Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
9. dubna 2016 11:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

‚Nejvíce fascinující muž hokeje.‘ New York Times složily hold Jaromíru Jágrovi

Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr. | foto: ČTK/AP

CORAL SPRINGS Odehrál dvaadvacet let v NHL a Jaromír Jágr si s Floridou opět zahraje play off. Ani přes jeho nedávné čtyřiačtyřicáté narozeniny to však nevypadá, že by se v blízké době chystal do hokejového důchodu. V prestižním americkém deníku vyšel rozsáhlý text o české hokejové legendě.

Americký deník The New York Times věnoval v jednom ze svých posledních vydání Jaromíru Jágrovi prostor, který má v novinách v posledních letech pouze málokdo.

Když před rokem říkali kondičnímu trenérovi Panthers Tommymu Powersovi, že s příchodem Jaromíra Jágra do týmu přijde o volné večery, nechápal tu poznámku.

„Přišel pak za mnou a řekl mi: Potřebuju tě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Můžeš mi to dát?“ popisuje Powers setkání s českým hráčem. „Nejdřív jsem si řekl, že chci mít přece také nějaký svůj život.“

Jágrovy zprávy a telefonáty přichází v jakoukoli denní i noční dobu. Nejde o prosby, jako spíše o nepřímé požadavky.

Během druhé sezóny však společně našli řešení. Jágr poslouchá potřeby svého těla, ale snaží se informovat Powerse tak předem, jak je jen možné.

Pokud chce Jágr v sobotu večer trénovat a následně chladit své tělo, Powers ruší své plány, nebo doráží i s přítelkyní. Většinou ho o takových případech hokejista upozorňuje v odpoledních hodinách.

„Když chci trénovat, musím na to být mentálně připravený. Chci to dělat pro sebe, ne protože mi to někdo řekl,“ říká Jágr. Právě tato filozofie dostala Jaromíra Jágra tam, kde je – nejvíce fascinující muž v hokeji.

Po více než dvou tisících profesionálních zápasů během dvaadvaceti sezón v NHL a dalších čtyřech v ruské KHL se Jaromír Jágr zaměřoval na znamenitost techniky, zatímco potlačoval vlastní strach.

Tisíc dřepů denně

Jeho tvrdý trénink začal již od útlého věku. Když mu bylo sedm let, dělal tisíc dřepů denně. Trénoval, zatímco ostatní spali, aby zahnal výčitky. Zahání výčitky, aby mohl hrát. Hraje, protože miluje hokej a miluje hokej, protože je to zábava. Říká, že skončí, až se ze zábavy stane otročina.

„Nikdy nemyslím na to, jak to oslavím. Vždy chci nejdříve dokončit zápas, vyhrát ho a teprve pak přemýšlet o tom, jak ho oslavím. Jinak se může stát, že to člověk nevyhraje,“ popisuje svou filosofii sám Jágr.

Fakt, že je obklopený samými mladými hráči, o kterých tvrdí, že jsou lepší než on, má na českého hráče hluboký dopad. Jágr si je více vědom toho, kým je jako hráč i jako člověk. Mění svou přípravu podle situace, doby na ledu i svých očekávání.

„Nejlepší způsob, jak popsat Jágra, je, že miluje hru tak, jako někteří lidé milují své děti,“ vysvětluje útočník Jussi Jokinen.

Jaromír Jágr s přítelkyní Veronikou Kopřivovou.
Fanoušek Penguins pózuje s Jaromírem Jágrem

„Kdykoli jsem hrál zápas, nehrál jsem proti tomu týmu. Hrál jsem proti obránci, proti nejlepšímu obránci toho druhého týmu. Pokaždé, když jsem šel na led, tak tam byl,“ popisuje Jágr své myšlení. „Vždy jsem si chtěl být jistý, že jsem v lepší formě než ten, proti kterému hraju.“

Floridský trenér Gerard Gallant využívá Jágra na krátké úseky – na ledě bývá přibližně 30 až 40 sekund. Když je Jágr unavený, vezme si den volna, ale neodpočívá. Když je unavený – a to se stává – trénuje.

Aby Jaromír Jágr udržel tempo s rychlejším stylem hry, shodil skoro 7 kilo. Po tréninku často bruslí sám tak dlouho, dokud nedojde k názoru, že by měl přestat.

„Je to neuvěřitelný šílenec,“ říká Vincent Trocheck, útočník Florida Panthers. „Nedělá show pro lidi, opravdu věří, že to tak musí dělat,“ dodává Jiří Hrdina, který hrál s Jágrem v Pittsburghu.

Jeho spoluhráči řvou bolestí, ale dělají to taky. Jágr je svou disciplínou namotivoval. Zastánci tradičnější životosprávy teď vrhají medicinbaly, dělají na krabicích dřepy na jedné noze a trénují s vestou se zátěží.

„Většina kluků si myslí, že jsou v dobré kondici, protože dělají, co je třeba. Ale pak vidí, co se děje a uvědomí si, že musí zabrat. Až tu Jágr nebude, stále budeme říkat: Tohle všechno dělal a tohle je způsob jak prodloužíte svou kariéru. Ovlivní to celý tým,“ vysvětluje generální manažer Florida Panthers Dale Tallon.

„Tělo ví víc než my. Něco nás vždy dostane tam, kde potřebujeme být,“ uzavírá Jágr.

NHL - 63. kolo

4.12. Boston 2 : 0 Carolina
4.12. New Jersey 3 : 4 Las Vegas
4.12. Philadelphia 6 : 1 Toronto
4.12. Columbus 2 : 4 Arizona
4.12. Florida 2 : 4 Minnesota
4.12. Montreal 4 : 2 NY Islanders
4.12. Nashville 2 : 3pp Tampa Bay
4.12. Winnipeg 5 : 1 Dallas
4.12. Vancouver 5 : 2 Ottawa
4.12. San Jose 2 : 5 Washington

NHL - 62. kolo

3.12. NY Rangers 1 : 4 Las Vegas
3.12. Buffalo 7 : 1 New Jersey
3.12. Detroit 1 : 4 NY Islanders
3.12. Chicago 0 : 4 St. Louis
3.12. Anaheim 4 : 2 Los Angeles

NHL - základní část

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Washington Capitals 30 14 0 0 4 112:86 47
2. Boston Bruins 29 18 0 0 3 104:69 46
3. St. Louis Blues 30 13 0 0 6 90:78 42
4. New York Islanders 27 12 0 0 6 80:65 40
5. Colorado Avalanche 28 15 0 0 8 103:78 38
6. Arizona Coyotes 30 11 0 0 9 85:70 38

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.