19. listopadu 2008 22:08 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Magnitogorsk a Espoo jsou v semifinále

Brankář Slovanu Sasu Hovi zastavuje útočníka Českých Budějovic Sasu Hoviho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brankář Slovanu Sasu Hovi zastavuje útočníka Českých Budějovic Sasu Hoviho. | foto: ČTK

PRAHA Hokejisté Metallurgu Magnitogorsk a finského týmu Espoo Blues si zajistili postup do semifinále Ligy mistrů. Ruský tým dnes v 5. kole základní skupiny A porazil finský Kärpät Oulu 3:1. Vítězství zpečetil v předposlední minutě gólem Tomáš Rolinek po asistenci Jana Marka, který si v zápase připsal dvě přihrávky.

V boji o finále narazí Metallurg v ruském derby na Ufu, která svůj postup stvrdila již před týdnem výhrou v Českých Budějovicích.

Espoo potvrdilo postup výhrou nad Bernem 2:1. O soupeři finského celku v semifinále se rozhodne až v závěrečném 6. kole skupiny D, v němž pražská Slavia ve středu 3. prosince přivítá Curych. Švýcarský tým zůstal ve hře díky vítězství 4:3 nad Linköpingem. K postupu na úkor svěřenců Vladimíra Růžičky musí v O2 Areně vyhrát.

Magnitogorsk nastoupil proti finskému mistrovi s útočnou řadou Jan Marek - Jaroslav Kudrna - Tomáš Rolinek, v obraně nechyběl ani další Čech Karel Pilař. Domácí potřebovali k postupové jistotě tříbodové vítězství, ale první třetina skončila bez branek.

Do druhé vstoupil Metallurg úvodní brankou Bulina po 87 odehraných vteřinách. Na další trefu však musel střelecky aktivnější favorit zápasu čekat až do závěru prostředního dějství. Na konci 39. minuty museli na trestnou lavici společně hostující Mikkola s Backmanem a jejich provinění potrestal již po 19 sekundách Birjukov po Markově přihrávce.

Právě česká hvězda Metallurgu však dostala Kärpät zpět do hry. Na začátku třetí třetiny obdržel Marek dvouminutový trest a Korpikari krátce poté snížil na jednobrankový rozdíl. V samém závěru Marek vše napravil další gólovou přihrávkou na Rolinkův gól. Poslední utkání skupiny, v němž Metallurg zavítá na led Eisbärenu Berlín, již nemůže na pořadí v tabulce nic změnit.

Espoo potřebovalo k definitivě postupu proti Bernu alespoň bod, začalo však velmi špatně, když ho v oslabení již po 47 vteřinách hry nachytal Dube. Domácím se však ještě do první přestávky podařilo skóre zásluhou Puustinena a Kellera otočit na konečných 2:1. Závěr duelu zpestřila bitka, do níž se dostal i brankář vítězů Koskinen.

Curychu stačil proti Linköpingu vedenému českým koučem Slavomírem Lenerem k uchování šance na postup alespoň bod, ale získal všechny tři. Po vyrovnané úvodní třetině šli sice domácí Lions ve 33. minutě do vedení, ačkoliv zahodili krátce předtím trestné střílení, ovšem nedlouho poté vyrovnal v oslabení Jan Hlaváč. Zásluhou Gardnera ale Curych do druhé přestávky přesto vedl 3:2. V závěrečném dějství zvýšil Bühler, chvilku po něm Saravo snížil, ale Linköping i přes power play na bod nedosáhl.

VÝSLEDKY - SKUPINA A:
Metallurg Magnitogorsk - Kärpät Oulu 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 22. Bulin, 40. Birjukov (Marek), 59. Rolinek (Marek) - 42. Korpikari. Rozhodčí: Reiber, Stricker - Wehrli, Wirth (všichni Švýc.). Vyloučení: 5:6, navíc Mikkola (Oulu) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7593.

Tabulka:
1. Magnitogorsk 3 3 0 0 0 10:3 9
2. Eisbären Berlín 3 1 1 0 1 8:9 5
3. Kärpät Oulu 4 0 0 1 3 5:11 1

SKUPINA B:
Espoo Blues - SC Bern 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky: 7. Puustinen, 16. Keller - 1. Dube. Rozhodčí: Baluška, Lokšík - Mášik, Tvrdoň (všichni SR). Vyloučení: 8:14, navíc Roche (Bern) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6247.

Tabulka:
1. Espoo Blues 3 3 0 0 0 8:4 9
2. HV 71 3 1 0 0 2 13:12 3
3. SC Bern 4 1 0 0 3 11:16 3

SKUPINA C:
Slovan Bratislava - Mountfield České Budějovice 5:3 (3:0, 0:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 1. Vaic (Lažo, Kropáč), 15. Hujsa (Hreus, Kuľha), 18. Döme, 55. Kukumberg (Uram, Döme), 60. Lažo (Kropáč) - 45. Gulaš (Macháček), 54. Huml (Kůrka), 54. Mertl (Hřebejk). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Sormunen, Nieminen (všichni Fin.). Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 4883.

Sestavy: Slovan Bratislava: Hovi - Devečka, Sersen, Pavlas, Kováčik, Hlavačka, Bohunický, Huba, Hruška - Lažo, Vaic, Kropáč - Kuľha, Hreus, Liščák - Uram, Kukumberg, Döme - Gráčik, Liščák, Baček. Trenér: Róbert Pukalovič.

České Budějovice: Kovář - Toman, Gřegořek, L. Poživil, Jareš, Macháček, Vydarený, Mucha, Sičák - M. Hudec, Huml, Kůrka - Bílek, Duda, Veselý - Kuchejda, Gulaš, Kotrla - Mertl, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Ernest Bokroš a Jan Tlačil.

Tabulka:
1. Ufa 3 3 0 0 0 14:3 9
2. Slovan Bratislava 3 1 0 0 2 9:12 3
3. České Budějovice 4 1 0 0 3 9:17 3

SKUPINA D:
Curych - Linköping 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 19. Sejna, 33. Blindenbacher, 39. Gardner, 41. Bühler - 18. Persson, 38. Hlaváč, 45. Saravo. Rozhodčí: Bulanov, Kadyrov - Oskirko, Serdjuk (všichni Rus.). Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 8574.