Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mise s názvem 'Jak se vyhnout sborné' začíná soubojem s Lotyšskem

Sport

  14:59
OD ZPRAVODAJE LN V NĚMECKU - Trvalo pět dnů, než se na mannheimskou arénu rozzářilo opět slunce. Paradoxně v době, kdy se nad českými hokejisty začínají stahovat mračna. Třeba až příliš temná.

Jaromír Jágr a Jakub Voráček. foto: www.getphoto.cz / robin drahoňovský

Na mistrovství světa totiž podlehli před dvěma dny 2:3 rozjetým Švýcarům, kteří ještě neztratili bod. Tahle porážka může být v cestě za postupem do čtvrtfinále zásadní. Čechům v turnaji vrátila nůž na krk. "Nemůžeme si dovolit už zaváhat," ví i kouč Vladimír Růžička.

ČEŠI ZASPALI úvod a ztrátu už nedohnali. Se Švýcary prohráli 2:3 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

VOKOUN: Máme na to, abychom porazili Lotyšsko i Kanadu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

To tedy nesmějí. Dnes večer čekají jeho partu Lotyši a bitva s nimi bude soubojem o všechno. Češi by jim však zároveň měli býti vděčni. Pobaltská země totiž včera porazila Nory, s nimiž teď Češi soupeří o co nejvíc bodů. Za této situace by mohl stačit jen skalp Lotyšů a Kanadu by zítra nemusel tým za každou cenu porazit - tedy pokud dnes Norové podlehnou Švýcarům.

Čert aby se v tom vyznal, že? Začínají to být divoké počty, v nichž je ještě spousta variant. Jenže počítat je věru potřeba. Vždyť národnímu mužstvu letos v Německu hrozí ještě větší fiasko než na šampionátu loni. Tam hokejisté postoupili alespoň do play off, nyní ovšem není jisté, zda dosáhnou vůbec na něj.

Je to až k vzteku... Zvláště když optimistické plány jsou najednou zase ty tam. Po čtvrtečním vítězství nad Švédskem je zhatila proti Švýcarům první třetina, kterou Češi prohráli 0:2.

Lotyšský strašák z Vancouveru
"Nedokážu si to vysvětlit. V kabině si něco říkáme, ale na ledě je potom stejně všechno jinak," kroutil hlavou Jan Marek. Co na tom, že v turnaji utnul své střelecké trápení a s Miroslavem Blaťákem byli jedinými úspěšnými střelci. Češi celý zápas jen stahovali ztrátu.

JAK DO ČTVRTFINÁLE

* Pokud Česko porazí Lotyšsko a Norsko ztratí body se Švýcary, Růžičkův tým už o postup nepřijde.

* Pokud Česko prohraje s Lotyšskem v prodloužení, musí také Kanadu zítra porazit alespoň v prodloužení.

* Pokud Česko nezíská s Lotyšskem ani bod, turnaj pro něj skončí už v osmifinále.

* Pokud Česko porazí Lotyše, Norsko podlehne Švýcarům, mohou se čeští hokejisté při jakékoliv výhře (i v prodloužení) nad Kanadou vyhnout ve čtvrtfinále dosud suverénním Rusům.

"Přitom první nebo druhá třetina, to bylo úplně něco jiného," posteskl si Růžička. "V té první jsme padali z osobních soubojů, špatně bránili, oni s námi cvičili," dodal. No právě, nebýt prospaného úvodu, mohla teď sálat z české šatny pozitivní nálada. Místo toho včera dostali otrávení hráči volno a nedělní trénink byl jen dobrovolný.

Sešla se na něm jen necelá desítka hráčů, zbytek si čistil hlavu procházkou po městě. "Na poradě jim ukážu, co vše bylo špatně," plánoval kouč Růžička rozbor na videu. Do duelu před Lotyši opět sáhne ke změnám v sestavě, poprvé za turnaj oddělí v elitní formaci Romana Červenku od Jaromíra Jágra.

Místo něj dá k číslu 68 na centra Petra Vampolu z třetí lajny. "Budu se snažit hrát pořád stejně. Bojovat a něco předvést," slíbil Vampola. Pomůže ta změna? Teď už není čas na zaváhání.

Navíc Lotyšsko český tábor straší ještě dnes vzpomínkou na olympiádu ve Vancouveru, kde v osmifinále potrápilo Jágra a spol. až do prodloužení. Tam se ještě Češi největší hokejové ostudě v historii samostatného státu vyhnuli. Zato teď v Německu může přijít znovu - hůře nežli osmý národní tým ještě nikdy neskončil.

Vladimír Růžička poskytuje rozhovor novinářům

"Ale já věřím, že pokud se letos do čtvrtfinále dostaneme, konečně přes něj postoupíme dál." prohlásil včera svazový šéf Tomáš Král. Jsou to odvážná tvrzení. Ta ale mohou vyjít. Druhá osmifinálová skupina je totiž až na ruskou sbornou neskutečně vyrovnaná a pokud by naši duely proti Lotyšsku i Kanadě zvládli vítězně, mohou ve čtvrtfinále narazit na Dány, Finy, Němce nebo případně i Slováky.

To není špatný výběr, co říkáte? Mise "Jak se vyhnout v případném čtvrtfinále Rusům" právě začíná...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...