12. listopadu 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nedvěd zazářil. Týmy kolem veteránů fungují

Švédsko - Česko (Nedvěd) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédsko - Česko (Nedvěd) | foto: ČTK

PRAHA Trenér Alois Hadamczik ukázal cestu, jakým směrem se může česká hokejová reprezentace ubírat. V seriálu Euro Hockey Tour na turnaj Karjala nominoval téměř čtyřicetiletého Petra Nedvěda, který za národní tým nehrál patnáct let. Navíc ho zvolil kapitánem. A ten na oplátku zazářil. V úvodním klání proti Švédsku vstřelil dvě branky a český tým zvítězil 5:2.

"Petr to vzal na sebe jako správný lídr v pravý čas. Jak v tréninku, tak i mimo něj jde mladým klukům příkladem. Jsem rád, že jsem ho povolal," pochvaloval si Hadamczik. "Že jsme vyhráli první zápas, je dobré i proto, že je tu hodně nových tváří. Nejen já, ale i další," smál se po utkání Nedvěd "Dodá nám to sebevědomí do dalších bojů," přidal.

Kouč Hadamczik zvažoval povolat další veterány. Mluvil o Viktoru Ujčíkovi (39 let) a Janu Peterkovi (40). V extralize totiž stále patří mezi nejlepší.

"Reprezentace se neodmítá. Na druhou stranu je ale potřeba to důkladně promyslet. Přece jenom regenerace v pokročilém věku už není nejrychlejší," řekl LN Ujčík, který s Hadamczikem o nominace nemluvil. O tom, že nad ním trenér přemýšlel, se dozvěděl od spoluhráčů, kteří to četli v médiích.

Nikdo neche hrát "druhé housle"

Tým nelze složit lehkovážně jen ze zkušených hokejistů. Je důležité poskládat fungující mix zkušených a mladých hráčů. "Mužstvo musí být věkově rovnoměrně rozložené. Dva hráči na šampionátu nad pětatřicet let jsou podle mě ideální," přemítá Ujčík. "Žádný starší hráč navíc nechce hrát druhé housle. Pokud by neměl nastupovat v prvních dvou pětkách, tak by na mistrovství neměl jezdit vůbec."

Velký comeback byl na spadnutí rovněž loni na světovém šampionátu v Bratislavě. Hadamczik přemlouval k návratu Martina Straku, který nakonec souhlasil. Jeho účast na šampionátu ale překazilo kuriózní zranění, jež si přivodil při golfu. "Vyhodíte nás dveřmi, vracíme se oknem," směje se Nedvěd na toto téma.

Fanoušci si žádají slavná jména v dresu s lvíčkem na prsou. Vše je ale také potřeba rozumně zvážit. Vždyť český hokej má i mladé, vycházející hvězdy. V KHL třeba kraluje pro mnohé neznámý Jakub Petružálek. V mládežnickém věku odešel do zámoří, v šestadvaceti letech se ale vrátil do Evropy a skončil v KHL, ve které momentálně vede produktivitu. I on proti Švédsku ve čtvrtek ale také vstřelil dvě branky.

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč