Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dresy se složila veřejnost. Indické hokejistky teď slaví historické vítězství

Sport

  17:25
BANGKOK/PRAHA - Ženský hokej je už mnoho let zavedeným sportem, největší hvězdy zvláště v zámoří dosahují uznání podobného svým mužským protějškům. Ale slyšeli jste někdy o hokejistkách z Indie? Přitom právě ony nyní píší historii.

Indický národní tým hokejistek po jejich historicky prvním vyhraném zápase. foto: Lidovky.cz

Ženský hokejový tým druhé nejlidnatější země světa na turnaji Challenge Cup of Asia v thajském Bangkoku nejprve v úvodním duelu prohrál se Spojenými arabskými emiráty 4:6, v pátek však dokázal porazit výběr Filipín 4:3.

Tento výsledek prolétl mnoha světovými médii, neboť jde o první mezinárodní vítězství indických hokejistek v historii. Zázrakem je přitom samotný fakt, že Indky mohou vůbec na turnaji startovat.

Jestli se totiž dá o nějakém sportu říci, že je ve své zemi na okraji zájmu, je to hokej v Indii. Tamější hokejový svaz, který je členem IIHF od roku 1989, sdružuje pouze 856 hráčů (z toho 315 seniorů), v sedmé největší zemi světa pak existuje pouhých 10 hal vhodných na hokej a čtyři hřiště venkovní. Ty se nacházejí hlavně v provincii Ladak mezi dvěma nejvyššími pohořími světa Karákoramem a Himalájí. Právě odtud pochází většina členek národního hokejového týmu.

„Lední hokej je v Indii pořád okrajový, ale v himalájských regionech je to jeden z hlavních zimních sportů, kterému se věnuje téměř každé dítě i teenager včetně žen,“ stojí na stránkách Indické hokejové federace (IHAI).

„V drsných podmínkách regionů Leh, Ladak a Kargil se mladí se závodní formou tohoto olympijského sportu potkávají už od dětství. IIHF a IHAI se snaží o propagaci hokeje a vytváření možností, jak mohou nadějní sportovci z těchto regionů proniknout na mezinárodní scénu,“ lze se zde dočíst.

Co se samotného Challenge Cup of Asia týče, indická hokejová reprezentace se jej účastní od roku 2009, ženy pak debutovaly vloni. Z Tchajwanu si ale tehdy odvezly ostudu za devětatřicet inkasovaných gólů, přičemž samy dokázaly vstřelit pouze pět. Strádaly tehdy nejen herně, ale i materiálně - základní hokejové vybavení bylo v zoufalém stavu, chyběly prostředky nejen na trénink, ale i letenky, víza či pojištění.

Vizitka ženské hokejové reprezentace Indie:

Proto se letos indické hokejistky rozhodly pro veřejnou sbírku formou crowdfundingové kampaně - a úspěch se dostavil. Na 3000 donátorů se složilo na nové dresy, kvalitnější přípravu a profesionálnější zázemí a hokejistky ze země, která jinak žije hlavně kriketem, začínají důvěru v ně vloženou pomalu splácet.

Další zápas na Challenge Cup of Asia sehrají indické hokejistky v sobotu proti výběru domácího Thajska. Bez ohledu na výsledek je však jisté, že tento turnaj bude v historii indického hokeje zapsán zlatým písmem.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat