Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Nečekaný hrdina Pospíšil. V duelu o vše zastínil Jágrovo Kladno a zachránil extraligu v Litvínově

Viktor Hübl se spoluhráči oslavuje branku do sítě Kladna. foto: Ondřej BičištěMichal SváčekMAFRA

Aktualizováno
Litvínov (Mostecko) - Hokejisté Kladna sestoupili po roce zpět do první ligy, kde strávili před návratem do extraligy pět let. Tým hrajícího majitele Jaromíra Jágra podlehl v závěrečném 52. kole základní části v přímém souboji o záchranu v Litvínově 2:6.
  20:42aktualizováno  21:03

Osmačtyřicetiletý Jágr v utkání nebodoval. Dvěma brankami včetně vítězné trefy a dvěma asistencemi se podepsal pod úspěch Litvínova o sedm let mladší kapitán týmu Viktor Hübl. Pěti body za dva góly a tři asistence zazářil Tomáš Pospíšil.

Do sestavy Litvínova se na rozhodující bitvu vrátili obránci Michal Moravčík, Marek Baránek a útočník Jakub Petružálek. V brance Kladna se potřetí za sebou představil Adam Brízgala, jednička Denis Godla nebyl při zranění ani na střídačce. Ze hry vypadl Rytířům i útočník Tomáš Redlich, kterého nahradil Marek Hovorka.

Viktor Hübl se spoluhráči oslavuje branku do sítě Kladna.
Viktor Hübl slaví gól, který znamená záchranu Litvínova v extralize.

Domácí začali náporem, který umocnilo Stachovo vyloučení, při němž ve čtvrté minutě trefil Lukeš horní tyč. Brízgalu pak prověřili Jarůšek a Mahbod. Na druhé straně se dostal do šance Melka, který následně putoval spolu s domácím Štichem na trestnou lavici.

Při hře čtyř proti čtyřem otevřel skóre Moravčík, jehož první pokus zblokoval O’Donnell, ale napodruhé přes stínícího Pospíšila otevřel skóre. Rytířům se podařilo odpovědět těsně před první pauzou. Stach našel z otočky Austina, který trefil odkrytou branku.

Sudí si u videa ověřili, že to kanadský bek stihl před koncem úvodní části. Austin 18. gólem v sezoně překonal rekord samostatné české extraligy mezi obránci, který stanovil v sezoně 2006/07 také v dresu Kladna Martin Ševc.

V úvodu druhé části mohli vrátit Vervě vedení Kudla a Hübl, na druhé straně zahrozil Jágr. Ve 26. minutě se radovali domácí. Po Pospíšilově přihrávce Hübl z pozice mezi kruhy poslal puk po ledě k levé tyči a Brízgala nestačil betonem zasáhnout. Kladno odpovědělo při Jarůškově vyloučení, kdy se po Austinově přihrávce trefil pohotovou střelou z pravého kruhu O’Donnell.

Litvínov odpověděl dalšími šancemi. Při té Mahbodově pomohl Brízgalovi Vampola a kladenský gólman si poradil proti Jurčíkovi. Při Austinově trestu se domácí dočkali - čtyři sekundy před druhou pauzou zamířil po Pospíšilově přihrávce do odkryté branky Hübl.

Náskok Litvínova pojistil ve 46. minutě Pospíšil, který mezi kruhy zamířil k pravé tyči Brízgalovy branky. Kladno se následně ubránilo při trestu Jágra, který se hned po návratu na led dostal do šance, ale Janus jeho pokus kryl.

Litvínov se ubránil při vyloučení Moravčíka, jenž ujel po návratu z trestné lavice, ale na Brízgalu nevyzrál. Při Kautově trestu v 53. minutě zvýšil náskok Severočechů hrdina zápasu Pospíšil. Výsledek dovršil Lukeš povedenou střelou z pravého kruhu.

Zachránily se i Pardubice

Pardubice potřebovaly k jistotě záchrany minimálně bod a na cestě k němu od prvních minut spoléhaly na zabezpečenou obranu, dobře bránily střední pásmo a domácí hráče k ničemu vážnému nepustily. Výjimkou byla pěkná kombinace druhé pětky, na jejímž konci byl obránce Svozil, který ale zblízka Kantora nepřekonal.

Signálem k hostující ofenzívě byla prudká střela Tybora, s níž si Čiliak poradil, stejně jako s pokusem Rolinka a dorážkou Pauloviče. Hosté se za svoji aktivitu dočkali gólové odměny v 18. minutě, kdy pohlednou spolupráci druhého útoku zakončil Poulíček.

Utkání 52. kola hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice. Zleva brankář Pardubic Pavel Kantor a Stanislav Svozil z Brna.

Na taktiku neprůchodné obrany středního pásma a rychlé brejky spoléhal sestupem ohrožený tým i v dalším průběhu zápasu. Na ofenzívně malátnou Kometu to stačilo. Ve 34. minutě byl blízko druhému pardubickému gólu Tybor, ale trefil jen horní tyč Čiliakovy branky. Na druhé straně se do ojedinělé příležitosti dostal Mueller, ale pověst kanonýra nepotvrdil.

Stejný obrázek nabídlo i poslední dějství. Pardubice stále skvěle bránily a Kometu do ničeho vážnějšího nepustily. I jediná přesilová hra se odehrála prakticky bez brněnské střely. Domácí sice v závěrečných minutách vyvinuli tlak na branku hostí, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Naopak při power play potvrdil výhru Dynama Rolinek.

Ostatní výsledky 52.kola:

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Ridera 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Eklund (Jergl, Nedomlel), 25. Nedomlel (Orsava, Pilař), 41. Kevin Klíma (Jergl, Cibulskis), 55. Kevin Klíma (Smoleňák, Lev), 59. Orsava (M. Chalupa) - 16. Rosandič (Štencel), 34. Lakatoš (O. Roman, Trška). Rozhodčí: Pešina, Horák - Komárek, Špringl. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 3582.

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 3:5 (2:1, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. O. Beránek (Koblasa), 20. Černoch (Graňák, V. Polák), 59. T. Mikúš (Mikyska, Eminger) - 4. J. Vlach (Kotvan), 23. Ordoš (Lenc, J. Vlach), 26. A. Musil (Šír, Hanousek), 39. J. Vlach (Graborenko, Derner), 60. P. Jelínek (A. Musil, J. Vlach). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Pešek, Malý. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3683.

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Lunter, 12. Ševc (Šťastný, Hrbas), 44. Skalický. Rozhodčí: Šír, Sýkora - Ganger, Klouček. Vyloučení: 6:4, navíc P. Kousal (Mladá Boleslav) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3246.

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 0:2 (0:1,0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Poulíček (Mandát, Svačina). 60. Rolinek. Rozhodčí: Kika, Veselý - Gebauer, Rampír. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 7232.

HC Sparta Praha - HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Buchtele (Pech, Jurčina), 38. Tomášek (Kalina, Sukeľ), rozhodující sam. nájezd Rousek - 13. Nahodil (Klimek), 25. Tomeček (Vyrůbalík, Skladaný). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 8412.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. M. Růžička (M. Stránský), 14. M. Stránský (Roth), 60. O. Kovařčík (M. Kovařčík). Rozhodčí: Hradil, Micka - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4884.

1.Liberec52305215179:131102