Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obelhal StB, aby oslnil zámoří. Hokejový střelec 'Big Nedo' slaví 70

Sport

  16:49
PRAHA - Byl prvním československým hokejistou, který za bývalého režimu utekl ze země východního bloku a prosadil se v zámoří. Dosud je i nejlepším střelcem reprezentace, ač to statistiky jeden čas tajily. Legendární Václav Nedomanský v pátek 14. března slaví sedmdesáté narozeniny.

Václav Nedomanský se raduje ze vstřelení první branky v utkání se sovětským svazem na mistroství světa (březen 1971) foto: ČTK

Robustní postava a skvělá střelba. Tím Nedomanský vynikal. Od osmnácti let odchovanec hodonínského hokeje válel za Slovan Bratislava až do roku 1974, kdy mu bylo třicet let. Hned čtyřikrát byl vyhlášen králem střelců československé ligy. Dařilo se mu i v reprezentaci, se kterou získal deset medailí. Stříbro a bronz z olympijských her i titul mistra světa z pražského šampionátu v roce 1972.

"Tohle vítězství bylo pro naši generaci výjimečné, stali jsme se mistry po 23 letech. Hodně emocionální to bylo i po roce 1968, kdy nešlo jen o hokej a fandil nám proti Sovětům celý svět," vzpomínal Nedomanský před třemi lety pro Hospodářské noviny i na dvě památné bitvy ze stockholmského mistrovství 1969, na němž Československo dvakrát porazilo Sovětský svaz a získalo bronz.

Václav Nedomanský

* 14. března 1944 v Hodoníně

  • KLUBY: Slovan Bratislava, Toronto Toros (WHA), Birmingham Bulls (WHA), Detroit Red Wings (NHL), St. Louis Blues (NHL), New York Rangers (NHL)
  • GÓLY: Československá liga 369, Čs. reprezentace 163, WHA 135 / NHL 122
  • OCENĚNÍ: Člen síně slávy IIHF (1997) a slovenského hokeje (2002)

- Po ukončení kariéry trénoval v Německu a Rakousku, byl skautem pro LA Kings, dnes pracuje pro Nashville

V československém dresu Nedomanský nastřílel 163 gólů, v lize dokonce 369. "To se těžko dá zopakovat," uznal.

Jeho výkony neunikly ani skautům klubů NHL. Sám za oceán moc chtěl, ale přestože splňoval veškeré podmínky pro uvolnění do zahraničního angažmá, odchod ze Slovanu mu byl odepřen. A tak se rozhodl pro krajní variantu – emigraci. "Musel jsem to udělat. Doma bymě nenechali hrát ani pracovat," řekl "Big Nedo", jak se Nedomanskému přezdívá.

Se ženou připravili fingované stěhování do Brna, aby unikli pozornosti StB, a prodali majetek. Posléze se i s malým synem vydali na dovolenou, ze které se už nevrátili. Útočiště Nedomanský našel společně s dalším hokejistou Richardem Fardou ve Švýcarsku. "Kluci utekli jako kdysi já, automaticky dostali trest na 18 měsíců, po tu dobu by nesměli hrát ve Švýcarsku hokej. Takže existovala jedině Amerika. Z Los Angeles jsem znal chlapíka, který dělal v té době viceprezidenta celé ligy. Rozkřiklo se to, pro kluky pak poslali soukromé letadlo Toronto Toros," vzpomínal pro server Hokej.cz Jaroslav Krupička, první Čech v lize WHA.

Zmizel z encyklopedií

Jejich útěk spustil vlnu dalších emigrací. ČSSR opustili třeba hokejisté Jiří Crha, bratři Peter, Anton a Marián Šťastní i další sportovci. Nedomanský a spol. se tak dostali do nemilosti komunistického režimu. Jejich jména se neobjevovala v tisku, knihách, zmizela z encyklopedií a historických tabulek.

Nedomanský s Fardou nezamířili do NHL, ale do konkurenční WHA, jež za sebou měla pouhé dva roky. Otevřela ale nové možnosti pro evropské hráče, kteří doma vynikali a toužili se prosadit i v zámoří. V lize Nedomanský zářil, přestože se tam hrál velmi tvrdý hokej. Soutěž ale měla finanční problémy a po sedmi ročnících zanikla, respektive některé kluby pohltila NHL. Nedomanský v ní strávil tři sezony a za Toronto a Birmingham nastřílel 135 branek.

Do klubu NHL Detroit Red Wings se v roce 1977 přesouval jako vyhlášený kanonýr. "Střelec musí být sobec. Musí se připravit na šanci, jež se nevrátí. Musí branku cítit i bez dívání. Ale když jsem já přišel do zámoří, stejně mi vytýkali, že moc přihrávám," pravil Nedomanský. Pokračování v profesionální kariéře pro něj bylo důležité. "Šlo o existenční záležitost. Nemohl jsem si dovolit skončit," přiznal pro MF DNES. "Platy ale byly tak nízké, že člověk šel ze sezony do sezony."

Hokej za mořem ho živí i dnes

Přestože do NHL vstoupil až ve třiatřiceti letech, na jeho gólový účet přibývaly další přesné zásahy. Po pěti letech v Detroitu pak ještě oblékl dres St. Louis a New York Rangers, kde výjimečnou kariéru ukončil. Později se stal trenérem v Německu a Rakousku. Několik let byl i skautem Los Angeles Kings z NHL, nyní pracuje pro Nashville. Funkci poradce měl i u slovenské reprezentace.

Největší uznání sklidil za roli průkopníka – uprchlíka z Evropy, který okořenil zámořské soutěže. Důkazem je členství v Síni slávy mezinárodní federace.

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat