Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Nevzít na šampionát nejlepší české střelce? Velký úlet, pane Jandači

Sport

  8:00
Praha - Jedno se musí Josefu Jandačovi. Povoláním Tomáše Plekance získal nejen chybějícího prvního centra, ale především velezkušeného lídra. Rozum však zůstává stát nad tím, že se do týmu nevešel střelec Filip Zadina, jemuž se věští jedna z nejvyšších příček na letošním draftu NHL. K zamyšlení je i to, jak Jandač a spol zametli s útočníkem s jednou z nejtvrdších střel v NHL Martinem Frkem.

Proč chybí nejlepší český střelec letošního juniorského MS na tom seniorském? foto: ČTK/AP

Proč nevzal Jandač Zadinu a Frka na MS? ‚Nejtěžší je říkat do očí, jak se věci mají‘

Od roku 2006 se zúčastnil každého velkého turnaje v barvách české reprezentace, jen u vítězného šampionátu v roce 2010 chyběl. Po loňském mistrovství světa Tomáš Plekanec přemýšlel, že své působení v národním týmu ukončí.

Přesto pětatřicetiletý centr Toronta neváhal a vyslyšel pozvánku kouče Jandače, aby týmu pomohl na nastávajícím šampionátu v Dánsku. Plekanec se sice bál, že bude zabírat místo v týmu někomu mladšímu, což byla z jeho strany velká známka pokory.

Na druhou stranu centři a zkušení hráči v letošním Jandačově výběru zoufale chybí, takže jeho nominace na šampionát je zcela na místě. Navíc v play off v dresu Toronta prokázal velice solidní formu, jeho tým však vypadl v sedmém rozhodujícím duelu s ofenzivní mašinou z Bostonu. 

Za to patří kouči Jandačovi kredit. Nad čím ale zůstává rozum stát, že vyřadil nejlepšího českého střelce z letošního juniorského šampionátu a největší českou naději posledních let Filipa Zadinu. Se zdůvodněním, že bude mít v příštích letech spoustu příležitostí ukázat svou kvalitu.

Zvláštní. Trenéři Finska, Švédska, Kanady či USA své největší klenoty brali na seniorské šampionáty už v osmnácti letech, ale Zadina si musí na svou šanci mezi seniorskou elitou počkat. Velice zvláštní.

O rok mladší Martin Frk bral o 50 tisíc dolarů méně, představil se v 30 duelech...
Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač.

Co je pak zvláštní je pak Jandačovo vyjádření k jednomu z nejlepších českých střelců v základní části tohoto ročníku NHL Martinu Frkovi. Útočník Detroitu jej prý v přípravných zápasech nepřesvědčil a proto na MS nepojede.

Jak by však ve třech prohraných zápasech na Švédských hrách přesvědčit mohl, když se svezl se špatnou hrou celého týmu. 

A špatná hra ve Švédsku jde zcela na Jandačovo triko, protože se hráči nemohli v generálce na MS sehrát, když jich jelo na sever Evropy čtyřicet a neustále se střídali v různých formacích. Místo toho, aby se sehrávali a utvořili se sehrané trojice.

Takže pane Jandači, ať už dopadne váš tým na šampionátu jakkoli, tohle byl od vás velký úlet.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!