Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nabuzený Jágr: Byla by škoda skončit tak brzy

Sport

  11:43
BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) - Jindy ho potkáváte s širokým úsměvem, teď promluvil s vážnou tváří. Končí legrace. I česká star Jaromír Jágr (39) si dobře pamatuje, jak může být čtvrtfinále s Amerikou zrádné. "Byla by škoda, kdyby tenhle výběr skončil tak brzy," tvrdí slavný hokejista. Jeden ze čtyř pamětníků z Prahy.

Jaromír Jágr při utkání s Německem v dobrém rozmaru. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Když jste uslyšel o soupeři, nenapadla vás paralela s minulostí?
Já o tom vůbec nepřemýšlel, my už věděli před zápasem s Německem, s kým budeme hrát. Ale snažili jsme se dohrát to osmifinále v pohodě, což se nám povedlo. Teď už se soustředíme na jedinou bitvu.

Přesto: může mít zkušenost z Prahy pro vás pozitivní význam?
Pamatuju si, že to bylo v Praze... Bylo to pro nás velké překvapení, mysleli jsme si, že je snadno přehrajeme, a opak byl pravdou. Nakonec jsme jim to rok nato vrátili.

I letos jste před čtvrtfinále zatím bez porážky...
Zatím to vychází, jak má. Je škoda těch zraněných hráčů, tak doufejme, že se dá Martin Havlát ještě do pořádku.

Je tenhle výběr podle vás vyzrálejší i po taktické stránce?
Největší škoda je, že se nám teď rozpadá právě lajna Patrika Eliáše. Uvidíme, jestli Martin Havlát bude moci hrát. Jim se dařilo, uměli dávat góly, a když víš, že ho mohou vstřelit každý zápas, pak se přidají i další. A když nám Ondra zachytá jako doposud, tak je šance na vítězství veliká.

Těší vás zatím, jak přesvědčivým způsobem vyhráváte zápasy?
Je to úplně jedno, protože odteď to bude úplně o něčem jiném. Jedna chyba může změnit celý turnaj. Ale já doufám, že to dobře dopadne, byla by škoda s tímhle týmem tak brzy vypadnout. Ani na to nechci pomyslet.

Poprvé vás na turnaji čeká zámořský soupeř. Bude to oproti Evropanům velký rozdíl?
Naší výhodou může trochu být to, že hrajeme na velkém kluzišti. Protože zvyknout si na velké během pár dnů, to není tak jednoduché. Tady se musí víc bruslit, držet puk na holi... Protože jak ho ztratíš, je dost těžké získat ho za jedno střídání nazpátek. Takže je lepší vzít to zpátky, když nemáš zrovna nikoho na přihrávku, a najet znova.

Jaromír Jágr.

Uměl jste si před šampionátem představit, že půjdete do vyřazovací fáze s bilancí šesti výher?
O tom jsem vůbec nepřemýšlel.

Jak se tedy cítíte vy osobně? Forma vám stoupá.
Každý hráč už je unavený, to je ale normální. Nejdůležitější však je, aby byla na naší straně psychika.

Je na atmosféře týmu znát, že se klíčový zápas blíží?
Já doufám, že ne. My bychom na to vůbec nemuseli myslet, to by asi bylo nejlepší... Kdybyste nám to pořád nepřipomínali vy, novináři...

Nakolik je taková pozice favorita zrádná, kdy od vás už každý očekává jasný postup?
Není to zrovna nejlepší systém, co se tady hraje, ale na druhou stranu si určitě nemůžeme na nic stěžovat. Protože díky tomuhle systému jsme vyhráli mistrovství loni.

Tam jste hráli téměř každý duel v osmifinále jako play off...
Bylo to něco jiného... Tam jsme potřebovali veliké štěstí, abychom se do play off vůbec dostali, ale letos je to naopak. Hrajeme dobře, je důležité, aby nám to vydrželo.

Říkal jste, že by byla škoda, kdyby tento tým brzy vypadl. Uvědomujete si tedy každou výhrou stále víc, že máte opravdu na zlato?
Takhle daleko přemýšlet nemůžeš, vždy je to jen o tom jednom zápase. My tu neměli problém s rychlostí, kombinací, osobními souboji, ale teď to musíme přenést dál. Co jsme udělali doteď, je hezké, ale nezaručuje nám to snadný postup.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!