Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechtěli mu uznat ruská víza. Faksa proto přijede do Moskvy až v neděli

Sport

  16:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Soupiska hokejové reprezentace pro mistrovství světa stále ještě není uzavřená. Čeští trenéři zatím váhají, jestli dopíšou na post obránce Adama Poláška či Petra Zámorského. Radek Faksa z Dallasu by měl zaplnit místo pro útočníka. Avšak jeho cesta do Ruska se komplikuje kvůli problémům s vízem. Dorazit by měl až v neděli. Nastoupí proti Dánům?

Radek Faksa má cestu na šampionát do Moskvy značně zkomplikovanou. foto: ČTK/AP

Češi mají čtvrtou posilu z NHL. Na MS přijede útočník Dallasu Faksa

„Máme v plánu, že by měl do zápasu zasáhnout. V jaké pozici nastoupí, uvidíme až podle jeho stavu. Je dva dny na cestě, to není nic jednoduchého,“ řekl po sobotním tréninku asistent Jiří Kalous.

„Radek má enormní zájem hrát, ale rozhodující bude, jak se bude cítit. Musí se vyrovnat s časovým posunem. Dlouhé hodiny v dopravních prostředcích nepřidají na fyzické pohodě, ale Faksa je mladý hráč a věříme, že to zvládne.“

Cestopis dvaadvacetiletého hokejisty má v sobě prvky dramatu, obsahuje i boj s úřednickým „šimlem“, zdlouhavé čekání, přesto by měl být zakončen šťastnou kapitolou o debutu v národním týmu.

Vedení české reprezentace hned po vypadnutí Dallas Stars, tedy v noci na čtvrtek, kontaktovali generálního manažera klubu z Texasu. Jim Nill odpověděl: „Může jet.“

Paul Stastny (26) a Radek Faksa (12) v potyčce.
Radek Faksa (vpravo) oslavuje gól se spoluhráči, který vstřelil v pátečním...

Kvůli posílení Česka na světovém šampionátu dokonce Faksa šel přednostně na výstupní prohlídku. Ale pak nastaly komplikace.

„Radek s říkal s velkou radostí, že si vyřídí potřebné dokumenty. Poslali jsme přes organizátory zvací dopis, na zakládě kterého dostane víza v Moskvě na letišti,“ popisoval generální manažer Slavomír Lener.

„Dostal letenku i potřebné dokumenty, organizátoři turnaje informovali všechny letecké společnosti, přesto jej pracovníci British Airways nepustili do letadla, protože papíry nedohledali.“

„Měli jsme štěstí, že třetí spoj byly American Airlines, tudíž jiný úředník, který postupoval podle jiných předpisů a Radka pustil,“ dodal Lener.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!