Český gólman Petr Mrázek vychytal v brance Detroit Red Wings první nulu letošní...

Český gólman Petr Mrázek vychytal v brance Detroit Red Wings první nulu letošní sezóny | foto: ČTK

Aktualizováno

Mrázek vychytal první nulu v sezoně. K hvězdám patřil i Jaškin

•   7:17aktualizováno  8:32
NEW YORK - Hokejový brankář Petr Mrázek vychytal premiérovou nulu v sezoně NHL a celkově třetí v kariéře. Talentovaný gólman kryl na ledě Colorada 28 střel, dovedl Detroit k výhře 3:0 a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Druhou hvězdou zápasu se ve čtvrtečním programu stal Dmitrij Jaškin, který úvodním gólem v utkání nasměroval St. Louis k výhře 3:0 na ledě Buffala.

Mrázek odstartoval sezonu na farmě, ale při zranění prvních dvou brankářů Red Wings dokazuje, že je připraven přijmout důležitější roli v týmu. Dvaadvacetiletý gólman nastoupil od začátku zápasu v posledních jedenácti utkáních, v devíti případech Detroit vyhrál a v tabulce Východní konference se posunul na druhé místo. V Coloradu rozhodl souboj gólmanů při vyloučení Jana Hejdy v přesilovce Justin Abdelkader a další dvě branky vstřelili při závěrečné hře bez brankáře Darren Helm a Luke Glendening.

„Poslední dvě tři minuty, kdy hráli v šesti proti pěti, to bylo těžké. Hráli hodně v našem pásmu, i když moc si toho nevypracovali. Měli asi jen tři nebo čtyři střely, zatímco my jsme dali dvě branky do prázdné, což bylo skvělé,“ uvedl Mrázek.

Sám byl v utkání jednou za bezbrankového stavu překonán, kvůli přihrávce rukou ale rozhodčí gól neuznali. „Oddechl jsem si. Je to vždy dobrý pocit, když gól, který jste dostali, nakonec neplatí. Nevím přesně, jak se to seběhlo, ale všiml jsem si, že se tam dotkl rukou, takže to rozhodčí asi posoudili správně,“ dodal český gólman, s nímž souhlasil i domácí trenér Patrick Roy.

Dvaadvacetiletý Petr Mrázek v brance Detroit Red Wings při utkání proti týmu...

Mrázek měl hodně práce zejména v úvodní třetině, v níž bylo Colorado mnohem aktivnější. „Jsou devátí v konferenci, potřebují body. Věděli jsme, že na nás vlítnou. Chlapi přede mnou ale skvěle bránili,“ podotkl Mrázek, jehož výkon ocenil i kouč Detroitu Mike Babcock. „Jakmile jsme začali bruslit, převzali jsme nad utkáním kontrolu. Posledních čtyřicet minut jsme byli dobří. Mrázek nás ale držel od začátku, prožil skvělý večer. Na druhé straně chytala hvězda (Semjon Varlamov), kterou předčil. To je pro něho skvělé,“ prohlásil.

V Buffalu Jaškin prokázal v předposlední minutě prostřední třetiny chytrost a rychlé ruce. U zadního mantinelu se zmocnil puku po nepřesné střele obránce Chrise Butlera, obkroužil branku a s pomocí betonu gólmana Jhonase Enrotha otevřel skóre. Zbývající dvě trefy přidali v závěru Vladimír Tarasenko a Jaden Schwartz, kteří podtrhli sedmou výhru Blues v řadě.

„Sledujeme vznik mladého silového útočníka. Dává góly, dostává se do šancí, dokáže zaujmout pevné místo u branky. To je dobré znamení,“ rozplýval se trenér Ken Hitchcock nad Jaškinem, který má na kontě šest branek, přičemž polovina z nich je vítězných. „Celá jejich lajna je dobrá a Jaškin je vynikající. Předvádí teď skvělé výkony,“ dodal kouč St. Louis, které bodovalo ve třinácti zápasech za sebou, čímž stanovilo klubový rekord.

Radim Vrbata se v létě po pěti letech ve Phoenixu odhodlal ke změně prostředí, která mu zjevně svědčí. Nejlepší český střelec tohoto ročníku NHL vsítil při prohře Vancouveru 1:5 se San Jose už dvacátý gól v sezoně. Stejný počet branek dal i loni, ale potřeboval na to 80 zápasů.

Po šesti utkáních bez bodu se do statistik zapsal Ondřej Palát, jenž se dvěma asistencemi podílel na výhře Tampy Bay 5:3 v Dallasu. Český útočník zaznamenal obě přihrávky v posledních čtyřech minutách, v nichž Lightning zlomili nerozhodný stav 3:3.

Pod vítěznou brankou se asistencí podepsal i Tomáš Fleischmann, když po jeho akci rozhodl Brandon Pirri o výhře Floridy 3:2 nad Los Angeles.

Jakub Voráček vyšel podruhé za sebou naprázdno, navíc se neprosadil ani v penaltovém rozstřelu a s Philadelphií nakonec podlehl New Yorku Islanders 2:3 po nájezdech. Přesto je stále v čele produktivity soutěže o jeden bod před Tylerem Seguinem z Dallasu.

V souboji o první místo v soutěži zvítězil Anaheim 5:2 v Nashvillu, přestože se musel obejít bez kapitána Ryana Getzlafa, který po rozbruslení odstoupil.

VÝSLEDKY NHL:

Buffalo - St. Louis 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 39. Jaškin, 55. Tarasenko, 59. Schwartz. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.912. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Jaškin (oba St. Louis), 3. Enroth (Buffalo).

Philadelphia - NY Islander 2:3 sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Schultz, 32. VandeVelde - 39. a rozhodující sam. nájezd Clutterbuck, 37. Grabovskij. Střely na branku: 18:30. Diváci: 19.042. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Grabovskij (oba NY Islanders), 3. Mason (Philadelphia).

Ottawa - Washington 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 33. Turris - 34. Kuzněcov, 35. Ovečkin. Střely na branku: 26:29. Diváci: 16.543. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Turris, 3. E. Karlsson (oba Ottawa).

Florida - Los Angeles 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 11. Barkov, 48. Bjugstad, 57. Pirri (Fleischmann) - 16. McBain, 43. Gáborík. Střely na branku: 20:31. Diváci: 9624. Hvězdy zápasu: 1. Pirri, 2. Bjugstad (oba Florida), 3. Gáborík (Los Angeles).

Nashville - Anaheim 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)
Branky: 44. Wilson, 56. Neal - 4. a 25. Silfverberg, 14. Vatanen, 24. Beleskey, 59. Perry. Střely na branku: 46:26. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Andersen, 3. Rakell (všichni Anaheim).

Dallas - Tampa Bay 3:5 (0:2, 2:0, 1:3)
Branky: 36. Klingberg, 36. Goligoski, 54. Daley - 53. a 57. Johnson (na druhou Palát), 4. Stamkos, 7. Hedman, 59. Kučerov (Palát). Střely na branku: 36:29. Diváci: 16.010. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Tampa Bay), 2. Daley (Dallas), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Colorado - Detroit 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 34. Abdelkader, 58. Helm, 60. Glendening. Střely na branku: 28:29. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání a z 28 střel neinkasoval. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Abdelkder (oba Detroit), 3. Varlamov (Colorado).

Arizona - Carolina 1:2 sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. Moss - 2. Rask, rozhodující sam. nájezd Lindholm. Střely na branku: 29:41. Diváci: 12.649. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Arizona), 2. Lindholm, 3. Ward (oba Carolina).

Vancouver - San Jose 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 59. Vrbata - 18. Irwin, 27. M. Karlsson, 40. Pavelski, 44. Tierney, 60. Desjardins. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.508. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Burns, 3. Couture (všichni San Jose).

Autoři: Lidovky.cz, ČTK