Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MS v hokeji 2024 se odehraje v Česku, rozhodla IIHF. Hrát se bude v Praze a Ostravě

Sport

  11:12
bratislava - Hokejové mistrovství světa v roce 2024 se uskuteční v České republice, dějišti budou Praha a Ostrava. O rok dříve se bude hrát světový šampionát v Rusku v Petrohradu a v roce 2025 se uskuteční ve Švédsku a Dánsku. Potvrdil to kongres Mezinárodní hokejové federace v dějišti probíhajícího MS v Bratislavě.

Čeští fanoušci v závěru utkání měli důvod k radosti. foto: Reuters

Do České republiky se vrátí vrcholný turnaj po devíti letech. Naposledy jej uspořádala v roce 2015 rovněž v Praze a Ostravě a šampionát tehdy vytvořil rekord v návštěvnosti s 741.690 diváky. Na českém území se světová elita představí pojedenácté v historii.

Na tomto scénáři rozdělení se dohodli zástupci České republiky, Ruska a Švédska více než před rokem a po zářijovém pololetním kongresu na Maltě bylo jasné, že by to měl kongres v Bratislavě už jen formálně potvrdit.

Samostatná Česká republika bude hostit světový šampionát potřetí. I v roce 2004 se hrálo shodně v Praze a Ostravě. S oběma městy kandidoval Český hokej i pro rok 2024, hovořilo se ale i o další variantě.

Přehled mistrovství světa v ledním hokeji, která hostila Česká republika či Československo:

RokMísto (Praha)Další městaVítězVýsledek ČR/Československa
1933Štvanice-USAbronz
1938Štvanice-Kanadabronz
1947Štvanice-Československozlato
1959ŠtvaniceBratislava, Brno, Ostrava, Mladá Boleslav, Kolín, Kladno, PlzeňKanadabronz
1972Sportovní hala (Holešovice)-Československozlato
1978Sportovní hala (Holešovice)-SSSRstříbro
1985Sportovní hala (Holešovice)-Československozlato
1992Sportovní hala (Holešovice)BratislavaŠvédskobronz
2004Sazka Arena (Vysočany)OstravaKanada5. místo
2015O2 Arena (Vysočany)OstravaKanada4. místo

„Nezakrývám, že je tu určitá snaha v Brně postavit novou halu s poměrně značnou kapacitou. Ovšem s touto informací se dá v současné době těžko pracovat, protože není ani kopnuto do země. Nicméně nevylučuju situaci, že kdyby k tomu došlo, tak budeme jednat jednak Český svaz ledního hokeje mezi sebou a jednak s Mezinárodní hokejovou federací, kde mistrovství uspořádáme,“ řekl generální sekretář Českého hokeje Martin Urban před kongresem.

Dosud byla schválena pořadatelství šampionátů do roku 2022. Příští rok budou hostit MS švýcarská města Curych a Lausanne, v roce 2021 se turnaj uskuteční v běloruském Minsku a lotyšské metropoli Rize a o rok později ve Finsku v Helsinkách a Tampere.

Autor: