Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loučení s Gutem. Král: Pod ním se český hokej měl nejlépe

Sport

  11:45
Desítky hokejových osobností minulosti i současnosti se dnes přišly rozloučit s bývalým reprezentačním obráncem, úspěšným trenérem a dlouholetým předsedou Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Karlem Gutem. Výrazná postava československé a poté i české hokejové historie zemřela v pondělí 6. ledna po delší nemoci ve věku 86 let.

Vladimír Růžička a Dominik Hašek se loučí s Karlem Gutem foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na pohřbu ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích mu hold vzdali jeho někdejší svěřenci v národním týmu i ve Spartě, se kterou spojil podstatnou část kariéry. Čestnou stráž drželi František Pospíšil, Vladimír Martinec, Jiří Holík, Jan "Gusta" Havel, Jiří Kochta a Jaroslav Šíma.

Osobně se obřadu zúčastnili i Milan Nový, Jaroslav Pouzar, Jiří Holeček, Richard Farda, Vladimír Růžička, Dominik Hašek, Jiří Šlégr, Martin Straka, Roman Turek nebo Alois Hadamczik. Z "nehokejového" prostředí poté Imrich Bugár, Miroslav Beránek nebo prezident Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

"Karel Gut toho dosáhl strašně moc. Byl to skvělý sportovec, vynikající trenér a nakonec i předseda hokejového svazu. Je to velká ztráta pro český sport i český hokej, ale na druhou stranu prožil plodný život, který by vydal za tři," uvedl Kejval.

Jen v dobrém na svého někdejšího trenéra vzpomínali i bývalí hráči. "Naše generace měla štěstí, že takového trenéra měla. Navždy zůstane v našich srdcích," řekl Jiří Holík.

"V paměti mi zůstanou samé krásné zážitky. Byli jsme mistři světa, uspěli jsme na Kanadském poháru. Byl to vynikající trenér a vynikající předseda svazu. Měl nás rád. Byl přísný, ale jako hráčům nám věřil. A my jsme se mu to snažili na ledě vracet," dodal Nový, nejlepší střelec české historie.

Gutův přínos pro český hokej ocenil v projevu i současný předseda ČSLH Tomáš Král. "Karel Gut byl všeobecně respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje. Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé," poukázal Král na roky 1994 až 2004, kdy stál Gut v čele českého hokeje. "Říkali mu Vráska, na dresu nosil dvojku, ale pro nás zůstane na vždy jedničkou," poukázal Král na Gutovu přezdívku.

Jako hráč a kapitán národního mužstva se Gut zúčastnil tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů, z nichž má tři bronzové medaile. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. V reprezentaci sehrál 114 utkání, ve kterých zaznamenal 34 branek.

Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF), do které byl uveden v roce 1998, i Síně slávy českého hokeje, v níž se ocitl o deset let později. Člen klubu legend pražské Sparty má za sebou i úspěšnou trenérskou kariéru, v letech 1976 a 1977 dovedl společně s Jánem Starším národní tým k titulu mistrů světa. Řadu let byl i ústředním trenérem hokejového svazu.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...