Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevychováváme kvalitní hokejisty, zlobí se šéftrenér českého hokeje Lener

Sport

  7:30
PRAHA - Výchova hokejistů se musí změnit, chybí nám kreativní hráči, tvrdí šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener. Trenéři by podle něj měli dát mladým hokejistům více volnosti. „Potřebujeme nechat mladé hrát spontánně, měli bychom je nechat dělat chyby. Když kluk chybuje ve snaze něco vytvořit, máme ho pochválit, ne mu vynadat,“ říká Lener.

Slavomír Lener foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jsme na vrcholu, shodují se extraligoví králové z Plzně Gulaš a Mertl

Jak je na tom český mládežnický hokej v porovnání se světovou špičkou?
Před pár lety jsme měli obavy, abychom se v mládežnických kategoriích vůbec udrželi v elitních skupinách na mistrovstvích světa. Snažili jsme se proto zlepšit programy pro reprezentace od šestnáctky po dvacítky. Myslím, že se můžeme pochlubit tím, že dnes máme úplně nejlepší mezinárodní program. Naši kluci hrají jen proti těžkým soupeřům, aby nás kvalitativně vytáhli k sobě. Děláme letní kempy, platíme profesionální trenéry. To se nám povedlo. V posledních letech jsme se ustálili v top šestce hokejových reprezentací. Jinou otázkou je, jak jsme se k tomu částečnému úspěchu dopracovali. Zvýšenou péčí o hráče i jejich drilováním na kempech. My ale do budoucna chceme dosahovat úspěchu jinak. Potřebujeme jiné hráče. Potřebujeme kreativní hráče, kteří dokážou sami něco nabídnout.

Proč jich máme tak málo?
Problém je, že naše hokejová mládež prochází už od šesti let příkazovým tréninkem. Trenér jim řekne, s kým budou hrát, kam si mají najet a kam naopak nesmí. Pořád s nimi něco nacvičujeme, ale málo je necháme hrát. My potřebujeme nechat mladé hrát spontánně, měli bychom je nechat dělat chyby. Když kluk chybuje ve snaze něco vytvořit, máme ho pochválit, ne mu vynadat. Mohu to porovnat se situací v Kanadě či Švédsku, kde jsem působil a kde trenéři hráčům nechávají volnost.

Martin Erat bude kapitánem české hokejové reprezentace také na olympiádě v Koreji.

Často se ozývá kritika, že dnešním mladým hráčům chybí všestrannost. Souhlasíte?
Hráči generace Ručinského, Reichela a Jágra těžili z toho, že kromě tvrdého tréninku měli každý týden několik hodin spontánních aktivit. Počínaje tím, že na trénink či do školy šli pěšky nebo jeli na kole, konče tím, že si pak zahráli další sporty. Byli díky tomu úžasně všestranní. To už dnes není. Nad tím ale nemá smysl brečet, taková je doba, je třeba vymyslet, jak to dnešní generaci vynahradit. Proto naše trenéry instruujeme, aby se tu spontánní atmosféru snažili navodit před tréninkem.

Občas se objevují i stížnosti, že málo začleňujeme mladé hráče do soutěží dospělých. Je to podle vás problém?
V tomhle ohledu mají před námi dlouhodobě náskok Švédsko s Finskem. Tam pravidelně zapojují hráče staré osmnáct až dvacet let do nejvyšší soutěže. Jsou tu ale pokroky. Když jsme letos uzavřeli WSM ligu, náhle se v ní čtyřnásobně zvýšil počet mladých hráčů. U našich mladých hráčů je ale ještě jeden problém. Svět nám uniká ve výživě, regeneraci, taktéž ve všeobecné sportovní přípravě mladých. Naši hráči nejedí to, co by měli. Osobně si pamatuji ze Švédska, jak kvalitní stravu tam hráči dlouhodobě dostávali. Na zimním stadionu byly neustále bufety se spoustou zeleniny, kvalitního masa a sýrů. Když to trochu přeženu, naši kluci si po škole zajdou do McDonalda nebo na párek v rohlíku. Pak nemají kde brát energii. Naši hráči třeba za sezonu jedno dvě kila shodí, místo aby nabrali dvě kila svalové hmoty. Jen pro zajímavost, nechali jsme si otestovat všech zhruba 1400 hráčů, co máme v nejvyšších dorosteneckých a juniorských soutěžích. Výsledky jsme porovnali se studií, která zkoumala hráče generace Martince, Hlinky a dalších. Zjistilo se, že dnes na sobě hráči nosí o 160 procent více tuku.

Utkání 42. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera....
Milan Gulaš a Tomáš Mertl slaví jeden z plzeňských gólů.

Co chystá svaz do budoucnosti, aby bylo lépe?
Chceme napnout síly k tomu, abychom měli co nejvíce profesionálních trenérů v malých klubech. Před třemi lety jsme začali asi s dvaceti, momentálně jich máme sedmdesát pět. Chceme se dostat na stovku. Nově máme nastaven program výchovy talentované mládeže, v jehož rámci máme výběry v jednotlivých věkových kategoriích a hrají kraje proti krajům. Chceme alespoň osm turnajů ročně, aby se co nejčastěji střetávali nejlepší s nejlepšími. Velmi dobře jsou nastaveny turnaje akademií, kde se rovněž utkávají nejlepší kluci proti sobě. Budoucnost českého hokeje vidím optimisticky, ale nejsem naivní, ke Kanadě nebo Spojeným státům s milionovou základnou máme daleko. Jejich týmy můžeme občas porazit, ale nebudeme je porážet pravidelně.

Autor: