29. ledna 2015 18:24 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Legendární brankář Brodeur ukončil kariéru: Přišel správný čas odejít

Martin Brodeur na tiskové konferenci, kde oznámil konec kariéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Brodeur na tiskové konferenci, kde oznámil konec kariéry. | foto: Reuters

ST.LOUIS/PRAHA V NHL pochytal 28 928 střel, o tři tisíce víc než kdo jiný. V brance strávil 74 tisíc minut, chcete-li 1 240 hodin čistého času. A za 22 sezon mezi profíky vyhrál 691 zápasů - rekord, který desítky let odolá. Teď je ale konec - Martin Brodeur ukončil kariéru.

Papír s proslovem, který zprvu nervózně třímal v rukou, nakonec odhodil a mluvil spatra. Anglicky i francouzsky, tak jak se na rodáka z Montrealu sluší.

Oči mu těkaly po sále nabitém novináři a za sebou měl zase hokejovou branku. Tak jako v životě tolikrát! A přece kulisy, ve kterých Martin Brodeur mluvil o konci kariéry, vypadaly v jeho případě tak nějak nepatřičně.

U řečnického pultíku i na stěně za ním velké logo týmu St.Louis Blues. A byť všechno bylo tak, jak má - vždyť už dva měsíce je „bluesmanem“ - stejně v něm člověk pořád viděl Ďábla! Legendu z New Jersey, která přece vyznává červeno-bílou barvu.

Martin Brodeur v akci poprvé za St. Louis. Dvaačtyřicetiletý gólman si hned...
Tomáš Fleischmann z Floridy se snaží vyzrát na Martina Brodeura a celou obranu...
Jaromír Jágr se před zápasem v Bostonu baví s brankářem New Jersey Devils Martinem Brodeurem.
New Jersey Devils (Martin Brodeur)

Ale nechejme kulisy stranou, protože loučení odcházejících sportovců nemusí mít vždy dokonalý scénář, hlavní byla slova, které 42letý brankář vyřkl. „O každém zápase, do kterého jsem v poslední době nastoupil, jsem věděl, že by mohl být můj poslední. Věděl jsem, že konec je blízko,“ říkal Brodeur.

Nebylo to překvapivé vyjádření. Jeho kariéra byla - s dávkou nadsázky - už v klinické smrti. Loni na jaře mu vypršela smlouva v New Jersey, osudovém klubu, kde strávil 21 sezon, a marně čekal na novou. Hledal práci, až ho od od důchodu v listopadu „vysvobodilo“ St. Louis, které potřebovalo posilu za zraněného Briana Elliotta. Brodeur podstoupil test, pak dostal roční kontrakt a naskočil do sedmi zápasů.

Jenže když se Elliott uzdravil, nad brankářským osudem legendy NHL se definitivně začalo smrákat. „Když se oba naši brankáři se uzdravili, věděl jsem, že přišel ten správný čas odejít.“

Už v úterý lidé z Blues vyzradili zprávy o Brodeurově konci, ve čtvrtek to slovo zaznělo i z jeho úst. Z úst muže, o kterém Jaromír Jágr - jeho vrstevník, rival a loni i spoluhráč - řekl: „Nebyl to jen brankář, ale i poloviční obránce. Týmu tím usnadnil spoustu práce, což ho odlišovalo od ostatních.“

V New Jersey vyvěsí jeho dres

Dvakrát vyhrál olympiádu, třikrát Stanley Cup, čtyřikrát trofej pro nejlepšího brankářeligy. Jeho rekordy jen tak nikdo nezlomí. V St. Louis zatím zůstává, jen už teď místo výstroje bude na zápasy chodit v saku coby jeden z týmových manažerů.

A v příští sezoně se vrátí (nejspíš) tam, kde je doma - tedy do New Jersey, což naznačil (a zároveň si i přeje) Lou Lamoriello, šéf Devils. Ten zároveň tvrdí, že je otázkou času, kdy Brodeurovi v Prudential Center vyvěsí jeho dres s číslem 30. Pak to teprve bude loučení se správnými kulisami.

Robert Sára