21. května 2014 17:05 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nezničitelný. Letang prodělal mrtvici, v NHL hrál i se zlomeninami

Kris Letang (vpravo) při zápase s Rangers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kris Letang (vpravo) při zápase s Rangers. | foto: Jamie Sabau - Getty Images

PRAHA Rozcuchané vlasy, příjemný úsměv a sympatické vystupování. Hokejový obránce Kris Letang, který v NHL už sedm sezon obléká dres Pittsburghu, patří v nejslavnější soutěži světa k nejlepším ve svém oboru. Jeho jemně zarostlá tvář však skrývá také obdivuhodný příběh. Kanadský bek utrpěl v lednu mrtvici, několik měsíců nato zase dohrával v play off se zlomeninami.

Byl únor a zraky sportovních příznivců mířily především do dějiště olympijských her. Sedmadvacetiletý rodák z Montrealu ale prožíval nejhorší období svého života. V lednu ho manželka našla ležet na podlaze v ložnici. V tu chvíli se nehýbal se, nereagoval.

Od lékařů si vyslechl, že utrpěl mrtvici. A několik týdnů poté vyprávěl: "Neumím si to vysvětlit, předchozí den jsem si klasicky zacvičil a cítil jsem se v pohodě," řekl zámořským novinářům.

"A jak se cítím teď? Někdy výborně, jindy hrozně. Stále se o mě starají odborníci," vykládal také. "Viděl jsem plakat svoji matku i manželku, to byl ten nejhorší pocit. Věřte mi."

Letang nevěděl, jestli mu zdravotní stav dovolí ještě někdy nasadit brusle a vrhnout se na ledové kolbiště mezi neústupné hromotluky. Ale postupně začal s lehkým tréninkem, piloval detaily a vzhlížel k návratu. "Mám to dovolené, nechci jen sedět doma," pousmál se.

Krejčí (vlevo) v souboji s Letangem.

V akci! Kris Letang (vlevo) při strkanici s Davidem Krejčím.

A nakonec se mezi mantinely v ostrém zápase představil možná dříve, než sám čekal. Při své obnovené premiéře v duelu s Detroitem navíc dostal pořádně zabrat: čas na ledě přes 22 minut, spolehlivý výkon a jedna asistentce navrch. Podobně mnohdy nezahrají ani ostřílení borci bez zdravotních problémů...

"Chyběl mi timing. To je něco, na čem hokej stojí. Možná na tom budu pracovat týden, možná dva," řekl Letang bezprostředně po utkání skupince žurnalistů. Seděl přitom v šatně mezi spoluhráči tak jako kdysi. Vše se zkrátka vrátilo do starých kolejí.

Dvě zlomeniny a velké bolesti

Penguins zakončili hlavní část soutěže na druhém místě Východní konference, v prvním kole play off pak odklidili z cesty Columbus. Vzhůru na Stanley Cup! znělo tehdy z tábora "Tučňáků." Jenže další překážka v podobě New Yorku Rangers znamenala konečnou pro Letanga i jeho spoluhráče.

ČTĚTE TAKÉ

Ale příběh obětavého bojovníka napsal ještě jednu obdivuhodnou kapitolu. Držitel dvou zlatých medailí z šampionátu dvacetiletých po neúspěšné sérii přiznal, že hrál se zlomenou kostí na noze a frakturou ruky.

To už došla trpělivost i lékařům a Letangovi vzkázali: čtyři týdny pouze rehabilitace. Hvězdný zadák každopádně prokázal obrovskou vůli a srdcařství. Takové, které by mu mohli ostatní jen závidět. 

lsoLukáš Šonský