Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Mistryně světa nenastoupily do přípravy před MS. Američanky chtějí víc peněz

Americké hokejisté jsou odhodlané kvůli finančním sporům na domácím MS nehrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké hokejisté jsou odhodlané kvůli finančním sporům na domácím MS nehrát. | foto: Reprofoto

NEW YORK Za necelý týden startuje mistrovství světa žen v ledním hokeji, na němž mají americké hokejistky obhajovat zlaté medaile. Je však dost možné, že se jej domácí tým vůbec nezúčastní. Kvůli sporům s americkým svazem ohledně platových podmínek nenastoupily k přípravě a hrozí tím, že šampionátu v Michiganu neodehrají.

Ve středu měly Američanky vstoupit do přípravy na šampionát, který začne v pátek 31. března. Zástupci USA Hockey však nevyslyšeli stížnost zástupců hráček, kterým se nelíbí, že jsou finančně oceňováni jen v olympijském roce, tedy jednou za čtyři roky.

A i když na počátku tohoto týdne spolu obě strany jednaly a situace podle právního zástupce hráček vyhlížela optimisticky, hráčky se ve středu na tréninkovém kempu v Traverse City nesešly. V sobotu pak neabsolvovaly ani přípravný zápas s Finskem.

Hokejistky jsou v olympijském období placeny půl roku měsíční mzdou v přepočtu 27 500 korun, což ale hráčky považují za směšné, protože zbylé tři a půl roku hrají zadarmo. A proto požadují klasickou smlouvu, v níž budou placeny každý měsíc.

„Není jednoduché vzdát se dobrovolně mistrovství, ale je to jediné správné rozhodnutí. Žádáme jen spravedlnost. Jsem hrdá na to, že stojíme všechny při sobě,“ řekla listu US Today útočnice týmu Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová.

Vedení USA Hockey však tvrdí, že není možné hráčky zaměstnávat, jeho úlohou je prý jim zajišťovat servis během reprezentačních akcích. Proto oslovil hráčky, které se do nominace nedostaly, aby USA na turnaji reprezentovaly.

Dvacet těchto hráček však na twitteru potvrdilo, že budou soudržné s nominovanými hráčkami a nabídku svazu reprezentovat nepřijmou.

„Dnes budu dělat to, co jiní nebudou, takže zítra můžu dělat to, co jiní nemohou. Řekla jsem proto ne USA Hockey a nebudu hrát na letošním šampionátu,“ uvedla v tweetu s hashtagem #BeBoldForChange jedna z oslovených hráček Jenna Ryanová.

Finská brankářka Meeri Raisanenová proti Tereze Vanišové.
Klára Peslarová.

Vítězek posledních tří šampionátů, které vyhrály sedm z posledních devíti šampionátů, se na sociálních sítích zastalo několik známých okolností - známý agent hráčů z NHL Allan Walsh či kompletní vedení hráčské asociace NHLPA.

Vedle toho hráčky získaly podporu jednoho z hlavního sponzorů USA Hockey Dunkin’ Donuts, jehož vedení vyzvalo americký svaz, aby s hráčkami o smlouvách začal jednat.

„Naše společnost je odhodlána hráčky podporovat v jejich snaze, Jde nám o jejich další růst a především o zpopularizování ženského hokeje na celém světě. Doufám, že k vyřešení sporu dojde rychle a hráčky budou na šampionátu,“ uvedl marketingový prezident Dunkin’ Donuts Tom Manchester.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.