Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mistryně světa nenastoupily do přípravy před MS. Američanky chtějí víc peněz

Sport

  9:00
NEW YORK - Za necelý týden startuje mistrovství světa žen v ledním hokeji, na němž mají americké hokejistky obhajovat zlaté medaile. Je však dost možné, že se jej domácí tým vůbec nezúčastní. Kvůli sporům s americkým svazem ohledně platových podmínek nenastoupily k přípravě a hrozí tím, že šampionátu v Michiganu neodehrají.

Americké hokejisté jsou odhodlané kvůli finančním sporům na domácím MS nehrát. foto: Reprofoto

Ve středu měly Američanky vstoupit do přípravy na šampionát, který začne v pátek 31. března. Zástupci USA Hockey však nevyslyšeli stížnost zástupců hráček, kterým se nelíbí, že jsou finančně oceňováni jen v olympijském roce, tedy jednou za čtyři roky.

A i když na počátku tohoto týdne spolu obě strany jednaly a situace podle právního zástupce hráček vyhlížela optimisticky, hráčky se ve středu na tréninkovém kempu v Traverse City nesešly. V sobotu pak neabsolvovaly ani přípravný zápas s Finskem.

Hokejistky jsou v olympijském období placeny půl roku měsíční mzdou v přepočtu 27 500 korun, což ale hráčky považují za směšné, protože zbylé tři a půl roku hrají zadarmo. A proto požadují klasickou smlouvu, v níž budou placeny každý měsíc.

„Není jednoduché vzdát se dobrovolně mistrovství, ale je to jediné správné rozhodnutí. Žádáme jen spravedlnost. Jsem hrdá na to, že stojíme všechny při sobě,“ řekla listu US Today útočnice týmu Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová.

Vedení USA Hockey však tvrdí, že není možné hráčky zaměstnávat, jeho úlohou je prý jim zajišťovat servis během reprezentačních akcích. Proto oslovil hráčky, které se do nominace nedostaly, aby USA na turnaji reprezentovaly.

Dvacet těchto hráček však na twitteru potvrdilo, že budou soudržné s nominovanými hráčkami a nabídku svazu reprezentovat nepřijmou.

„Dnes budu dělat to, co jiní nebudou, takže zítra můžu dělat to, co jiní nemohou. Řekla jsem proto ne USA Hockey a nebudu hrát na letošním šampionátu,“ uvedla v tweetu s hashtagem #BeBoldForChange jedna z oslovených hráček Jenna Ryanová.

Finská brankářka Meeri Raisanenová proti Tereze Vanišové.
Klára Peslarová.

Vítězek posledních tří šampionátů, které vyhrály sedm z posledních devíti šampionátů, se na sociálních sítích zastalo několik známých okolností - známý agent hráčů z NHL Allan Walsh či kompletní vedení hráčské asociace NHLPA.

Vedle toho hráčky získaly podporu jednoho z hlavního sponzorů USA Hockey Dunkin’ Donuts, jehož vedení vyzvalo americký svaz, aby s hráčkami o smlouvách začal jednat.

„Naše společnost je odhodlána hráčky podporovat v jejich snaze, Jde nám o jejich další růst a především o zpopularizování ženského hokeje na celém světě. Doufám, že k vyřešení sporu dojde rychle a hráčky budou na šampionátu,“ uvedl marketingový prezident Dunkin’ Donuts Tom Manchester.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ (25.-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat