Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Něco si přejte, padá Kometa. Kdy se zastaví u favorita na titul pád tabulkou?

Sport

  12:15
PRAHA - Padá Kometa, přejte si něco. Fanoušci brněnského klubu by ze všeho nejraději zastavili sešup klubu, který po skvělém vstupu do sezony mnozí pasovali do role jednoho z největších favoritů na extraligový titul.

Zkušený Martin Erat Kometě v sestavě citelně chybí. foto: MAFRA

To je však minulost. Jen v novém roce Kometa prohrála sedm z devíti zápasů a podstatně si zkomplikovala situaci. Jestli to takhle půjde dál, může skončit v předkole. Klidně úplně.

VIDEO: Sebevražda, zahrabání se do písku. Třinec si utahoval z dvanáctigólového přídělu

„Možné je všechno. Brno by teď ale nemělo řešit, jestli udrží přímý postup do čtvrtfinále, ale jestli se ve zbylých devíti kolech základní části stihne dát dohromady herně. Jinak nemá šanci uspět,“ tvrdí hokejový analytik Martin Hosták.

Kometu trápí hodně problémů, které jako by postupem času jen kulminovaly. Zatraceně chybí zranění Martinové Erat se Zaťovičem. Gólmani nezáří. Pod palbou kritiky je i obrana.

Skoro to vypadá, že je v Brně všechno špatně. Proto není divu, že je mužstvo s přibývajícími prohrami stále víc psychicky nahlodané. Ono hrát pod tlakem a s vědomím, že už bezpodmínečně musí přijít zlepšení, není nic jednoduchého.

Kometa prožila snový vstup do sezony, ve kterém většinu soupeřů přehrávala líbivým hokejem. Vítězství a góly přibývaly s takovou lehkostí, že nebylo složité podlehnout dojmu neporazitelnosti.

Problémy začaly už v listopadu

Jenže první potíže vypluly na povrch už v průběhu listopadu a prosince. A vše vyvrcholilo nyní. „Když chybí Erat se Zaťovičem, tedy dva hráči reprezentačního kalibru, tak to musí být znát. A zvlášť když chybí dlouhodobě,“ říká Hosták.

K tomu je potřeba připočíst herní ústup dalšího tahouna Marka Kvapila, jenž už zdaleka nevyčnívá jako na podzim.

Novým trenérem Komety se stal její majitel Libor Zábranský

Ukazuje se, že Brno kromě téhle trojice nemá žádný jiný produktivní útok. Nenašel se nikdo, kdo by dokázal zalepit absenci jedné formace. Proto se hovořilo o tom, že vedení v závěru přestupního termínu toužilo přivést Romana Červenku.

O potížích v obraně vypovídá angažování jiného slávistického odchovance Jakuba Krejčíka.

V brněnské defenzivě si drží standard snad jen Ondřej Němec, ostatní zaostávají. Chybí výrazná osobnost, kterou býval Slovák Kováčik, jehož výkonnost s přibývajícím věkem klesá.

Najde mužstvo sílu zvrátit osud?

Hosták však tvrdí: „Za obrannou hru zodpovídá celý tým. Když to Kometě šlo dopředu, nikdo ji neřešil - nebylo třeba. Teď je to naopak. Najednou musí mančaft vycházet ze zabezpečené defenzívy a hráči s tím nejsou úplně srozumění.“

Třinec v Praze vedl, Sparta ale následně potupila Oceláře dvanácti góly!

Nevýrazné výkony gólmanů zase potvrzoval neúspěšný zájem o Jakuba Kováře.

Slovák Čiliak prožil výraznější pokles formy už loni, letos v něm jen pokračuje a navíc je často zraněný. A mladý Vejmelka měl sice dobrý začátek, ale těžko se srovnává se vzrůstajícím tlakem.

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno.

Podíl na neúspěších mohou mít i trenéři. Majitel klubu Libor Zábranský nemá dost zkušeností, k ruce má Kamila Pokorného, jenž před příchodem do Brna trénoval nejvýš v první lize, a Petra Hakena, který se v dospělém hokeji také teprve učí.

Situace se nelepší ani s pomocníkem Martinem Pešoutem, jenž dostal za úkol sbírat poznatky z tribuny.

Martin Erat v dresu Komety.
Kometa ve druhém kole na domácím ledě zdolala Hradec Králové 3:1.

„Trenérské zkušenosti se projeví ve chvíli, kdy se nedaří a kdy je potřeba s mančaftem zahýbat. Ale jestli tohle hraje roli v Brně, to si netroufám odhadnout,“ reaguje Hosták.

Je to sice klišé, ale pro Kometu začíná hokej jako v play-off už teď. Tým se musí co nejrychleji srovnat a budovat si co nejlepší pozici pro vyřazovací část. Pokud má přijít úspěch, je nejvyšší čas.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat