Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

O medaile bojovat nebudou. České hokejistky dostaly výprask od Finek

9:00
KAMPLOOPS - České hokejistky po historickém postupu do čtvrtfinále podlehly na mistrovství světa v kanadském Kamloops Finsku 0:5 a budou hrát v pondělí od 2:00 SELČ o konečné páté místo se Švédskem. Finky se utkají v boji o finále s domácí Kanadou a druhou semifinálovou dvojici vytvoří obhájkyně zlata z posledních dvou šampionátů Američanky s Ruskem, které vyhrálo nad Švédskem 4:1.

Klára Pešlárová, česká gólmanka v zápase s Finkami. foto: ČTK/AP

Tým trenéra Jiřího Vozáka držel s obhájkyněmi bronzu bezbrankový stav do poloviny utkání, kdy otevřela skóre ve vlastním oslabení Riikka Väliläová. Předtím měla v první třetině dvě šance Tereza Vanišová.

Finská brankářka Meeri Raisanenová proti Tereze Vanišové.
Klára Peslarová.

V 37. minutě zvýšila v přesilové hře Tanja Niskakenová a 23 sekund před koncem druhého dějství na 3:0 upravila Venia Hoviová. V závěrečné třetině ještě dvěma brankami z přesilovek dovršila skóre Michelle Karvinenová. Favorizované Finky přestřílely český tým v prvním vzájemném měření sil na mistrovství světa 44:8.

Kapitánka Alena Polenská bere při třetí účasti Česka mezi elitou premiéru v play off jako obrovskou zkušenost. „Hodně našich hráček je pořád hodně mladých. Pro nás už jen fakt, že jsme došly tak daleko, je dobrý krok do budoucna,“ řekla pětadvacetiletá hráčka Petrohradu.

Mistrovství světa v hokeji žen v Kamloops (Kanada)

Čtvrtfinále: ČR - Finsko 0:5 (0:0, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 30. Väliläová (Karvinenová), 37. Niskanenová (Hoviová, Jalosuová), 40. Hoviová (Tuominenová, Niskanenová), 43. Karvinenová (Hiirikoskiová, Nieminenová), 55. Karvinenová (Hiirikoskiová, Väliläová). Rozhodčí: Fialová (Švýc.), Huntleyová (USA) - Angererová (Rak.), Girardová (Fr.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 1256.

Rusko - Švédsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 9. a 60. Sosinová, 4. Pavlovová, 25. Burinová - 6. Olofssonová.

O udržení - 1. zápas: Švýcarsko - Japonsko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0).