Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí Česku terorismus? Hokej řeší bezpečnost během šampionátu

Sport

  15:25
PRAHA - Hrozí České republice teroristický útok během hokejového mistrovství světa? A co všechno se dělá, aby se případnému napadení předešlo? O tom už několik měsíců jedná hokejový svaz, organizační výbor šampionátu spolu s ministerstvem vnitra, policejním prezidiem a generálním ředitelstvím hasičů. Všechny strany nyní podepsaly memorandum o vzájemné spolupráci.

Tomáš Král. foto: Reuters

„Chceme připravit velkou akci, přijede obrovské množství lidi ze zahraničí a chceme atakovat rekord v návštěvnosti. Proto se musíme velice dobře připravit, bezpečnost je naší prioritou,“ říká šéf hokejového svazu Tomáš Král.

Ta slova jsou logická s ohledem na současnou mezinárodní situaci. Velká akce může přitahovat pozornost jakýchkoli skupin, zvlášť když naposledy otřásl Francií útok islámských radikálů. Má se Česko skutečně bát něčeho podobného?

„Riziko se zvyšuje tím, jak politici komentují dění ve světě. Mění se ze dne na den. Jsme v Schengenu, což znamená volný pohyb osob a pokud máte v okolních zemích několik set osob, které se vrátily z bojů v Sýrii, je možnost jejich přechodu do Česka téměř neomezená. Snažíme se s našimi partnery rizika eliminovat a získávat informace. Hrozba je sice velmi malá, ale existuje,“ tvrdí ministr vnitra Milan Chovanec.

Ještě výhoda, že nemáme chuligány

S tím souhlasí i Král, který nechce nic podcenit. Proto se všechny strany už několik měsíců setkávají každý týden na organizačních výborech a řeší spolupráci na nejvyšší úrovni. Každopádně nějaké speciální opatření oproti těm běžným se zatím kvůli šampionátu nechystají. Snad jen s výjimkou monitoringu nežádoucích nebo podezřelých osob ze zahraničí.

ČTĚTE K MS 2015

„I tak půjde o rozsáhlé bezpečností opatření, které má za cíl ochránit české občany. Jsme v kontaktu s informačními službami. Pokud dostaneme zprávy, že něco hrozí, tak budeme podstupovat konkrétní kroky,“ říká policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle něj se bude klást důraz také na rizikovější utkání a pozornost bude kladena na fanoušky, kteří třeba v minulosti dělali problémy na jiných sportovních akcích po světě. „Máme výhodu v tom, že hokej naštěstí nenese stigma chuligánství jako třeba fotbal,“ poznamenal Chovanec.

Jisté je, že policie nebude při zápasech suplovat pořadatelskou službu. Ta bude plně v kompetenci svazu a pomoc přijde jedině v okamžiku, kdyby nastaly komplikace.

Žádné politické transparenty

Návštěvníci se každopádně musí připravit, že kontroly budou o něco přísnější než při extraligových zápasech Slavie v pražské O2 aréně nebo Vítkovic v ostravské ČEZ aréně. Na druhou stranu počet pořadatelů se bude pohybovat v řádu stovek, takže by vše mělo probíhat rychle.

Kontroly budou probíhat klasicky za pomoci bezpečnostních rámů a rentgenů, které budou ale posunuty před stadion na hranici chystané fan zony. Vše se projednávalo ve spolupráci s policií a hasiči, aby bylo možné co nejrychleji zajistit vyklizení prostoru při nebezpečí.

„Snažíme se, aby omezení byla co nejmenší a aby fanoušky co nejméně obtěžovala,“ slibuje Král, podle kterého se nebudou při zápasech akceptovat ani žádné transparenty různých aktivistů. „Jsou jasně daná pravidla, co se v aréně smí a i v předpisech Mezinárodní hokejové federace je jasně dáno, že jde o sportovní akce, na kterých není prostor pro vyjadřování politických názorů.“

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!