14. května 2008 14:40 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Na Švédy i s esem Eliášem

Švédsko vs. Česko.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédsko vs. Česko. | foto: AFP

QUÉBECK V zámoří tomu zápasu říkají "vyhraj, nebo zemři“. A dnes takový duel čeká na mistrovství světa v Kanadě českou hokejovou reprezentaci. Ve čtvrtfinále šampionátu se poměří s nepříjemným Švédskem.

Pokud svěřenci reprezentačního trenéra Aloise Hadamczika vyhrají, zahrají si v Québeku o víkendu o medaile. Pokud prohrají, zabalí kufry a zamíří domů.

Dá se očekávat nervydrásající bitva. "Teď přijde nejdůležitější zápas. Každý bude určitě nažhavený, půjdeme do toho srdcem,“ prohlásil útočník Tomáš Fleischmann, jedno z milých překvapení v sestavě českého týmu.

"Hráči ví, o co jde. Vědí, že musejí být ještě zarputilejší. Každý do toho musí dát maximum,“ burcoval trenér Hadamczik.

Češi mají vyvážený tým, který má potenciál dosáhnout i na zlato. Jenže Švédové se dokážou dostat soupeřům pod kůži. V osmifinálové skupině Švédové nad národním týmem vyhráli 5:3, zápas byl ale dlouho vyrovnaný.

Tradiční rivalové budí respekt. "Švédové hrají v posledních letech výborný hokej. Před zápasem s nimi nejsme favorité,“ řekl kapitán Tomáš Kaberle. "Když ale budeme hrát stejně jako ve druhé půlce nedělního utkání, tak budeme úspěšní.“ Kouč Hniličkovi věří Do české sestavy se vrací Patrik Eliáš, který poslední duel nedohrál kvůli naraženému svalu. "Na devadesát procent budu hrát. Je to den ode dne lepší,“ řekl nejproduktivnější útočník týmu a největší ofenzivní hrozba.

Hlavní překážka, jež bude blokovat cestu do semifinále, se jmenuje Henrik Lundqvist. Excelentní brankář dodal průměrnějšímu týmu žlutomodrých bojovníků po svém příjezdu na šampionát klid a sebevědomí.

"Je hodně kvalitní. On byl ten důvod, proč jsme s nimi prohráli,“ tvrdil Hadamczik.

On i tým vkládá naděje do zkušeného gólmana Milana Hniličky, který ale na mistrovství zatím moc nezáří a ve statistikách patří k nejhorším. "Rozhodli jsme se Milanovi dát důvěru, tak mu ji teď musíme poskytnout,“ řekl kouč.

Češi poskládali v Québeku prvotřídní obranu, která skvěle rozehrává puky. Nicméně v posledním zápase se dopustila několika chyb. "Těch se musíme vyvarovat,“ prohlásil Hadamczik.

Nebývale se také daří přesilovkové formaci. V početní výhodě patří Češi k nejlepším a schopnost využívat přesilové hry by mohla být velkým trumfem ve čtvrtfinále.

Po slibném začátku ale začala skřípat souhra jednotlivých útoků při hře pět na pět. Kouč Hadamczik různě točil sestavou a zejména si lámal hlavu, kam umístit produktivního centra Plekance. "Musíme se více prosazovat před oběma brankami. A Lundqvistovi musíme clonit, protože když vidí puk, tak ho chytí,“ myslel si Aleš Kotalík. Český tým musí také přidat v nasazení. "Udělám vše pro to, aby to nebyl poslední zápas,“ slíbil Hnilička.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky