Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Golonka: Mladí a úspěšní hokejisté vidí jen peníze

Evropa

  22:30
PRAHA - V neděli oslavil slavný hokejový Jozef Golonka pětasedmdesáté narozeniny. Slovenský prezident Ivan Gašparovič při té příležitosti předl domácí hokejové legendě medaili. "A také jsem dostal vyznamenání od Evropské unie." Pořád je také čilý a intenzivně se zajímá o hokej. "Vděčím mu totiž za všechno. Viděl jsem díky němu kus světa, poznal spoustu lidí a mám uznání ve vysokých kruzích. Toho si velmi vážím," říká bývalý skvělý střelec, technik a bruslař.

Bývalý československý internacionál, slovenský hokejista a trenér Jozef Golonka pózuje u jednoho ze svých dresů v Síni slávy slovenského hokeje. foto: ČTK

Pane Golonko, chodíte pořád na hokej?
Samozřejmě, na každý zápas Slovanu Bratislava. Je dobře, že máme na Slovensku KHL, protože naše liga nestála za nic. S tou vaší se vůbec nedá srovnávat. Hokej si užívám, zvlášť když se dneska hraje na takových krásných stadionech, které za nás nebyly.

Není vám trochu líto, že jste se nenarodil později?
Víte, já současným hráčům vůbec nezávidím, protože hokej je dneska mnohem těžší a náročnější. Naopak jim to přeju. Moje generace byla ta, která jim otevřela cestu do světa.

Pro vás musí být asi velká radost nejen Slovan, ale i slovenská reprezentace, které se začalo dařit, že?
Stříbrná medaile na mistrovství světa byl velký úspěch a velkou zásluhu na tom má fakt, že máme českého trenéra Vůjtka. On rozumí naší mentalitě. Slovan má také českého trenéra Čadu, kterému se daří.

Myslíte, že se slovenská reprezentace dokáže udržet takhle vysoko?
Abych řekl pravdu, tak tomu moc nevěřím. V současné době jsou všechna mužstva hodně silná. Na druhou stranu se ukázalo, že Češi dokázali několikrát překvapit. Budeme rádi, když se udržíme mezi pěti nejlepšími.

Sledoval jste i mistrovství světa dvacítek?
Sledoval a překvapili mě Češi. Měli jste také problémy, ale to vychází z počtu hráčů, kteří jsou k dispozici. Pro nás byl základ, abychom se udrželi v elitní skupině. Ještě je před námi hodně práce.

Čím si vysvětlujete, že šla mládež v Česku i u vás takhle dolů?
U nás je to otázka peněz. Hokej můžou hrát jenom děti bohatých rodičů. Navíc je potřeba si uvědomit, že se hokej vyrovnává, takže je situace těžší, než bývala. Budeme mít hodně práce, abychom se světu vyrovnali.

Věříte, že se situace zlepší?
Za momentální ekonomické krize asi ne. Peníze nejsou a každý šetří. Ale když si budeme neustále utahovat opasky, tak nemůžeme mít výsledky.

Největším problémem asi je, že hokej je hodně drahý sport. Souhlasíte?
To je pravda. Ale není hrozně drahé lyžování? A vidíte, kolik lidí lyžuje a kolik si jich koupí drahou výstroj. Ta je dvakrát tak dražší než hokejová... Na ni ale rodiče bohužel nechtějí dát peníze.

Změní se to?
Musíme se s tím smířit. Dneska se mladí upínají k NHL a vidí jenom peníze. A ti, kteří v ní uspěli a mají na kontě miliardu korun, trochu zapomněli, že někdy měli trenéra zadarmo. Zapomněli, že jim to také někdy někdo platil a že hokej není jenom o penězích, ale že je to také sport.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat