Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nic jsme neudělali, řády jsme dodrželi, brání se Boleslavští i Plzeňští

Sport

  14:55aktualizováno  16:01
MLADÁ BOLESLAV - Vedení extraligové Mladé Boleslavi stále popírá, že hokejisté Jiří Marušák a Tomáš Divíšek hráli v úvodu soutěže v jejich dresu neoprávněně. Oba hráči nebyli ve středočeském klubu správně zaregistrováni u Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), zástupci Bruslařského klubu ale argumentují, že splnili podmínky herního řádu Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), která soutěž řídí.

Finanční ředitel hokejového klubu BK Mladá Boleslav Michal Koliáš se smlouvami Jiřího Marušáka a Tomáše Divíška. foto: ČTK

A to je pro ně prý směrodatné. "Základním dokumentem pro extraligu je herní řád, který vydává APK. Samozřejmě, že jsou i předpisy ČSLH, které mají v některých bodech odchylky. Pro nás je ale základem herní řád soutěže," uvedl generální manažer klubu Cyril Suk na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci. "A podle něj naši hráči nastupují regulérně. Mají zaregistrovanou smlouvu a jsou na ředitelem APK potvrzené soupisce," řekl Suk.

DÁLE ČTĚTE

Podle výkladu ředitele extraligy Stanislava Šulce i generálního sekretáře ČSLH Martina Urbana však musí extraliga podle smlouvy z roku 2000, na základě které APK, tedy samotné kluby, soutěž řídí, dodržovat stanovy, řády a předpisy ČSLH. A podle nich musí být hráči zaregistrováni ve svazové databázi.

Středočeši zároveň nesouhlasí s názorem Šulce, že není povinen kontrolovat, zda na soupisce, kterou klub dokumentuje, že jeho hráči mohou nastoupit do extraligového utkání, jsou jen hokejisté správně zaregistrovaní na svazu. "Všechny kluby měly letos k 10. září podle herního řádu předložit ke kontrole a registraci hráčské smlouvy a následně byli zapsáni na soupisku," podotkl finanční ředitel klubu Michal Koliáš.

Proto jsou podle něj Divíšek i Marušák hráči klubu a nemohli za něj hrát neoprávněně. Dobře si ale uvědomuje, že výklad a systém evidence je složitý. Faktem ale je, že v této podobě si jej stanovili zástupci klubů, které v extralize hrají. Mladé Boleslavi také vadí, že jej nikdo z APK LH, zejména poté ředitel soutěže Šulc, až do dnešního dne oficiálně nevyzval, aby se ke vzniklé situaci vyjádřili.

Finanční ředitel hokejového klubu BK Mladá Boleslav Michal Koliáš se smlouvami Jiřího Marušáka a Tomáše Divíška.

"Proto jsme dnes ráno oficiálně pořádali vedení soutěže o desetidenní lhůtu k předložení našeho stanoviska. Předložení dokumentů, zda hráli nebo nehráli oprávněně," podotkl Koliáš. Jeho hlavním argumentem bude dodržení herního řádu soutěže. Šulc od začátku tvrdí, že jediným řešením neoprávněných startů jsou kontumace zápasů. Mladá Boleslav již s předstihem avizuje, že v případě, že k tomu dojde, využije možnost obrátit se na Odvolací komisi APK LH, která by celou kauzu následně prošetřila.

Stejný problém jako Mladá Boleslav má i Plzeň a Kladno. Zatímco Kladno se s pravděpodobným trestem v podobě kontumací svých zápasů smířilo, zbývající dva kluby mají jiný názor a spolupracují. "Spojili jsme se. Nepřijde nám to v pořádku. Snažíme se všichni dělat hokej a tohle si nechceme vůbec připustit," řekl Suk. Že k avizovaným kontumacím nedojde, věří i sportovní manažer Milan Hnilička, jenž do Boleslavi přišel krátce před začátkem sezony.

"Nechci věřit, že by k tomu došlo. Věřím, že vyhraje zdravý rozum a sportovní duch. Že nezvítězí razítko," podotkl bývalý úspěšný brankář. Případn zrušení výsledků dosažených na ledové ploše by podle něj znehodnotila celou soutěž. "Věřím, že to bude jen zvednutý ukazováček," přál si Hnilička. Nejhorší klub posledních dvou extraligových sezon zároveň doufá, že se nesrovnalosti u Marušáka a Divíška vysvětlí stejně jako v případě Petera Fabuše, jehož jméno původně také figurovalo a nakonec se vše vysvětilo.

Sportovní manažer hokejového klubu BK Mladá Boleslav Milan Hnilička.

"Věříme, že to bude stejné," řekl Koliáš. Zástupci Mladé Boleslavi i Plzně zároveň oznámili, že v případě, že by s odvoláním u APK LH neuspěli, obrátili by se na soud. Zda by žalovali APK LH, tedy vlastně i sebe, nebo ČSLH, ale Středočeši nevědí. "To je zatím předčasná otázka, jsme teprve na začátku. Zatím nebylo vydáno žádné rozhodnutí, takže nevím, proti komu bychom se bránili," řekl právní zástupce klubu Jan Tůma.

Problém však může nastat v případě, že řády APK obsahují podobný bod jako předpisy ČSLH. Podle nich totiž subjekt, který se rozhodne soudně bránit proti konečnému rozhodnutí arbitrážní komise, může být za tento krok ze svazu vyloučen. "Myslím si, že v řádech APK nic takového není. Kdyby to tak ale bylo, bylo by to v rozporu s právním řádem země," řekl Tůma.

Pokud nebude poskytnuto toto základní právo se bránit, tvrdí právník Plzně

Extraligový hokejový tým Plzně dnes dopoledne požádal Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) o poskytnutí desetidenní lhůty pro vyjádření k údajným neoprávněným startům brankáře Petra Přikryla a obránce Tomáše Frola. V žádosti ho podpořila také Mladá Boleslav. "Pokud nebude poskytnuto toto základní právo se bránit, tak jsme ve středověku; je to elementární právo u všech řízení," řekl právník klubu HC Plzeň 1929 Tomáš Tesař.

Právník Tomáš Tesař (vlevo) a generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka.

Plzeňští "indiáni" mají přijít za údajné neoprávněné starty o 19 z 28 dosud nasbíraných bodů. Plzeň, která by se tak po třetině základní části propadla ze šesté na 12. příčku, by tak bojovala o přežití. O šest bodů má přijít ještě Kladno a Mladá Boleslav o 22 z 24 bodů. V tabulce by se propadla na poslední příčku. APK chce kontumovat celkem 35 utkání, v nichž údajně nastoupili hráči s neplatnou registrací. Definitivní verdikt má vydat ředitel extraligy Stanislav Šulc tento pátek.

Pokud APK lhůtu nepovolí, budou chtít Plzeň a Mladá Boleslav kontumaci zvrátit u odvolací komise asociace, která soutěž řídí. Současně by oba kluby požádaly o svolání mimořádné valné hromady APK, kterou musí podpořit minimálně pět extraligových týmů. "Tři z nich už nám to telefonicky slíbily," řekl majitel plzeňského klubu Martin Straka. Teprve poté by oba kluby podaly žalobu na přezkum kontumace výsledků u správního soudu.

Autor: