Radost norských hokejistů | foto: Reuters

Aktualizováno

Finové mají jisté čtvrtfinále, norským hattrickem se blýskl obránce Bull

•   19:07aktualizováno  22:49
bratislava - Hokejisté Norska zdolali na mistrovství světa v Bratislavě Rakousko 5:3 a připsali si v pátém vystoupení na turnaji první body. Hattrickem zazářil v dresu vítězů obránce Christian Bull. Rakušané stále ve skupině B zůstali bez bodu stejně jako poslední Itálie. Ve večerním zápase Finsko snadno přehrálo Velkou Británii 5:0 a vede skupinu A.

Finové s třinácti body mají jistý postup do čtvrtfinále. Británie, nováček mezi elitou, nadále čeká na premiérový bodový zisk.

Pod výhru 8:0 nad Itálií se podepsalo šest střelců, dvakrát se trefili Jaškin a Frolík

Finsko o výhře rozhodlo ve druhé třetině, ve které si vypracovalo tříbrankový náskok. Gólman Jussi Olkinuora udržel při premiéře na světovém šampionátu čisté konto.

Seveřané byli jednoznačnými favority zápasu, střelecky se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V úvodní dvacetiminutovce totiž žádnou ze slibných šancí neproměnili.

K vedení Finsku pomohla přesilová hra, ve které brankáře Bownse prostřelil v čase 20:24 Rajala. Z podobné vzdálenosti za hranicí kruhů se prosadil i druhý střelec Suomi Ohtamaa.

Finská radost.
Momentka ze zápasu Finsko-Velká Británie.

Přestože i Britové měli několik šancí skórovat, i potřetí inkasoval jejich gólman. V 35. minutě ještě vice favorita uklidnil pohotově dorážející Kiviranta.

Ve třetí části mohli Britové duel zdramatizovat v přesilovkách, avšak Olkinuoru, kterému k nule stačilo jen 12 zákroků, nepřekonali. A navíc sami ještě dvakrát inkasovali: nejprve při power play, poté v oslabení.

Finsko - Velká Británie 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Rajala (M. Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (M. Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen). 60. M. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 5618.

Norové poprvé zvítězili

Norové se ujali vedení po 121 vteřinách, kdy po Lindströmovu vyhraném vhazování v levém kruhu zamířil Bull přesně nad Starkbaumovu vyrážečku. Odpovědět mohl Herburger, v sedmé minutě se po chybě Rakušanů dostal sám před Starkbauma Olden, ale místo zakončení ještě hledal zadovkou Patricka Thoresena. Na druhé straně měl dvě příležitosti Komarek. Zvýšit náskok Norska mohli Mathis Olimb, Olden či Lesund.

Rakušané se ve 23. minutě při vyloučení Mathise Olimba dočkali vyrovnání, když se z levého kruhu trefil Schneider. Otočit stav mohl po sólu Michael Raffl. V 37. minutě vrátil Norsku náskok Johannesen, který po zadovce Valkvae Olsena překonal rakouského gólmana bekhendovým pokusem.

V úvodu závěrečné části měli možnosti Pallestrang a Rauchenwald, náskok Norů mohl pojistit Patrick Thoresen. V 50. minutě Rakušané smazali ztrátu. Atakovaný Pallestrang ještě neuspěl, ale akci úspěšně zakončil Komarek. Hned za 56 sekund se ale trefil z pravého kruhu exsparťan Reichenberg a Norové znovu vedli.

V 54. minutě po přihrávce Mathise Olimba zamířil do odkryté branky Bull, ale Rakušané ještě 51 sekund před koncem díky Heinrichovu gólu od modré čáry při power play vykřesali naději. Za osm sekund při pokračující hře bez gólmana ale zamířil do prázdné branky Bull a završil tak svůj výjimečný střelecký výkon.

Rakousko - Norsko 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 23. P. Schneider (Heinrich, Komarek), 50. Komarek (Pallestrang, P. Schneider), 60. Heinrich (P. Schneider, Zwerger) - 3. Bull (T. Lindström), 37. Johannesen (Valkvae Olsen, Martinsen), 51. Reichenberg (Haga, Holös), 54. Bull (M. Olimb, Reichenberg), 60. Bull (T. Lindström). Rozhodčí: Hribik (ČR), Rantala (Fin) - Goljak (Běl.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 8196.

Sestavy:

Rakousko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Wolf - Herburger, T. Raffl, P. Schneider - Komarek, F. Hofer, M. Raffl - Rauchenwald, Haudum, Zwerger - Baumgartner, Hundertpfund, Ganahl - Obrist. Trenér: Roger Bader.

Norsko: H. Holm - Holös, Bonsaksen, Lesund, Espeland, Johannesen, Bull, Nörstebö, Kasastul - Patrick Thoresen, M. Olimb, Olden - Valkvae Olsen, Haga, Trettenes - Martinsen, Reichenberg, T. Lindström - Roest, K. Forsberg, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.