ řekl Bukač v přímém přenosu.

Lidovky.cz: Je tedy korupce v českém hokeji běžným jevem?
Pozor, musíme odlišit hokej dospělých a mládežnický hokej. To je zcela něco jiného. Ale ano, korupci u dětí bohužel máme. Hokej není férové prostředí. Je tady řada kluků, kteří s tím v dospělém věku seknou, protože vidí, jak to funguje. 

Svaz: Nemáme důkazy

„Nikdo nepopírá, že ke korupčnímu jednání v mládežnickém hokeji u nás může docházet. Hlavní problém je v tom, že to nikde není doloženo žádnými důkazy. Kdybychom o některém případu věděli a měli ho prokázaný, budeme okamžite reagovat.“

Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Je to začarovaný kruh, nebo existuje cesta ven?
Musí existovat. Vemte si teď mistrovství světa u nás: lidé chodili jen tak v českých dresech po městě, na autech vlály české vlajky... Všichni bychom měli cítit zodpovědnost a zamyslet se nad sebou, co pro nás všechny hokej znamená. Na současném šampionátu jsme byli čtvrtí, což je tak na hraně. Ovšem smutné je, že naším nejlepším hráčem byl veterán Jarda Jágr. Kde byl mladý zbytek mužstva, co by to měl táhnout?

Lidovky.cz: Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval řekl, že korupce ve sportu je odrazem společnosti. Souhlasíte?
Ano. V politice se řeší korupce od roku 1989, ale do teď se nic nezměnilo. Sport je trochu jiný případ, tam musíte tyhle problémy řešit okamžitě. Jinak se za jeden zápas, v případě mistrovství světa za 14 dnů, ukáže pravda.

Lidovky.cz: Vidíte snahu ze strany hokejového svazu, aby se problémem zabýval?
Podívejte se, sport mládeže je globální problém. Sportování dětí jde ruku v ruce se školou. Změníme to jen přístupem. Jestli ne, tak se dostaneme do situace, kdy lidé sundají dres a na stadiony přestanou chodit.

Lidovky.cz: Jaké navrhujete řešení?
Jednoduché. Musíme udělat mantinely, aby se to nestávalo. Příkladem budiž Finsko, Švýcarsko nebo i Kanada. Musíte mít úsilí a snahu to změnit. Jestliže trenéři volí reprezentační tým mládeže, co má odjet do zahraniční na turnaj, nesmí jim chybět kritické myšlení. Jenže stává se, že tam jsou hráči, kteří v týmu nemají co dělat... Korupce bohužel existuje i na téhle úrovni.

Řešení? Nová koncepce

„Hokejové prostředí detailně neznám. Ale věřím tomu, co říká pan Bukač. My, jako poslanci, tomu pomůžeme jedině tak, když vytvoříme novou koncepci sportu. Už na ní pracujeme. Pan Chládek (ministr tělovýchovy a školství), na to měl dva roky. Dosud nemá ani čárku.“

Jiří Holeček ml., syn legendárního brankáře a poslanec za hnutí ANO 2011, předseda podvýboru pro mládež a sport pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Hodně se diskutuje o financování mládežnického sportu. Změnily by lepší dotace od státu poměry v hokeji?
Vůbec ne. Někdo se ohání tím, že by měli trenéři lepší plat a tím pádem by nepříjmali úplatky. Jenže koukněte pár let zpátky, kdy u nás byli světoví trenéři a makali zadarmo, protože je to bavilo. Tenhle problém není o penězích, musíme hlavně zlepšit svoji práci. Tím však rozhodně nechci říct, že by příliv financí sportu nepomohl, to právě naopak. Ale problém, o kterém se bavíme, určitě nevyřeší.

Lidovky.cz: Co říkáte na kauzu Vladimíra Růžičky?
Jeho případ neznám, nechci spekulovat. Mohlo to být vymyšlené, překroucené. Kdo ví, jestli se vůbec někdy dozvíme pravdu. Na sto procent vám můžu říct jen jedno: ten problém v našem hokeji máme. 

Lidovky.cz: Může se to zlepšit? Vzhledem k tomu, že se o něm nyní hovoří nahlas v médiích...
Změnit myšlení lidí je to nejhorší. Pokud trenéři v mládežnických klubech neznají svoje uvažování, tak budeme tupě přešlapovat na místě.