Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Má roztroušenou sklerózu. Přesto se připravuje na NHL

Sport

  11:00
MINNESOTA/PRAHA - Je úspěšným hokejovým brankářem s průměrným ročním platem téměř dva miliony dolarů. Před dvěma měsíci však Kanaďan Josh Harding z Minnesoty Wild začal při zátěži trpět závratěmi a viděl velké černé tečky. Na vině nebyl bolavý krk, jak si myslel, diagnóza byla daleko horší: roztroušená skleróza.

Josh Harding foto: Reprofoto

Ani poté ovšem tréninky neomezil. Stále ho žene jediný cíl, a to se řádně připravit na případný start NHL. "Chci pravidelně bruslit, cvičit a dostat se do formy a připravit se na předsezonní kemp," pravil odhodlaně.

Roztroušená skleróza

Jde o chronické autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém napadá nervovou soustavu. Neexistuje na ní žádná léčba, léky pouze zmírňují obtíže a zpomalují rozvoj onemocnění.

Přiznal ale, že se několik dní cítil mizerně. "V životě jsou věci, které se stávají a neovlivníte jej. Prostě se s nimi musíte vypořádat." Dlouhodobých příznaků nemoci se ale nebojí. "Teď to léčíme agresivním způsobem. Nedokážeme však odhadnout, jak na tom budu za tři či pět let. Jen budeme minimalizovat riziko infarktu nebo něčeho podobného."

Nepříznivá zpráva zasáhla všechny Hardingovi blízké. Rodinu, přátele, spoluhráče, vedení klubu... "Naše modlitby a myšlenky jsou s Joshem a jeho rodinou," prohlásil generální manažer Minnesoty Chuck Fletcher.

Hardingovu kariéru protnul i gólman pražské Slavie Miroslav Kopřiva. Před šesti lety spolu dva roky bojovali o prostor v brankovišti na farmě Wild v Houstonu. "Moc jsme se nebavili, mix evropského a kanadského brankáře není příliš ideální. Chytal ale dobře, už vyznával moderní styl," vzpomíná pro LN Kopřiva.

Kopřiva: Držím mu palce

O nemoci někdejšího soka se nyní dočetl na internetu. "Byl jsem z toho špatný. Vždyť je o rok mladší než já. A pokud se cítí na to, že bude i nadále hrát, tak mu určitě budu držet palce."

Podobně krutý osud potkal před lety dalšího brankáře, volbu draftu Bostonu Bruins, Jordana Sigaleta. Jakmile se dozvěděl o onemocnění Hardinga, okamžitě ho kontaktoval. "Postavil se k tomu správně," uznal Sigalet to, že Harding v kariéře nadále pokračuje. Ten předčasně s hokejem skončil v devětadvaceti letech.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...