Vrbata pomohl k výhře Vancouveru, Jágr s Eliášem nedohráli

8:57
NEW YORK/PRAHA - Útočník Radim Vrbata vstřelil v úterním utkání NHL 11. gól v sezoně, přidal jednu asistenci a pomohl hokejistům Vancouveru k výhře 4:3 ve Washingtonu. Hlavní hvězdou zápasu byl jeho spoluhráč z elitní formace Daniel Sedin, který českému kanonýrovi na gól přihrál a sám dva vstřelil.

Daniel Sedin (vlevo) a Alexander Edler. foto: ČTK/AP

Vrbata, který byl na ledě u obou Sedinových tref, se prosadil ve 33. minutě, kdy v přesilové hře zvýšil vedení Canucks na 3:1. Domácí Capitals sice posléze dvoubrankové manko smazali, ale v 50. minutě rovněž v přesilovce zařídil Sedin výhru kanadského celku.

Vancouver se tak rychle oklepal z nedělní porážky v Detroitu a znovu dokázal, že neprohrává dvakrát po sobě. Dvě utkání za sebou ztratili Canucks pouze jednou na začátku sezony.

„Dnes bylo krásně vidět, jak jsme se dokázali z porážky s Detroitem poučit. Kluci hráli výborně,“ pochválil mužstvo brankář Ryan Miller. „Tohle prostě dobré týmy umějí,“ řekl Daniel Sedin. „V téhle lize začnete jen trošku prohrávat a najednou máte pět porážek v řadě. To si dobře uvědomujeme a snažíme se toho vyvarovat,“ dodal Sedin.

Klíčem k úspěchu byly přesilové hry - hosté využili tři ze čtyř, domácí ze dvou ani jednu. „Takový zápas jsme přesně potřebovali. Přesilovky se nám daří celou sezonu, ale v poslední době jsme je nedokázali proměňovat, přestože šance byly. Dnes jsme to zlomili,“ konstatoval trenér Willie Desjardins.

Sestřih z utkání Washington - Vancouver

Fotbalovým rozdílem 0:1 prohráli v Pittsburghu hokejisté New Jersey. Devils neskórovali potřetí v sezoně a připsali si pátou porážku v řadě. Jediný gól zápasu vstřelil na začátku třetí třetiny po efektní kombinaci Jevgenij Malkin.

V té době už chyběl v sestavě „Ďáblů“ Jaromír Jágr, jehož ve druhé třetině srazil obránce Robert Bortuzzo. Český útočník zůstal nějakou dobu otřesený na ledě, pak odešel za asistence lékařů do šatny a do hry už se nevrátil.

„Prostě hraju tvrdě,“ řekl po utkání Bortuzzo, jenž nebyl za zákrok potrestán, ale vedení ligy už oznámilo, že se jím bude zabývat. Když došlo ke střetu, Jágr už byl dávno bez puku a navíc se zdálo, že ho urostlý pětadvacetiletý bek zasáhl loktem do obličeje.

Zápas nedohrál ani další český útočník Patrik Eliáš, který z blíže nespecifikovaných důvodů zůstal v šatně po první třetině. Už v jejím průběhu navíc odstoupil ze hry Stephen Gionta poté, co tělem zblokoval jednu ze střel Penguins.

Sestřih z utkání Pittsburgh - New Jersey

Poprvé po čtyřech zápasech vyšel gólově naprázdno Jiří Hudler, spolu s Vrbatou nejlepší český střelec v NHL. V duelu Calgary s Arizonou si však připsal dvě asistence a podílel se na vítězství Flames 5:2. Hrdinou večera byl nováček Josh Jooris, který vstřelil premiérový hattrick v NHL.

„Člověk sní o tom, že jednou dá gól v NHL. Nebo v první řadě o tom si NHL vůbec zahrát. Dát hattrick, to už je bonus,“ prohlásil čtyřiadvacetiletý kanadský útočník, jenž nebyl draftován a s Calgary podepsal smlouvu před rokem v létě po třech sezonách strávených v univerzitním týmu Union College.

Loni si Jooris zahrál jenom nižší AHL, letos ale dostal šanci v prvním týmu Flames a po 19 zápasech už má na kontě 12 bodů za osm branek a čtyři asistence.

Calgary Flames prodloužili vítěznou sérii na tři zápasy, přičemž vyhráli sedm z posledních devíti utkání.

„Ale nesmíme to začít brát jako samozřejmost. Musíme poctivě makat každý den. Jakmile člověk začne být spokojený, věci se obrátí k horšímu,“ uvedl Jooris, jenž dal gól na 2:1 i na 3:2 a výhru zpečetil v poslední minutě trefou do prázdné branky při power play Coyotes.

Podruhé během posledních tří zápasů skóroval Aleš Hemský, pouze však zmírnil porážku Dallasu v Torontu na 3:5. Gólem se blýskl ještě Ondřej Palát, jenž byl jediným střelcem Tampy Bay při prohře 1:2 po nájezdech v Buffalu.

Výsledky NHL

Buffalo - Tampa Bay 2:1sn (0:0, 0:0, 1:1)

Branky: 57. Girgensons, rozh. nájezd Hodgson - 50. Palát. Střely na branku: 22:27. Diváci: 17.772. Hvězdy zápasu: 1. Enroth, 2. Girgensons, 3. Ennis (všichni Buffalo).

NY Islanders - Ottawa 3:2p (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 39. Nelson, 42. Strome, 64. Hickey - 11. Hoffman, 52. MacArthur. Střely na branku: 28:18. Diváci: 13.888. Hvězdy zápasu: 1. Hickey, 2. Nelson (oba Islanders), 3. MacArthur (Ottawa).

Pittsburgh - New Jersey 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 43. Malkin. Střely na branku: 23:29. Diváci: 18.572. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Schneider (New Jersey).

Washington - Vancouver 3:4 (0:1, 2:2, 1:1)

Branky: 23. a 35. Carlson, 45. Laich - 31. a 50. D. Sedin (na první Vrbata), 18. Dorsett, 33. Vrbata. Střely na branku: 25:32. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Carlson (Washington), 3. H. Sedin (Vancouver).

Toronto - Dallas 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Branky: 30. a 46. Lupul, 1. Bozak, 16. Kadri, 21. Kessel - 26. Spezza, 43. Garbutt, 56. Hemský. Střely na branku: 40:38. Diváci: 19.021. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Lupul, 3. Santorelli (všichni Toronto).

Detroit - Florida 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)

Branky: 7. Tatar, 50. Dacjuk, 60. Nyquist - 16. Hayes, 33. Bergenheim, 41. Trocheck, 49. Ekblad. Střely na branku: 41:31. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck (Florida), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Hayes (Florida).

Calgary - Arizona 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 19., 28. a 60. Jooris (na druhou a třetí Hudler), 2. Jones, 49. Monahan - 9. Ekman-Larsson (Erat), 23. Gagner (Hanzal). Střely na branku: 24:29. Diváci: 18.837. Hvězdy zápasu: 1. Jooris, 2. Wideman, 3. Brodie (všichni Calgary).

San Jose - Philadelphia 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 38. Vlasic, 60. Nieto - 7. Couturier. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Nieto, 2. Niemi (oba San Jose), 3. Mason (Philadelphia).

Carolina - Nashville 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 19. Skinner (Nestrašil), 41. Rask - 56. Ribeiro. Střely na branku: 25:33. Diváci: 9.161. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Ward, 3. Rask (všichni Carolina).

Los Angeles - Boston 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 17. Pearson, 60. Toffoli. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Pearson (oba Los Angeles), 3. Svedberg (Boston).