Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město podpoří kladenský hokej vysokou dotací

Sport

  9:19
KLADNO - Zastupitelé Kladna odsouhlasili vstup do extraligového klubu. Město bude v nově vznikající společnosti s ručením omezeným vlastnit třicet procent. Za obchodní podíl zaplatí 60 tisíc korun, dalších 25 milionů korun poskytne "na rozjezd" společnosti.

Radost hokejistů Kladna foto: ČTK

Do konce roku 2014 navíc klub získá vyšší dotace, celkem to bude 90 milionů korun. Většinový podíl v klubu bude vlastnit hvězdný útočník Jaromír Jágr. Zastupitelé zároveň rozhodli o tom, že se jednatelem společnosti stane Otakar Černý mladší, o kterém se již dříve spekulovalo, že by měl klub společně s devětatřicetiletým Jágrem řídit. Smlouva, kterou obě strany teprve podepíší, bude platit do konce roku 2014. Do té doby by se způsob financování klubu neměl měnit.

Radnice bude nově podporovat klub 30 miliony ročně, což je o osm milionů více než v minulosti. Podle primátora Dana Jiránka je zvýšené financování dočasné na dobu tří let. "Naprostou změnou je podíl města v hokeji. Nemůže se stát, že bude prodána licence jinam. Do jisté míry také budeme spolurozhodovat, co se s těmi penězi bude dít, budeme mít své zástupce na valné hromadě," dodal Jiránek.

Musí sehnat nové hráče

Do čela klubu se po roce a půl vrací bývalý generální manažer Černý, kterého v pozici vystřídal bývalý primátor Kladna a současný zastupitel Milan Volf. Ten naopak nedávno ve funkci skončil. Podle Volfa byla zvýšená finanční pomoc města jedinou možností jak hokej zachránit. "Jsem strašně rád, že hokej na Kladně bude. Kvůli tomu jsme proto ruku zvedli," řekl Volf. Poznamenal však, že když byl ve funkci, tak radniční koalice nepřistoupila na zvýšení dotací o osm milionů korun, i když teď budou mnohem vyšší. Klub teď musí zejména sehnat hráče, kteří v Kladně odehrají příští sezonu.¨

V současném kádru jich je jen 13, kteří mají podepsané smlouvy. "Jednání o posilách se samozřejmě vedou, ale ještě to není nic ke zveřejnění. Hlavní slovo při výběru hráčů bude mít určitě Jarda Jágr, myslím si, že to je v pořádku," dodal Černý. O konkrétním rozpočtu pro příští sezonu zatím nechtěl hovořit.

Poslední den ve funkci prezidenta klubu naopak strávil Jaromír Jágr starší, jenž byl s výsledkem jednání zastupitelstva spokojený. Těší  se na větší klid, který ho nyní čeká. "Mám méně starostí a předal jsem je na syna. Teď jich bude mít dost on. Bere to dost vážně a zabere mu to veškerý volný čas, co teď má," řekl. Kladenský hokejový klub se dostal do finančních problémů krátce po skončení uplynulé sezony, kdy přišel o hlavního sponzora a prezident klubu Jaromír Jágr starší přiznal, že nemůže vyloučit prodej extraligové licence.

Město proto s klubem hledalo od konce dubna řešení jak extraligový hokej zachránit. Zásadní zlom v jednáních nastal až po květnovém návratu Jágra mladšího z mistrovství světa, kdy obě strany oznámily, že se domluvily na principech společného provozování hokejového klubu. Založily kvůli tomu společnost s ručením omezením pod názvem Hokej Kladno.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...