Voráček vystřelil Flyers bonusový bod, Palát a Kindl dvakrát skórovali

22:33aktualizováno  22. února 13:04
NEW YORK/PRAHA - Český hokejový útočník Ondřej Palát zařídil v NHL dvěma góly výhru Tampy Bay na ledě Arizony 4:2 a byl vyhlášen první hvězdou sobotního zápasu. Dvakrát skóroval také obránce Jakub Kindl, který tak přispěl k vítězství Detroitu 7:6 v prodloužení v Dallasu.

Jakub Voráček (vpravo) se raduje po boku spoluhráčů z Philadelphie Markem Streitem (uprostřed) a Waynem Simmondsem. foto: ČTK/AP

Palát si připsal třináctý a čtrnáctý gól v sezoně a bodoval ve čtvrtém zápase za sebou. Dohromady nasbíral za 14 branek a 32 asistencí 46 bodů a už ztrácí jen dva body na druhého nejproduktivnějšího českého hráče v lize Jiřího Hudlera.

Proti Arizoně se třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku poprvé prosadil v 27. minutě, kdy v přesilové hře převzal přihrávku na útočné modré čáře a dělovkou z mezikruží vyrovnal na 1:1.

Ve 44. minutě si připsal vítězný gól, když využil soupeřova chybného střídání, dostal se za záda obránců a tváří v tvář brankáři Smithovi zvýšil na 3:1 pro Lightning. Domácí pak sice dokázali snížit, ale pět sekund před závěrečnou sirénou potvrdil výhru Tampy trefou při power play do prázdné branky Steven Stamkos.

Palát navzdory své střelecké potenci po utkání nijak zvlášť nezářil. „Musíme hrát lépe. Dnes jsme nepředvedli nejlepší výkon. Ale získali jsme další dva body na hřišti soupeře, to se samozřejmě počítá,“ prohlásil český útočník.

„Všichni víme, že naším problémem jsou přesilovky, takže když jsme v nich dnes dali dva góly, můžeme zase trošku lépe dýchat,“ dodal.

Sestřih z utkání Arizona - Tampa Bay

Dva góly v jediném utkání Kindl za šest sezon v NHL ještě nedal, teď se mu to povedlo v rozmezí pouhých 45 sekund. V přestřelce Dallasu s Detroitem se osmadvacetiletý bek prosadil na začátku třetí třetiny, kdy smazal dvoubrankové manko Red Wings a vyrovnal na 4:4.

Domácí Stars se pak i díky dvěma asistencím Aleše Hemského dostali znovu do dvougólového vedení, ale hosté opět dokázali vyrovnat, obrat pak dokonal po 36 sekundách prodloužení další obránce Niklas Kronwall.

Kindlův dvougólový večer byl o to pozoruhodnější, že ho prožil v prvním zápase po dvouměsíční přestávce zaviněné zraněním lokte.

„Nebudu vám lhát, nebyl to dnes od nás žádný velký výkon. Ale vítězství je vítězství,“ uvedl Kindl, který vynechal 20 zápasů. „O přestávce před třetí třetinou jsme si říkali, že nás srazily dva rychlé góly a že je můžeme dát také. A ono to fakt vyšlo,“ dodal.

V kritickém duchu mluvili i jeho spoluhráči. „Dnes jsme toho moc nepředvedli. Musíme se o hodně zlepšit. Ale měli jsme štěstí, vrátili jsme se dvakrát do utkání a nakonec získali dva body,“ uvedl střelec rozhodujícího gólu Kronwall. „Nehráli jsme dobře, soupeř byl lepší. Vyhráli jsme se štěstím,“ přidal Pavel Dacjuk.

Podle historických statistik je Detroit prvním týmem po 81 letech, který ve třetí třetině dvakrát dotáhl soupeřův dvoubrankový náskok a nakonec zvítězil. Naposledy se podobný kousek povedl v lednu 1934 Torontu proti Ottawě.

Sestřih z utkání Dallas - Detroit

Gól ob každé tři zápasy, to je norma, kterou v únoru plní Tomáš Plekanec. V sobotu trefou do prázdné branky při power play soupeře zpečetil výhru Montrealu 3:1 nad Columbusem, k níž položil základ už v první třetině dvěma góly Max Pacioretty, s 29 zásahy nejlepší střelec a s 52 body nejproduktivnější hráč Canadiens.

Z českých hokejistů si v sobotu připsali góly ještě Dmitrij Jaškin a Michael Frolík, ani jeden z nich ale nezabránil porážce svého týmu. Jaškin pouze ve třetí třetině zmírnil prohru St. Louis 2:4 s Pittsburghem, Frolíkova trefa vynesla aspoň bod Winnipegu, jenž podlehl 3:4 v prodloužení Torontu.

Už v odpoledním utkání si Jakub Voráček připsal vítěznou branku při výhře Philadelphie nad Nashvillem 3:2 po samostatných nájezdech a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Přesto pětadvacetiletý kladenský odchovanec klesl v produktivitě NHL na páté místo.

Voráček překonal v úvodní sérii gólmana Pekku Rinneho blafákem do bekhendu. Za Flyers se posléze trefil i Wayne Simmonds, na druhé straně proti Robu Zeppovi neuspěli Matt Cullen ani Craig Smith. Philadelphia se díky výhře přiblížila na desátém místě Východní konference osmému Bostonu na rozdíl čtyř bodů.

Trefa v rozstřelu se do statistiky nezapočítává a v boji o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče si tak Voráček za posledních šest duelů připsal jen dva body za gól a asistenci. Celkem má na kontě 61 bodů za 19 branek a 42 přihrávek z 59 utkání.

Sestřih z utkání Philadelphia - Nashville

Díky dvěma asistencím při prohře New York Islanders ve Washingtonu 2:3 po samostatných nájezdech jej předstihl John Tavares. Tavares se s 62 body dostal i před Alexandra Ovečkina, který v dresu Washingtonu nebodoval. Asistenci si připsal jeho spoluhráč Nicklas Bäckström, který se s 64 body posunul do čela o bod před Patricka Kanea z Chicaga.

Šanci poskočit do elitní osmičky v tabulce Východní konference nevyužila Florida, která prohrála 1:4 v Ottawě. Na dvě branky Senators přihrál Milan Michálek.

Ztrátu na play off naopak znovu snížili „Ďáblové“ z New Jersey, kteří díky třem gólům v první třetině porazili 3:1 Carolinu, připsali si třetí vítězství za sebou a na osmý Boston ztrácejí osm bodů.

Mezi osmičku vyvolených v Západní konferenci se prodrali obhájci Stanleyova poháru z Los Angeles, kteří v kalifornském derby hraném pod širým nebem porazili 2:1 San Jose a prodloužili vítěznou sérii na sedm zápasů. Naopak „Žraloci“ prohráli poosmé z posledních jedenácti utkání a spadli na devátou pozici.

Duel na stadionu, jenž je domácím stánkem San Francisca v lize amerického fotbalu NFL, sledovalo 70 tisíc diváků. Jedním z hrdinů večera se stal slovenský útočník Marián Gáborík, který v 45. minutě vstřelil vítězný gól.

Výsledky NHL

Washington - NY Islanders 3:2sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 20. Niskanen, 55. Fehr, rozh. nájezd Kuzněcov - 8. Hamonic, 60. Strome. Střely na branku: 27:32. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Holtby (Washington), 2. Johnson (Islanders), 3. Fehr (Washington).

Philadelphia - Nashville 3:2sn (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 9. Simmonds, 32. White, rozh. nájezd Voráček - 19. Wilson, 41. C. Smith. Střely na branku: 33:22. Diváci: 19.680. Hvězdy utkání: 1. Voráček, 2. White (oba Philadelphia), 3. Rinne (Nashville).

Toronto - Winnipeg 4:3p (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 13. Komarov, 36. Winnik, 44. Kadri, 64. Van Riemsdyk - 14. Trouba, 20. Scheifele, 40. Frolík. Střely na branku: 33:34. Diváci: 19.359. Hvězdy utkání: 1. Van Riemsdyk, 2. Kadri, 3. Winnik (všichni Toronto).

Montreal - Columbus 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 3. a 14. Pacioretty, 60. Plekanec - 15. Foligno. Střely na branku: 24:32. Diváci: 21.286. Hvězdy utkání: 1. Pacioretty, 2. Price (oba Montreal), 3. Foligno (Columbus).

Ottawa - Florida 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 11. Turris (M. Michálek), 29. Ryan, 49. Karlsson (M. Michálek), 53. Lazar - 8. Barkov. Střely na branku: 39:22. Diváci: 16.938. Hvězdy utkání: 1. Turris, 2. Karlsson, 3. Hammond (všichni Ottawa).

Edmonton - Anaheim 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 21. Purcell - 1. Beauchemin, 53. Getzlaf. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Getzlaf, 2. Palmieri (oba Anaheim), 3. Jakupov (Edmonton).

St. Louis - Pittsburgh 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky: 55. Jaškin, 59. I. Cole - 17. a 36. Comeau, 27. Hörnqvist, 53. Sutter. Střely na branku: 23:29. Diváci: 19.621. Hvězdy utkání: 1. Comeau, 2. Letang, 3. Greiss (všichni Pittsburgh).

Dallas - Detroit 6:7p (1:1, 3:1, 2:4 - 0:1)

Branky: 13. Jamie Benn, 36. Daley, 38. Eakin, 39. E. Cole, 45. McKenzie (Hemský), 51. Horcoff (Hemský) - 30. a 59. Dacjuk, 41. a 42. Kindl, 17. Nyquist, 53. Abdelkader, 61. Kronwall. Střely na branku: 34:36. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Dacjuk (Detroit), 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Kronwall (Detroit).

Arizona - Tampa Bay 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

Branky: 15. Stone (Erat), 52. Arcobello - 27. a 44. Palát, 35. Callahan, 60. Stamkos. Střely na branku: 24:27. Diváci: 12.997. Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Callahan (oba Tampa Bay), 3. Arcobello (Arizona).

New Jersey - Carolina 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Branky: 11. Ruutu, 13. Henrique, 20. Greene - 54. Skinner. Střely na branku: 19:32. Diváci: 15.610. Hvězdy utkání: 1. Greene, 2. Larsson, 3. Henrique (všichni New Jersey).

San Jose - Los Angeles 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky: 19. Burns - 3. Clifford, 45. Gáborík. Střely na branku: 32:29. Diváci: 70.205 (hráno na venkovním stadionu). Hvězdy utkání: 1. Quick (Los Angeles), 2. Burns (San Jose), 3. Gáborík (Los Angeles).

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.