Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NHL je na vzestupu. Vyděláme bilion navíc, hlásí

Sport

  8:00
NEW YORK/PRAHA - Ještě na začátku ledna to vypadalo, že se NHL s hráči nikdy nedohodne. Majitelé klubů v nejlepší hokejové lize světa naříkali nad špatnou finanční situací a ztrátami. Konec výluky byl možný jen v případě, že hráči sleví.

Bickell má nad hlavou Stanley Cup. Spolu s ním slaví ve městě miliony fanoušků. foto: Reuters

Nakonec NHL v polovině ledna, se čtvrtročním zpožděním, začala a zkrácený ročník ovládlo Chicago. Mnozí pak předpovídali odklon zájmu fanoušků a pád televizní sledovanosti. Jenže nic z toho nepřišlo. Naopak televizní ratingy byly lepší, lehce vzrostla i návštěvnost.

A liga překvapivě vydělala mnohem víc, než se čekalo. Zatímco v kompletní sezoně 2011–2012 dosáhly příjmy 3,2 bilionu dolarů, letos to bylo zhruba 2,4. Řečí čísel: to je 72 % příjmů předchozího ročníku, přestože se hrálo jen 58 % utkání.

Navíc se nekonal tradiční novoroční zápas pod širým nebem Winter Classic, ani utkání hvězd. Obě tyto akce přitom patří spolu s play off k nejlépe vydělávajícím projektům. "V blízké době zvýšíme naše příjmy o další bilion navíc," řekl serveru sportingnews.com Rocky Wirtz, majitel šampiona z Chicaga. "Jsme jako liga na vzestupu, s ohledem na budoucnost NHL jsem nesmírně šťastný." Tohle prohlášení zní bizarně vzhledem k těm, která ostatní majitelé vypouštěli do světa během výluky na podzim. Tehdy byla řeč pouze o ztrátovém byznyse, což většina hráčů zpochybňovala.

Menší platy? Ani náhodou

Jedním z opatření na zamezení špatného hospodaření mělo být radikální snížení platového stropu. Ten byl v téhle sezoně 70,2 milionu, pro nový ročník klesl na 64,3. Jenže minimálně tenhle krok se moc nepovedl.

Když se v pátek otevřel trh s volnými hráči, rozjely týmy hon na volné hráče, které v mnoha případech hodně přeplatily. Snížený strop měl přitom znamenat i nižší průměrné platy hokejistů.

Nestalo se.

Jen za prvních 10 hodin kluby uzavřely smlouvy v hodnotě 350 milionů.

A rozhazovaly už předtím. Jedním z nejzářnějších příkladů je Philadelphia. Ta na konci června vykoupila ze smlouvy přeplacené hráče Ilju Bryzgalovaa Dannyho Briera. Majitel Flyers Ed Snider rázem "vyhodil oknem" přes 26 milionů. Pár dní poté nalákal na 22,5 milionu útočníka Vincenta Lecavaliera, kterého krátce předtím vyplatila ze smlouvy Tampa (ztratila přes 32 milionů).

Už teď navíc majitelé a manažeři víc než naznačují, že příští léto se strop vrátí k 70 milionům.

Vítejte v byznyse zvaném NHL. Trochu bizarním, ale podle všeho výdělečným.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat