Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejhorší jednička NHL v historii? Gólman za 6 milionů dolarů nevyhrál už téměř rok

Sport

  14:45
newark - Ročně bere 6 milionů dolarů, ale výhru svému týmu naposledy vychytal 27. prosince 2017. Ne, to není vtip. Hokejista Cory Schneider z New Jersey aspiruje na cenu pro nejhorší brankářskou jedničku na světě.

Cory Schneider ne a ne se vrátit do své hvězdné formy. foto: ČTK/AP

Ještě v roce 2016 byl vybrán do Utkání hvězd NHL, v Devils byl nástupcem legendárního Martina Brodeura, rekordmana soutěže v počtu vychytaných výher.

Jaký to paradox: jako by snad chtěl vesmír naznačit, že svět musí zůstat v rovnováze. Jak jinak si vysvětlit Schneiderovu děsivou bilanci?

New Jersey je zoufalé, vedení v tichosti lituje, že s dvaatřicetiletým gólmanem v roce 2014 podepsalo lukrativní sedmiletý kontrakt na 42 milionů dolarů. Tahle investice se krutě nevyplácí.

Když Schneider naposledy v pátek pustil za devět a půl minuty tři góly ze sedmi střel v utkání s Las Vegas, umístilo jej vedení o pár dní později na listinu zraněných hráčů a povolalo z farmy Mackenzieho Blackwooda.

Oficiální důvod? Poraněné břišní svaly. Všichni ale tuší, že to může být jinak.

Parťák českého forvarda Pavla Zachy přišel o pozici jedničky už v minulé sezoně. 

Když 27. prosince 2017 slavil v Detroitu poslední vychytané vítězství, přišlo sedm proher v řadě a zranění. Když se Kanaďan uzdravil, už začínal dostávat přednost náhradník Keith Kinkaid s platem 1,25 milionu.

V létě přišla operace kyčle a po ní další nevýrazné výkony. Jen pro představu: Schneider nastoupil sedmkrát od začátku, dvakrát byl vystřídaný a ve zbylých případech inkasoval pokaždé pět gólů. 

Jeho úspěšnost zákroků klesla na 85 procent, průměrně loví puk ze sítě 4,66krát za zápas.

Vše vyvrcholilo zmiňovaným duelem s Las Vegas a především třetím gólem, který si dal vlastně sám: lapačkou si srazil mezi nohy střelu Williama Carriera, na níž dobře viděl. 

Je jasné, že v takových chvílích už hraje velkou roli i psychika.

Logicky následovalo vystřídání, jež rezultovalo v obrat. Devils utkání s Las Vegas dovedli k vítězství 5:4 po prodloužení.

„Někdy můžete nechat gólmana, aby se s tím popral. Ale tady jsme potřebovali změnu. Byl teprve začátek zápasu a chtěli jsme dát týmu impulz,“ pravil trenér John Hynes.

Zapsání Schneidera na listinu zraněných hráčů jen prodlouží jeho smutnou bilanci. Je pravděpodobné, že se protáhne na celý kalendářní rok. 

Možná i na víc. New Jersey mezitím bude uvažovat, co s ním dál. Může doufat, že mu pauza prospěje. Nebo ho pošle na farmu. Případně ho zkusí nabídnout ostatním klubům.

V posledním případě je zřejmé, že bude muset nadále spolufinancovat jeho plat. Kdo by si jinak tak drahého gólmana bez výsledků a s nulovým sebevědomím vzal?