Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nečekaný zvrat: Rada ředitelů nedala Lvu zelenou, sen o KHL končí

Kabina popradského zimního stadinu, kde by měl hrát Hradec Králové KHL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabina popradského zimního stadinu, kde by měl hrát Hradec Králové KHL | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Hokejový klub HC Lev se sídlem v Popradu nebude v ročníku 2010/11 hrát v Kontinentální lize. Rada ředitelů KHL dnes kvůli průtahům ze strany slovenského svazu a blížícímu se startu sezony působení Lva v soutěži zamítla. Uvedl to oficiální web ligy.

V pondělí výkonný výbor slovenského svazu rozhodl, že HC Lev musí předložit potvrzení o členství v Ruské hokejové federaci a žádost Ruské hokejové federace o souhlas odehrát zápasy KHL v sezoně 2010/11 na Slovensku. Poté měli slovenští funkcionáři 18. srpna rozhodnout, zda tým bude skutečně hrát KHL v Popradu.

Ruská strana však dnes označila nové slovenské podmínky za neopodstatněné a blokující "civilizované řešení" situace. Podle vedení ligy už nelze dál setrvávat v nejistotě, kolik týmů vlastně bude v příštím ročníku KHL působit. Proto Rada ředitelů rozhodla, že v sezoně 2010/11 HC Lev v soutěži hrát nebude, může se však po splnění všech náležitostí ucházet o start v následujícím ročníku 2011/12.

Hlavním problémem podle všeho bylo, že tým s azylem v Popradu a původním názvem Lev Hradec Králové není členem žádné hokejové federace. Po nesouhlasu českého svazu rozhodl i výkonný výbor SZLH, že pod křídly slovenského svazu rovněž být nemůže. Člen výkonného výboru ruské hokejové federace Alexandr Stěblin dnes naznačil, že HC Lev prakticky nelze za současného stavu zaregistrovat ani v Rusku.

Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

"Podle regulí mezinárodní federace IIHF mohou být mužstva, která hrají soutěž s takovým týmem, diskvalifikována a nejen klubům, ale i jejich hráčům by mohl být zakázán start na všech soutěžích pořádaných pod hlavičkou IIHF," doplnil Stěblin. HC Lev přitom na počátku týdne zahájil v Popradu přípravu. Pod vedením trenérů Miloslava Hořavy a Radima Rulíka se na sezonu připravovalo 22 hráčů. HC Lev už zveřejnil i program přípravných zápasů.

"Snažili jsme se skutečně hodně o to, aby fanoušci v České republice a na Slovensku viděli atraktivní zápasy KHL s hokejovými hvězdami i skvělými českými a slovenskými hráči. Byli jsme blízko jedinečné sportovní příležitosti. Při tak velkém projektu rozhoduje ale spousta okolností, nejen ryze sportovních," uvedl v reakci na rozhodnutí ligy mluvčí HC Lev Zdeněk Šesták.

Klub chtěl původně hrát v Hradci Králové, ale na začátku června nedostal pro sezonu 2010/11 souhlas od Českého svazu ledního hokeje, který jediný chyběl k účasti v KHL. HC Lev následně z ČSLH vystoupil a přesunul své aktivity na Slovensko. Když vedení KHL vyškrtlo pro sezonu 2010/11 potenciálního nováčka Budivelnik Kyjev pro potíže s domácí halou, vstoupil do hry projekt Lva v Popradu.

"Našeho úsilí nelitujeme, dnešní rozhodnutí bereme ´sportovně´. Jsme přesvědčeni, že účast 'československého' klubu v tak prestižní soutěži mohla být velkým přínosem a prestiží pro český a slovenský hokej. KHL by probudila další zájem zdejších fanoušků o hokej, byla by motivací pro mládež a bezesporu by zvýšila renomé České republiky a Slovenska nejen na sportovním poli," doplnil Šesták.

Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

Klub měl mít údajně rozpočet až k 13 milionům eur (asi 325 milionů korun). Za projektem stáli ruští podnikatelé z Karlových Varů Roman Slavčev a Sergej Zajcev i expert na ruské hokejové prostředí Jaroslav Zídek, který například dojednával kontrakt Jaromíra Jágra v Omsku. Pro nadcházející sezonu ale projekt definitivně ztroskotal.

"Konečné rozhodnutí negativně ovlivnil váhavý postoj Slovenského hokejového svazu. Klub plnil všechny podmínky, které mu byly postupně kladeny, přišla však taková, kterou už nebylo v našich silách splnit," uvedl Šesták, který celou dobu za HC Lev jako jediný komunikuje s médii.

Další plány klub nenaznačil. "Za celý přípravný tým projektu 'HC Lev v KHL' děkujeme za obrovskou podporu fanouškům, hráčům, kteří před pár dny zahájili tréninkový kemp, všem, kteří projektu pomáhali a spolupodíleli se na něm," doplnil Šesták. "Největší dík za náklonnost, sympatii a především velkou pomoc v rámci celého našeho sportovního projektu vyjadřujeme vedení KHL, jmenovitě prezidentovi KHL panu Alexandru Medveděvovi," dodal.

JAK ŠEL ČAS

16. prosince 2009 - List Deník přinesl informaci, že zástupci KHL projevili zájem vybudovat na východě Čech klub, který by byl v budoucnosti součástí jejich soutěže. Náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup uvedl, že by se KHL v Hradci Králové mohla hrát již v příští sezoně, nový tým se měl jmenovat Hradecký Lev.

21. prosince 2009 - Primátor Hradce Králové Otakar Divíšek jednal v Moskvě s viceprezidentem KHL Vladimirem Šalajevem o tom, že částku ve výši 10-15 milionů eur (267-400 milionů korun), potřebnou pro vstup do soutěže, by měl údajně pokrýt hlavní partner ligy, společnost Gazprom, a jeden silný sponzor z Čech. Uzávěrka přihlášek klubů do KHL byla stanovena na 1. dubna.

6. března 2010 - Oficiální internetové stránky KHL přinesly informaci, že zástupci Hradeckého Lva podepsali předběžnou smlouvu s představiteli KHL, která deklaruje oficiální zájem východočeského klubu startovat v soutěži v sezoně 2010/11.

Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

9. března 2010 - Nově vzniklý hokejový klub Lev Hradec Králové se stal členem Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

1. dubna 2010 - Vedení klubu Lev Hradec Králové oficiálně podalo přihlášku do příštího ročníku KHL. Přihláška byla odeslána bez písemného souhlasu ČSLH.

17. května 2010 - Vedení KHL rozhodlo, že ligu v příští sezoně rozšíří Kyjev a Chanty Mansijsk. V oficiální tiskové zprávě KHL o Hradci Králové nebyla žádná zmínka.

4. června 2010 - KHL schválila projekt Hradce Králové.

7. června 2010 - Výkonný výbor ČSLH v hlasování jednomyslně rozhodl, že nesouhlasí s účastí hradeckého klubu v KHL v příští sezoně.

9. června 2010 - Vedení KHL oznámilo, že český klub HC Lev Hradec Králové v sezoně 2010/11 hrát Kontinentální ligu nebude.

17. června 2010 - Lev Hradec Králové vystoupil z ČSLH.

6. července 2010 - Lev Hradec Králové zahájil jednání se zástupci města Poprad, s klubem HK Poprad o možnosti využívání zimního stadionu a s vedením Slovenského hokejového svazu, jenž se vstupu týmu do KHL s hostováním v Popradu nijak nebránil.

Popradský zimní stadion, kde by měl hrát Hradec Králové KHL

16. července 2010 - Královéhradecký Lev byl z rozhodnutí vedení KHL přijat do nadcházející sezony této soutěže, jeho sídlem se měl stát Poprad. Stal by se tak prvním klubem KHL se sídlem mimo Rusko nebo země bývalého Sovětského svazu.

23. července 2010 - Kluby slovenské hokejové extraligy odsouhlasily, aby celek Lev Hradec Králové působil v rámci KHL v Popradu.

26. července 2010 - Slovenský hokejový svaz nerozhodl o žádosti klubu HC Lev hrát zápasy KHL na Slovensku a odložil verdikt na 18. srpna. Zároveň se usnesl, že klub nesplňuje podmínky, aby byl přijat za řádného člena SZLH.

27. července 2010 - HC Lev odtajnil kádr, s nímž se chystal na vstup do KHL; v Popradu trénovali například Jaroslav Bednář, Josef Melichar nebo Róbert Petrovický.

28. července 2010 - Rada ředitelů KHL rozhodla, že HC Lev v nadcházejícím ročníku ligy hrát nebude. Důvodem byly průtahy ze strany slovenského svazu a blížící se start sezony. Podstatným se ukázal i fakt, že klub nebyl nikde registrován.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.