Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Závěrečný kolaps Vítkovic: hattrick Vampoly, obrat Tygrů a dvě penalty

19:50aktualizováno  20:15
PRAHA - Hokejisté Vítkovic byli hodně blízko posunu na desáté místo extraligové tabulky, které je posledním zajišťující předkolo play off. Jenže v 51. kole nakonec padli 5:6 s vedoucím Libercem a s ohledem na další výsledky se mohou chystat na boje o záchranu. Vítkovice přitom ještě v závěru vedly 5:4, jenže poté začal úřadovat Petr Vampola, který v rozmezí 53. a 59. minuty zkompletoval čistý hattrick! A také hostující brankář Ján Lašák, který v posledních třech minutách zápasu chytil dvě trestná střílení.

Slavící brankář Liberce Ján Lašák. foto: ČTK

Výsledky 51. kola hokejové extraligy

Piráti Chomutov - HC Sparta Praha 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 16. V. Růžička ml. (Červenka, Skinner) - 7. Piskáček (Dragoun, Kalina), 42. J. Hlinka (Buchtele, Hlaváč), 43. Hlaváč (Hamilton). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:11, navíc Červenka (Chomutov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4911.

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 5:6 (2:0, 1:2, 2:4)

Branky a nahrávky: 6. Kucsera (Kolouch, Vandas), 16. Szturc (Burger, E. Němec), 28. Čerešňák (Kolouch), 48. E. Němec (Burger, Szturc), 53. Kolouch (Hovorka, Vandas) - 29. Valský (P. Jelínek), 30. Ordoš (Bulíř, Plutnar), 47. Bakoš (Vampola), 53. Vampola, 57. Vampola (Mojžíš, Řepík), 59. Vampola (Krenželok, Plutnar). Rozhodčí: Hradil, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4, navíc Bartošák (Vítkovice) 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 7202.

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 6:4 (0:1, 3:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 25. Štumpf (O. Veselý), 30. Čachotský (P. Holík, Urbanec), 31. Štumpf (Matějíček), 44. Říčka (P. Holík, Čachotský), 45. Roman Vlach (Kotvan), 52. Štumpf z trest. střílení - 5. Bližňák (Johnson), 34. Indrák (T. Svoboda), 49. Indrák (Hrňa, T. Svoboda), 49. Bližňák z trest. střílení. Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 4306.

HC Olomouc - HC Verva Litvínov 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Herman (Holec, Buc), 30. Herman (Buc, Holec), 30. T. Mikúš (Ondrušek, Jaroměřský), 37. Holec (Řípa) - 46. Hanzl (F. Pavlík, Duda). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Toševnojan, Hlavatý. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 4597.

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno 3:4 v prodloužení (0:0, 2:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. P. Sýkora (Štajnoch, Marcinko) 37. Redenbach, 50. Redenbach (P. Sýkora, Gregorc) - 50. J. Káňa II (V. Němec, Kováčik), 57. J. Káňa II (V. Němec), 60. Kováčik (T. Kaberle, V. Němec), 61. J. Káňa II (T. Kaberle). Rozhodčí: Pešina, Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 6981.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 1:0 po sam. nájezdech

Rozhodující nájezd Jarůšek. Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 3698.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Haščák (Huna), 35. T. Rohan (Bartek, M. Rohan) - 13. Bednář (Dej, Mertl), 13. Červený (Pláněk, Honejsek), 38. Mertl (Vydarený, Dej), 57. Courchaine (Honejsek). Rozhodčí: R. Svoboda, Úlehla - J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 3:6. Bez využití: Diváci: 1364.

Spolu s Vítkovice se budou snažit vyhnout baráži se dvěma nejlepšími týmy první ligy Pardubice, obhájci titulu z Litvínova a poslední Karlovy Vary. Rozhodnuto je i o tom, že v předkole se vedle Třince představí Kometa Brno, Chomutov a Zlín, poprvé v extraligové historii mají čtvrtfinálovou jistotu v Mladé Boleslavi.

Liberec šetřil hlavní opory

Liberec se po překonání rekordní bodové mety ve Vítkovicích nepředstavil v úplném složení a bez důležitých článků sestavy Radivojeviče, Ševce a Výtiska v první části s nabuzeným soupeřem rychle ztratil kontakt.

Domácí dokonale ztrestali dvě díry v liberecké obraně. Havlín otevřel v šesté minutě cestu před Lašáka Kucserovi, který zápěstím namířil přesně pod vyrážečku. Mnohem horší chybu hosté zplodili v 16. minutě; středem kluziště jim Vítkovice prchly dokonce ve dvou a Szturc po zpětné přihrávce Burgera nedal Lašákovi, který se do sestavy vrátil po zranění, šanci.

Hra Severočechů zprvu postrádala obvyklou jiskru a přímočarost. I tak měl v 18. minutě stoprocentní příležitost Vlach, kterou mu ale zlikvidoval Bartošák. Liberec probral až třetí úder.

Čerešňák v 28. minutě prostřelil z kruhu Lašáka, který u sudích marně reklamoval domácí faul na brankovišti. Hosté kontrovali o 57 sekund později Valským, který po buly z úhlu zaskočil Bartošáka trefou na přední tyčku.

A přesně v polovině utkání snížil na rozdíl gólu Ordoš, jehož nevinně vyhlížející příklep smolně usměrnil do vlastní branky Klok. Birner měl v 35. minutě na hokejce vyrovnání, ovšem po jeho sólu za Bartošákem zazvonila tyč.

Třígólový náskok Vítkovic vynuloval až Bakoš, který ve 47. minutě těžil z nezájmu domácí obrany a po Vampolově pasu ošálil Bartošáka povedenou kličkou. Domácí však nemohli zareagovat lépe a už o 86 sekund nato jim náskok vrátil přesnou ranou z kruhu rovněž špatně obsazený Němec.

S chutí hrající Vampola ze skrumáže v 53. minutě znovu srovnal, ale historie se opakovala a na jeho trefu bleskově odpověděl Kolouch, který o 49 sekund poté díky šťastnému odrazu dotlačil puk za Lašáka.

Liberec však v závěru dokazoval svoji sílu. Při Philippově vyloučení zariskoval už čtyři minuty před koncem s power play a Vampola při hře šest na čtyři opět vyrovnal.

V infarktovém závěru mohly Vítkovic zase strhnout vedení na svou stranu, ale Vandas neproměnil v 58. minutě trestné střílení po Mojžíšově faulu. Neuvěřitelný závěr vygradoval skvěle hrající Vampola, který po samostatné akci prostřelil Bartošáka pošesté a poprvé v utkání dostal Liberec do vedení.

Olesz mohl domácím zajistit alespoň prodloužení, ale 32 sekund před koncem za úmyslné posunutí branky nedal druhé trestné střílení. Hosté následnému drtivému náporu domácích nakonec už odolali.

Utkání 51. kola hokejové extraligy: Piráti Chomutov - HC Sparta Praha, 1....
14.Karlovy Vary51133233111:17447

Pozn.: Tučně zvýrazněné týmy mají jistotu čtvrtfinále play off, týmy označené kurzívou na 7. až 10. místě si zahrají předkolo play off.