Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na co ještě má? Jágr útočí na historické mety

Sport

  8:00
PRAHA - Na jakých metách se až může zastavit? Kolik historických zápisů stihne ještě provést? Na co všechno stále má? Výkony hokejisty Jaromíra Jágra zkrátka nutí k podobným úvahám. Ano, o české hvězdě už se v zámořské NHL znovu mluví…

Český hokejista Jaromír Jágr (uprostřed) se za Philadeplhii trefil i v zápase NHL proti Buffalu foto: ČTK

Číslo 68 je totiž v dějinách soutěže zase o stupínek výš, neboť o víkendu Jágr pomohl své Philadelphii k výhře 5:2 nad Tampou Bay vstřeleným gólem a asistencí. Právě v tabulce střelců znamenala jeho trefa už 656. v kariéře. Teď se o průběžné 11. místo dělí s Brendanem Shanahanem.

Přesně s tím kanadským veteránem, s nímž se na Manhattanu seznámil během působení u newyorských Rangers. Shanahan navštívil shodou okolností Flyers právě den před sobotním utkáním, aby v roli viceprezidenta NHL pro bezpečnost hráčů vysvětlil největší rozdíly mezi čistými zákroky a fauly.

Jaromír Jágr po comebacku

„Vyhrožoval mi, že mě asi bude muset suspendovat,“ líčil po svém představení žertující Jágr. „A já na to, jak mě může suspendovat, když jsem ještě neměl jediný zákrok tělem,“ rozesmál se. Jeho humor zámořští novináři opravdu milují…

„Jeho úsměv při zápase je skoro až nakažlivý,“ řekl o něm před měsícem kouč Peter Laviolette. „Jaromír je šťastný, že je tady. Je šťastný, že hraje za Flyers. Tohle všechno ukazuje jeho úsměv.“

Blíží se hranici 1000 asistencí

Jenže Jágr nebaví jen vtípky, stále více totiž dokazuje, proč se do slavné NHL rozhodl vrátit. „Pořád je to úžasný hráč,“ dodal trenér. České hvězdě je 39 let, v soutěži ale má v průměru bod na zápas. Proti Tampě Bay skóroval už podesáté v sezoně. Na 656 branek přitom potřeboval o 227 startů méně než někdejší kanonýr Shanahan.

Může však dosáhnout ještě mnohem víc. Téměř jistě se brzy dostane na historicky 8. místo v produktivitě před Joea Sakica a při současné formě by se mohl stát i dvanáctým hráčem v dějinách, jenž dosáhne své 1000. asistence.

„Pořád nám toho může ještě hodně ukázat,“ pronesl jeho nový dvorní centr Claude Giroux. Právě on Jágrovi na poslední trefu přihrával, ovšem pak nejproduktivnějšího hráče rozjeté sezony nešťastně trefil spoluhráč Wayne Simmonds kolenem do hlavy a Giroux z duelu odstoupil. „Ale nemá otřes mozku. Netrpí bolestí hlavy nebo něčím takovým,“ ujistil generální manažer Paul Holmgren.

Právě na šikovném Girouxovi se tak trochu odvíjí, jak moc se Jágrovi bude dařit. Jágrovi, jenž má některé legendy v historických tabulkách poměrně na dosah. A to i poté, co zámoří na tři poslední roky opustil. Kdoví, kde by se jeho statistiky pohybovaly dnes.