Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Lubina vyvázl s podmínkou

Ladislav Lubina u hradeckého soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Lubina u hradeckého soudu. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Dva roky vězení s podmíněným čtyřletým odkladem uložil dnes Okresní soud v Hradci Králové bývalému hokejovému reprezentantovi Ladislavu Lubinovi za zavinění tragické dopravní nehody. Havárie čtyř aut se stala v červenci 2008 u Trotiny na Hradecku na hlavním silničním tahu mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Zahynul při ní jeden člověk, jímž byl otec fotbalisty Vratislava Lokvence.

Vůz, který řídil Lubina, vjel do protisměru, kde se bočně srazil s nákladním vozem a narazil do dalšího osobního vozu. Nákladní vůz vjel do protisměru, kde narazil do dodávky, jejíž řidič i přes pomoc záchranářů podlehl následkům zranění. Ostatní účastníci tragické srážky vyvázli nezraněni, při havárii vznikla škoda přibližně 900 tisíc korun.

Lubina z místa nehody utekl, později se přihlásil policii ve Dvoře Králové nad Labem. Při výslechu přiznal, že se plně nevěnoval řízení svého vozu.


Dopolední líčení:
"Jel jsem v koloně, věnoval jsem se řízení. Díval jsem se do zrcátek a vyletěl nějaký předmět, potom jsem už byl mimo pruh a následoval náraz," řekl Lubina. Soudu řekl, že jej nehoda zaskočila. "Chtěl jsem skončit se svým životem. To, že jsem zmařil lidský život bylo něco hrozného. Dodnes na to myslím," řekl soudu. V případě prokázání viny mu hrozí za ublížení na zdraví z nedbalosti až pět let vězení.

Soudní znalec Jaroslav Slavík soudu řekl, že na vozidlech nebyla zjištěna žádná technická závada, která by na nehodu mohla mít vliv. Podle něj Lubinovo vozidlo v době nárazu zasahovalo zhruba polovinou do protisměru, což odpovídalo relativně pozvolnému vjetí do protisměru. "Proč však Lubina vjel do protisměru, říci nedokážu," řekl Slavík.

Znalecký posudek prokázal, že Lubinův vůz jel v době nehody rychlostí 80 kilometrů v hodině, po nárazu havarovaly také další vozy. "Žádný z řidičů dalších vozidel neměl možnost na vzniklou situaci nějakým způsobem reagovat," řekl Slavík.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...