Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejově nejlepší byl Charlamov, Petrov byl pes, vzpomíná Vladimír Martinec

Sport

  8:29
MOSKVA/PRAHA - Ta jména téměř nejde říct odděleně, patří prostě k sobě: Michajlov, Petrov, Charlamov. Z legendární trojice sovětských hokejistů z 60. a 70. let už však žije pouze jediný, v úterý totiž za Valerijem Charlamovem odešel do hokejového nebe ve věku nedožitých sedmdesáti let centr Vladimir Petrov.

Vladimir Petrov na snímku z roku 1973 foto: ČTK

„Za půlku měsíce ho rakovina doslova sežrala. Zemřel dnes ve čtyři hodiny ráno,“ citovala ruská média dvaasedmdesátiletého Borise Michajlova, nyní už jediného žijícího člena slavného útoku.

Lídři historických statistik

Legendární trojice se sešla v sezoně 1967/68 v sovětském armádním celku CSKA Moskva, aby po dalších čtrnáct sezon ničila obrany soupeře. Centr Petrov, pravé křídlo Michajlov a na levé straně agilní Charlamov zásadní měrou pomohli CSKA k jedenácti titulům, zároveň byli největší útočnou zbraní tehdy téměř nepřemožitelné sovětské sborné.

„Pomáhali si, vyhověli si, protože měli velmi dobrou kondici a pohyb, a i když byla přihrávka špatná, stejně to dohonili,“ vzpomíná jeden z nejlepších hokejistů československé historie Vladimír Martinec, jenž se s Petrovem a spol. potkával po celá sedmdesátá léta. „Nemůžu ale říct, že bych ho stačil poznat jako člověka. Petrov byl hodně uzavřený, stál vždycky stranou. Stejně jako všichni z CSKA,“ dodává Martinec.

ZOH 1976 v Innsbrucku: Vladimir Petrov střílí přes Jiřího Bublu, vzadu Ivan Hlinka.

Michajlov, Petrov a Charlamov nasázeli za CSKA celkem 1086 branek, 539 přidali v národním dresu. Pro Sovětský svaz vybojovali dvě zlata z olympijských her v Sapporu 1972 a Innsbrucku 1976 a devět titulů mistrů světa.

Sám Petrov byl čtyřikrát nejlepším střelcem MS a dodnes drží rekord v počtu gólů, asistencí a bodů získaných na jednom šampionátu – v roce 1973 při zlaté jízdě sborné na domácím ledě zaznamenal dnes těžko představitelných 34 bodů za 18 branek a 16 asistencí, celá lajna si pak na stejném turnaji připsala rekordních 83 bodů.

Petrov na rozdíl od největších sovětských hvězd té doby nebyl zvlášť excelentním bruslařem, jeho síla spočívala ve skvělé práci s hokejkou a tvrdé střele. Byl také vynikající na vhazování, a díky na tu dobu robustní postavě i silný ve forčekingu. „Nejlepší hokejista z nich byl Charlamov, nejtechničtější. Petrov byl pes, jehož úloha byla pracovat a rozdávat jim puky. Michajlov tam byl na zakončování,“ říká Martinec.

O mimořádné produktivitě trojice svědčí i to, že její členové figurují na prvním, druhém a čtvrtém místě historické tabulky produktivity na MS: 1. Michajlov (98 gólů a 71 asistencí), 2. Charlamov (74+85), 4. Petrov (74+80). Ve 105 zápasech tento útok zařídil 482 bodů a měl průměr téměř pěti bodů na zápas! Za zmínku stojí, že právě Vladimír Martinec je v této historické statistice na místě sedmém.

Zemřel člen legendárního sovětského útoku Vladimir Petrov. Bylo mu 69 let

Sedmdesátá léta se (nejen) pro československé hokejové fanoušky nesla ve znamení rivality se Sovětským svazem. „Někteří to vnímali, já měl vždycky jen obavu, aby nám toho nenasázeli hodně. Protože jak jsme se dostali na ruské kolo, jak jsme tomu říkali, tak to bylo špatné,“ směje se Martinec.

Rozpad a Charlamovova smrt

Jeden z nejlepších útoků hokejové historie se rozpadl v roce 1981. Charlamov v srpnu toho roku zahynul při automobilové nehodě na dálnici do Moskvy, Michajlov ukončil kariéru a Petrov odešel na dva roky „dohrát“ do klubu SKA Leningrad. Po konci kariéry působil jako hokejový funkcionář, v letech 1992–1994 byl dokonce prezidentem Ruské hokejové federace. Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF byl Vladimir Petrov uveden v roce 2006.

V brusli Vladimira Petrova (vpravo) se zahákla hokejka Američana Williama...
Vladimir Petrov (vpředu) na ZOH 1976 v Innsbrucku. Snímek je z utkání proti...

Na jeho památku začnou všechna utkání KHL v tomto týdnu minutou ticha, Petrovovo jméno od příští sezony ponese pohár za vítězství v druhé nejvyšší ruské lize VHL.

I to dokazuje, jak velkou hokejovou postavou Vladimir Petrov byl.