8. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nacisté mu zabili předky. Přesto hraje za Německo

Německý hokejista Evan Kaufmann (vlevo) v zápase proti Itálii (vpravo je italský brankář Daniel Bellissimo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý hokejista Evan Kaufmann (vlevo) v zápase proti Itálii (vpravo je italský brankář Daniel Bellissimo) | foto: Reuters

STOCKHOLM/PRAHA Při holokaustu zemřelo několik jeho předků. Dědeček přežil díky velkému štěstí. Přesto se Evan Kaufmann rozhodl hájit barvy Německa na hokejovém mistrovství světa. "Je úžasné reprezentovat Německo. Na druhou stranu je šílené přemýšlet nad tím, co musel dědeček prožít," cituje rodáka z Minnesoty deník The New York Times.

Kaufmann se z USA do Německa přesunul před čtyřmi roky. Jeho motivací nebylo hledání stop svých příbuzných, z Düsseldorfu dostal lukrativní nabídku od tamního hokejového klubu.

I když měl možnost, aby na dresu nosil malou vlajku rodné země, zvolil jinou variantu. "Stále se cítím jako Američan. Z hokejového hlediska se však hlásím k Německu. Každým rokem totiž k němu mám hlubší a hlubší vztah," vysvětlil sedmadvacetiletý útočník.  "Změna životního stylu však byla drastická. Zpočátku nebylo jednoduché si připouštět osud svých předků," cituje Kaufmanna server mezinárodní hokejové federace IIHF.com.

Kaufmann nebyl draftovaný žádným týmem z NHL a o jeho služby v zámoří nebyl příliš velký zájem. Proto se vydal do Evropy. "Neměl jsem žádná velká očekávání. O evropském hokeji jsem nějaké informace měl, konkrétně o německé DEL ale vůbec ne. Všechno se pak seběhlo hodně rychle," vzpomínal Kaufmann.

Dočkal se i kritiky

S přihlédnutím k minulosti jeho předků pak německé občanství dostal rychleji, než je běžné, za reprezentaci však hrál až letos v únoru.  Je jedním z mála židovských sportovců, kteří kdy reprezentovali Německo. Od roku 1930 je dokonce vůbec prvním hokejistou. "Nikdy nezapomenu na to, co se tehdy dělo. Ale každý si zaslouží druhou šanci na opravu svých chyb. Většina dnešních lidí nemá s minulostí nic společného," dodal Kaufmann.

Sám si uvědomuje, že jeho působení v německém týmu může vyvolat i negativní reakce. Kritizuje ho například viceprezident organizace z New Yorku zastřešující přeživší holokaustu a jejich potomky Menachem Z. Rosensaft. "Cítím hořkost a smutek. On se obrátil zády vůči Spojeným státům americkým a dobrovolně se nyní identifikuje jako Němec. V nejmenším případě je to pochmurná skutečnost."

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.