1. května 2011 15:19, aktualizováno 2. 5 18:47 Lidovky.cz > Sport > Hokej

MARIAN JELÍNEK: Favorité můžou hrát o záchranu

Německo - Rusko (LN) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo - Rusko (LN) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Šokující výhra Němců nad Ruskem. Norové překvapivě otočili zápas se Švédy. Tak zněly titulky v médiích v úvodu šampionátu. "Outsideři mají na začátku MS plno sil a v týmech mají už i hráče z NHL a dalších věhlasných lig," vidí příčiny překvapivých výsledků Marian Jelínek, bývalý trenér českého národního týmu. "Klidně se může stát, že se někdo z favoritů nedostane ani do osmifinále," dodává Jelínek.

Vstup favoritů do MS nebyl přesvědčivý. Rusko prohrálo s Německem, Norové otočili zápas se Švédy a vyhráli po nájezdech, Češi a Slováci se protrápili k výhrám. Do jaké míry jsou to překvapivé výsledky?
V kontextu celého šampionátu víme, že každý rok se nějaké překvapení urodí. Pro mě je překvapením, že je to na úkor Ruska a Švédska.

Vyrovnává se hokejový svět?
Určitě se hokejová špička vyrovnává. Týmy typu Rusů, Švédů, Čechů nemají na MS ty nejlepší hráče, kdežto Norové atd. jsou v nejsilnějším složení. V úvodu šampionátu mají outsideři plno sil a na MS už mají hráče z NHL, kteří do své země přináší novou motivaci a další impulz. Bodů, proč se týmy vyrovnávají, je celá řada.

Český tým potrápilo Lotyšsko. Nebudou Lotyši na dalších turnajích čím dál tím víc nebezpečnější, protože v KHL hraje lotyšský tým Dinamo Riga, kde hraje plno reprezentantů?
Není to jen kvůli tomu. Lotyši byli vždycky nepříjemní. V okamžiku, kdy se rozpadl Sovětský svaz, se z Lotyšů stali adepti světové hokejové špičky. A sem tam porazí silného soupeře. Že Lotyši hrají skvělý hokej pro mě není překvapením. Jak jste říkal, v Dinamu Riga hraje dvanáct borců, další dva hrají v jiných týmech KHL, jiní hrají ve švédsku. Lotyši hrají v nejlepších soutěžích a logicky tým, který z nich je složený, šlape favoritům na paty.

Může se vůbec někdo z favoritů strachovat o postup do osmifinálové skupiny?
Určitě se může stát, že se někdo z favoritů nedostane do osmifinále a bude hrát skupinu o udržení. Například Rusové, pokud klopýtnou i se Slovinskem, budou mít velké problémy.

Vrátíme se k té prohře Ruska s Němci. Rusové utkání naprosto odflákli, dokáží včas a radikálně změnit přístup?
To jste vystihl správně. Utkání jednoznačně odflákli. Lituji kouče Bykova, nevím co bych týmu řekl po takovém utkání. Ale myslím si, že se vzpamatují.

Dánové loni fantasticky došli až do čtvrtfinále, letos úvodní zápas prohráli s Finy 5:1. Co od nich čekáte v pondělním utkání proti Česku?
Mají velkou motivaci, zopakovat loňský úspěch. Budou velice nepříjemní, ale věřím, že český tým utkání zvládne a získá tři body.

Který z outsiderů může dokráčet na MS nejdál?
To je poněkud předčasná otázka. Po prvních zápasech nedokážu odhadnout, jestli Němci, Norové, Lotyši, či někdo jiný. Vyřazovací boje jsou nevyzpytatelné, záleží na koho narazíte.