Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Medveděv: Jsem na kluky pyšný

Rusko slaví mistrovský titul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko slaví mistrovský titul. | foto: ČTK

MOSKVA Ihned po vítězství ruského týmu ve finále hokejového mistrovství světa vypukly v centru Moskvy oslavy. "Rusko! Vítězství! Urrááá!" volaly davy rozradostněných fanoušků v ulicích za nepřetržitého troubení klaksonů aut. Na ulicích se objímali neznámí lidé, rozradostnění fanoušci se vykláněli z oken aut a mávali vlajkami, šampaňské a pivo tekly proudem.

Ruští hokejisté vyhráli v neděli v Bernu finálový zápas nad Kanaďany 2:1 a obhájili loňský titul z Québeku. Jindy přísná policie bujarým oslavám jen přihlížela, žádné vážnější incidenty se podle moskevského velitelství strážců pořádku neodehrály.

"Moskvané slaví vítězství nočními procházkami, aniž by narušovali veřejný pořádek, a tak se policie k fanouškům chová s pochopením," citovala agentura RIA Novosti nejmenovaného policejního velitele.

Vzhledem k nastávajícímu finále písňové soutěže Eurosong platí v ruské metropoli v posledních dnech mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkuje na 20.000 strážců pořádku. Policie měla v noci na dnešek pod kontrolou hlavně sportovní bary, v ulicích se pak během oslav objevili i příslušníci speciálních pořádkových jednotek.

Desítky fanoušků s ruskými vlajkami v rukou slavily titul šampionů i v centru lotyšské metropole Rigy, kde žije početná ruská menšina. Hlavnímu trenérovi "sborné" Vjačeslavu Bykovovi a jeho svěřencům už alespoň telefonicky pogratulovali k zlatým medailím prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin.

"Jsem pyšný na hru ruské reprezentace, která vyhrála všechna utkání na mistrovství," prohlásil podle Kremlu Medveděv. Podle Putina si ruský tým titul plně zasloužil. "Dokázat naprosté prvenství v hokejovém světě podruhé za sebou bylo mnohem těžší než loni. Ruská reprezentace svou mistrovskou hrou a skvělým týmovým duchem potvrdila, že titul šampionů získala právem." Hokej patří v Rusku k nejpopulárnějším sportům a výkony "sborné" se hodnotí nejen ze sportovního hlediska, ale i jako neselhávající důkaz velmocenského postavení země.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.