Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdysi házel po hráčích hokejky. ‚Šílený‘ Mike teď chce trénovat sbornou

Sport

  15:36
MAGNITOGORSK/PRAHA - Pro některé hokejové fanoušky může znít ta zpráva jako bláznovství, další výstřelek trenéra prosazujícího tvrdé metody. Slavný kouč Mike Keenan, jemuž se přezdívá „Železný Mike“, už není hlavním trenérem Metallurgu Magnitogorsk. Chce přijmout ruské občanství a možná se stane Znarokovým asistentem na Světovém poháru.

Trenér Mike Keenan. foto: Eliot Schechter

Když Keenan začínal s trenérskou kariérou byl - jak sám přiznal - „docela agresivní a umanutý“.

V rozčilení házel po hráčích hokejky, někdy hokejisty třeba na tréninku nechal žíznit. Díky svérázným metodám, s nimiž se těžko srovnávaly i největší hvězdy včetně Gretzkého, dostal přívlastky „železný“ či „šílený“.

„Už jsem se uklidnil,“ tvrdil slavný Kanaďan a jeden z nejúspěšnějších trenérů v NHL před pár lety. Ovšem emoce předvedl i loni v dubnu při finále KHL v O2areně proti Lvu Praha.

Mike Keenan (65)

Jako hráč moc neprorazil, ale na trenérské lavičce zažil mnoho úspěchů. Je zatím posledním koučem, který s New York Rangers získal Stanley Cup (1994).

Ve finále byl také s Philadelphií, kde po úspěchu v AHL začínal před více než 30 lety slavnou kariéru, a Chicagem.

Kanadský pohár vyhrál dvakrát (1987, 1991).V roce 2009 skončil v Calgary, comeback ohlásil v létě 2013, kdy přišel do ruského Magnitogorsku.

Keenan byl tehdy nakonec za hrdinu.

V své první sezoně dovedl Magnitogorsk k triumfu v ruské soutěži.

Letos se však „Magnitce“ tolik nedaří. S 36 body je celkově až na 11. místě. Přesto Keenanovo odvolání po dvou prohraných zápasech (ve středu s Jokeritem 2:4 a v pátek s Ufou 4:6) překvapilo.

„V této chvíli jsme jen málo spokojení s předváděnou hrou, takže jsme se rozhodli pro tuto změnu. Cílem klubu je vyhrát Gagarin Cup, jednáme v tomto zájmu,“ řekl pro Sovětskij Sport generální manažer Gennadij Veličkin.

„Radost z toho nemám, ovšem rozhodnutí padlo a já ho respektuji,“ komentoval své odvolání Keenan. V organizaci však úplně nekončí. Podle oficiálního vyjádření bude zastávat funkci s názvem „prezident hokejového rozvoje“.

„Co by říkali lidé, kdybych pomohl Rusku porazit Kanadu“

Je možné, že tento poněkud podivný krok má dovést 65letého Kanaďana na lavičku ruského národního týmu. Nevěříte? Věřte!

Podle kanadské televize TSN bude Keenan asistentem trenéra Olega Znaroka na Světovém poháru 2016 v Torontu. Keenan označil tyto informace za spekulace.

„Představuju si, co by říkali fanoušci v mé vlasti, kdybych pomohl Rusku porazit Kanadu,“ podotkl s úsměvem v rozhovoru s ruskými novináři.

Bylo by to opravdu zvláštní. Vždyť Keenan v roce 1987 vedl svou zemi proti sovětské sborné v legendárních bitvách na Kanadském poháru, kde vytvořil elitní útok Messier, Gretzky, Lemieux.

„Měl jsem pod sebou nejlepší Kanaďany a bylo to naposledy, co jsme s hráči z NHL hráli proti komunistické zemi. Proto bylo pro nás všechny tak důležité Sověty porazit. Byl to souboj filozofií i na ledě,“ vzpomínal pro MF DNES.

Že by teď opravdu stál na opačné straně? Nikdo ze svazu jej nekontaktoval a podle Keenana by Rusko měl koučovat Rus.

Ačkoliv pak dodal: „Kdyby zájem ze strany ruského svazu skutečně byl, určitě bych o něm popřemýšlel.“

Do celé věci navíc dokonale zapadá fakt, který Keenan odsouhlasil. Uznávaný kanadský trenér požádal o ruské občanství. „Já i kolega Mike Pelino jsme v Rusku spokojeni, chceme k zemi ještě víc přilnout,“ řekl „Železný Mike“.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat