Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanadští mistři Bob a Bobek: Až na konci nám řekli, co ta jména znamenají

Sport

  14:00aktualizováno  24. května 10:49
PRAHA - Obrovská černá bota dopadla na opěradlo a kupodivu se dokázala vyhnout všem hlavám. V předních řadách nacpaného hlediště O2 Areny nastal zmatek. A hokej byl na chvíli zcela zapomenut. Vždyť tu stál veliký, zavalitý Bobek, králík z klobouku a vedle Jágra zřejmě nejpopulárnější postava letošního mistrovství světa v ledním hokeji.

Bob a Bobek se stali první dvojicí maskotů na hokejovém mistrovství světa. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Bobku, Bobku,“ volá devítiletý Jakub a tahá králíka za dres. Dočkal se, Bobek zapózoval pro společnou fotografii a pak se i přes své značné rozměry protáhl po houdiniovsku skrz řadu plnou diváků. A opřel se o mantinel. Na chvíli si mohl oddechnout.

„Zápas byl pro maskoty stejně náročný jako pro hráče. Byli rádi za každou přestávku,“ popsal hlavní produkční zápasů na světovém šampionátu Marcel Voneš. S jejich čtrnáctidenním výkonem je více než spokojený. „Byli jsme z nich naprosto nadšení. Všichni se s nimi chtěli fotit, všichni je tahali za uši.“

Bob a Bobek jako hokejoví maskoti se objevili v pražských Modřanech na zdi s graffiti.

Zatímco čeští hokejisté na vytoužený titul nedosáhli, králíci zvítězili na celé čáře. Energie z nich sálala do všech stran. Jakmile se objevili mezi sedadly, strhli na sebe veškerou pozornost, vyfotit se s nimi chtěli děti i dospělí, fanoušci z celého světa. Frenetické králičí taneční pohyby bavily diváky. „Na čem to jedou?“ ptali se s úsměvem lidé v hledišti i v internetových diskusích. A mnozí rýpavě podotýkali: „Kdyby tak podobné úsilí vyvinuli i čeští hokejisté.“

Le Králík

Jenže i v případě Boba a Bobka putuje pomyslný titul minimálně z poloviny do Kanady, která šampionát v Praze vyhrála. Už od roku 2008 má totiž Mezinárodní hokejová federace podepsanou smlouvu s kanadskou společností z frankofonní provincie Quebec, která maskoty pro hokejová mistrovství dodává na klíč a zaměstnává na 80 takových maskotových artistů.

Z Prahy do Quebeku tak putovalo jen zadání, tvorbu kostýmů už měla na starosti kanadská firma. Český hokejový svaz si přitom původně myslel na Krtečka, jenže jednání s majitelkou autorských práv Karolínou Millerovou nedopadla úspěšně. Krteček se stal maskotem pražského atletického šampionátu, ale takový úspěch jako králíci tam nezaznamenal.

A tak padla volba na Boba a Bobka, jež v roce 1979 vytvořil kreslíř Vladimír Jiránek. Pořadatelé nemuseli složitě vymýšlet maskota nového, jako tomu obvykle bývá, ale vsadili na postavy, jež v Česku zná díky populárnímu Večerníčku téměř každý a jejichž příběhy se navíc vysílaly v 21 zemích světa.

Pro mistrovství vzhled maskotů loni připravil výtvarník Alex Dowis, který se věnuje replikám Jiránkova díla. A začala jednání s kanadskou firmou. Trvala téměř rok. „Jednali jsme o proporcích, velikosti hlavy, uší, bot. Muselo dojít ke kompromisu,“ říká Voneš.

Bob a Bobek strhli mánii. Rusové si plyšáky odváželi v krabicích

Zatímco Češi přišli s danou podobou, Kanaďané si potřebovali kostým vyrobit tak, aby se v něm mohli lidé pohybovat. Třeba právě obrovské boty měly speciální elastické podrážky, díky nimž se mohli artisté odrážet do výšky. A při dopadu zase udržet rovnováhu i na úzkých plochách, třeba na zábradlí nebo na opěradle sedadla.

Kanaďané kostýmy vyrobili a do Prahy poslali osm profesionálních animátorů (čtyři do Ostravy, čtyři do Prahy), kteří se během zápasů v kostýmech střídali. Měli zakázáno mluvit.

Studium příběhů

„Máme striktní interní pravidla, naši maskoti se dorozumívají jen pomocí gest. A nikdy nezveřejňují identitu, takže bez masky je neuvidíte,“ vysvětlil manažer kanadské skupiny Christian Lanouette. „Aby byl maskot úspěšný, musí mít možnost rychle se pohybovat, skákat, ohýbat se a hlavně být směšný, zejména pro děti.“

Podle Lanouetta pracují jako animátoři skvěle trénovaní mladí muži. „Museli se všichni naučit stejně pohybovat,“ líčil manažer.

1. MASKOTI. Tah s Bobem a Bobkem vyšel na jedničku s hvězdičkou. Dva maskoti...

Věděli Kanaďané, jaký význam mají jména Bob a Bobek v češtině? „Kdosi nám to prozradil až těsně před koncem mistrovství,“ podotkl s úsměvem Lanouette. Na serveru Youtube sledovali příběhy obou králíků. „Inspirovali jsme se,“ prozradil manažer.

Ačkoliv počínání bachratých králíků někdy vypadalo jako ztřeštěné pobíhání po hale, ve skutečnosti šlo o připravený program. „Měli ho předem stanovený. Byli jsme s nimi ve spojení pomocí vysílaček,“ popisuje Voneš.

Z haly do obchodů

Králíci zabodovali a vedle Jaromíra Jágra se stali symbolem pražského mistrovství. Velký zájem byl i o jejich plyšové podoby.

„Mám pocit, že kdybychom o posledním víkendu měli o pět set tisíc králíků víc, prodali bychom je. Enormní zájem vidíme především u fanoušků z Ruska,“ říká Pavel Ronovský z oficiálního fanouškovského obchodu světového šampionátu. „Zaznamenal jsem například dvojici Rusů, kteří si od nás v bedně odnesli dvacet Bobů a Bobků.“

A zájem byl vidět i mimo hokejové haly v hračkářstvích. „Je to pro nás úplně nová situace. Žádní takoví maskoti srovnatelný zájem nikdy nestrhli,“ uvedla Renata Ibišová z prodejny HM Studio na pražském Smíchově. Takovou poptávku dokázal dříve vyvolat jen Krteček a částečně Pat a Mat.

Radost z prodejů měli i vlastníci práv na postavy Boba a Bobka. „Všichni si myslí, kolik na tom vyděláváme, ale my z toho nemáme takřka nic, jde o symbolickou částku. Pro nás je to především prestižní záležitost,“ řekl Hospodářským novinám Petr Horáček, člen představenstva společnosti Colofonia, která zastupuje dědice Vladimíra Jiránka. „Značka Boba a Bobka se teď dostala více do povědomí lidí a stoupla na hodnotě. Ale vyčíslit to nedokážu.“

Bob a Bobek se bezpochyby zaryli do paměti hokejových fanoušků.
Králíci předváděli při zápasech divoké kousky.

Bob a Bobek si připsali ještě jeden revoluční zářez. Alespoň ve světě maskotů. U podobných akcí není obvyklé, aby byly postavy dvě. „Myslím, že u hokejového mistrovství to bylo vůbec poprvé. A velmi se to osvědčilo. I další pořadatelé teď uvažují o dvou postavách,“ usmívá se Voneš.

„Rozodně to byla výhoda. Králíci mohli spolupracovat,“ souhlasil Lanouette. 

Za několik let se zapomene na ty, kdo vstřelili góly, většina už si nevzpomene, který tým na ledě vyhrál zlaté medaile. Zdá se, že králičí maskoti se však vetřeli do povědomí.

Takže když devítiletý Jakub čelil doma zvídavé otázce „Jaké to bylo na hokeji?“, odpověď byla tak nějak nasnadě. „Super, vyfotil jsem se s Bobkem.“

Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..
Komerční prostor 90m2 v centru města, Masarykovo nám., Brandýs n. L..

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
15 000 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat