Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

O čtvrtinu diváků méně než před rokem. NHL trápí klesající sledovanost

ilustrační snímek foto: AP

Představte si, že coby Brňan se doma v televizi na zápasy extraligové Komety nepodíváte. Na veřejnoprávní ani komerční stanici. Nebo že si v Praze nepustíte hokejovou Spartu. Podobný problém skutečně řeší NHL, nejen kvůli regionálnímu omezení vysílání zažívá ohromný meziroční propad sledovanosti.
  9:48

Před minulou sezonou se NHL po sedmnácti letech vrátila na obrazovky televizního kolosu ESPN, společně se známou sportovní stanicí si práva na nejslavnější hokejovou soutěž zakoupil i kanál TNT. Částka? 625 milionů dolarů za ročník, v přepočtu na koruny zhruba 13,8 miliardy.

Jenže zázračné sledovanosti si noví držitelé práv neužívají, navíc meziroční snížení fanouškovského zájmu je alarmující. Zatímco v předchozí sezoně si na těchto stanicích naladilo jednotlivé zápasy NHL v průměru 478 tisíc diváků, v probíhajícím ročníku už je to jen 373 tisíc.

Pokles o 22 procent!

Důvodů obecně klesajícího zájmu o NHL v zámoří je hned několik. Duely se často časově překrývají. Slabá čísla už tradičně mívají střetnutí s brzkým startem, která cílí na evropské publikum. K tomu třeba ESPN trochu podivně zařadila hlavní nedělní zápas na večerní primetime. Jenže v tu chvíli na konkurenční NBC tradičně běží atraktivní utkání amerického fotbalu.

„Američané prostě upřednostňují sledování NFL. Anebo si raději dají v klidu večeři, než aby si vůbec pustili hokej,“ píše v lehké nadsázce novinář Sean Gentille ze serveru The Athletic.

Fanoušci Vegas prožívají první finále NHL proti Washingtonu.

NHL brání lokální trh

Největší vlnu nevole však vyvolaly takzvané „regionální blackouty“. V tomhle případě nejde jen o ESPN, ale i o NHL TV, placený webový přehrávač provozovaný ligou, kde se můžete dívat na všechny zápasy. Tedy téměř.

V Česku můžete být v klidu. Pokud ovšem žijete v USA a chcete se prostřednictvím výše zmíněných služeb dívat na utkání celku z „vašeho“ státu, máte smůlu.

NHL se dle svých slov rozhodla ochraňovat trhy s vysílacími právy jednotlivých týmů. Kromě ESPN a TNT si tedy mohou přenosy zakoupit menší lokální vysílatelé, kteří mají rázem v oblasti jakýsi monopol.

Což v praxi znamená, že pokud si kupříkladu v New Yorku zkusíte pustit klání místních Rangers na přehrávači ESPN či na NHL TV, vyskočí na vás hláška, že vzhledem k právům je služba ve vaší lokaci nedostupná. A je jedno, jestli tým hraje zrovna domácí či venkovní utkání.

Konkrétní oblastní omezení jsou celkem složitá, nejde vždy jen o stát. Výraznou restrikci naleznete například u Dallas Stars, jejichž duely jsou nedostupné hned ve čtyřech státech – v Texasu, Arkansasu, Louisianě a Oklahomě.

„Letos navíc NHL škodí, že jen málo týmů má prostor pod platovým stropem, tím pádem by ani uzávěrka přestupů neměla být moc zajímavá,“ myslí si reportér Gentille.

Lehký optimismus přinášejí čísla z nedávného Utkání hvězd. Zatímco Evropu pobouřil nekritický postoj NHL vůči Rusku a ruským hokejistům, Američané se přehlídkou šikulů na bruslích bavili.

Na stanici ABC, která na hvězdný víkend drží práva, se na samotné střetnutí dívalo 1,5 milionu diváků, téměř o třetinu víc než před rokem.

Autor: