9. září 2011 11:46 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Obnovu Jaroslavle budou řešit až po tryzně

Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle. | foto: Reuters

JAROSLAVL Vedení Kontinentální hokejové ligy sice řeší otázku obnovení mužstva a pokračování Jaroslavle po středeční tragické letecké nehodě, ale zástupci Lokomotivu v této chvíli na podobné úvahy vůbec nemají myšlenky.

Při neštěstí zahynulo praktické celé mužstvo včetně českých reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka a před sobotním smutečním aktem v Jaroslavli nebude zveřejňovat žádné možné scénáře pokračování klubu. Nicméně se na něm podle všeho intenzivně pracuje.

"Opravdu teď nestavíme nový tým. Nejdříve musíme pohřbít kluky a postarat se o jejich blízké. Na nic jiného nemáme myšlenky," řekl ruským médiím prezident Lokomotivu Jurij Jakovlev. Přes šok a bolest, kterou tragédie způsobila, se začala budoucnost klubu prakticky hned řešit. Převládá názor, že Jaroslavl má i kvůli památce obětí v soutěži pokračovat.

V pondělí se začne hrát

Kontinentální liga má naplánovaný obnovený start ročníku na pondělí, kdy se bude hrát osm duelů včetně Otevíracího poháru mezi obhájcem titulu Ufou a Atlantem Mytišči, který byl ve středu po tragédii v první třetině ukončen.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud se opravdu Jaroslavl v tomto ročníku objeví, není zatím vůbec jasné, kdy se tak stane. Ostatní kluby podle plánu šéfa soutěže Alexandra Medveděva nabídnou pomoc a zdecimovanému týmu uvolní po třech svých hokejistech. "Já jsem žádný seznam neviděl. A znovu hlavně opakuji: musíme především uctít památku obětí. Nejde se ještě ani nerozloučit s jedněmi a už angažovat nové hráče. Neříkám, že neobnovíme tým. To určitě ne. Ale počkejme s tím. Je tu především lidská stránka, pak se můžeme zabývat něčím dalším," upozornil Jakovlev.

Fanoušci přinesli klubu Lokomotiv květiny. A nejen oni

Fanoušci přinesli klubu Lokomotiv květiny. A nejen oni

Na tryznu v Jaroslavli se chytají i celé týmy Dynama Moskva či CSKA Moskva. Smuteční pochody, při kterých fanoušci uctí památku obětí, se v sobotu uskuteční i v dalších městech. Například v Omsku nebo v Čejlabinsku.

Obnova týmu už začala

Obnova týmu Jaroslavle se ale podle všeho už dala do chodu. Ve čtvrtek ruská média informovala, že ředitel Rady KHL Vjačeslav Fetisov oznámil jmenování Pjotra Vorobjova novým trenérem Lokomotivu. Dvaašedesátiletý kouč, který dosud působil u juniorského mužstva Jaroslavle a v roce 1997 ji dovedl k titulu, si má podle Medveděva vybrat tým ze 40 až 45 hráčů, které uvolní zbývajících 23 ligových klubů.

Prohlédněte si fotogalerii z leteckého neštěstí

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Gubernátor jaroslavlské oblasti Sergej Vachrukov uvedl, že existuje možnost, že nové hráče, které Lokomotiv získá, budou platit jejich "staré" kluby. "Prakticky celý rozpočet klubu (Jaroslavle) bude použit na odškodnění rodinám pozůstalých. O všem budeme ještě jednat," řekl Vachrukov. A rovněž potvrdil, že budoucnost hokejového klubu se bude řešit až v příštích dnech.

Kouč Vorobjov má k dispozici také několik juniorů, kteří by mohli dres nadále oblékat. Mezi nimi je i Maxim Zjuzjakin, kterému musel Vorobjov před tragédií oznámit, že s týmem k prvním utkání soutěže nepojede. Zklamání u mladého útočníka vystřídala úleva, že přežil. Naopak například obránce Jurij Uryčev cestoval do Minsku i přesto, že se zraněním nemohl hrát.

Irgl: Nevím, co si o tom myslet

Mužstvo Jaroslavle je připraven posílit například hvězdný útočník Alexej Jašin, který je nyní bez smlouvy. Stavitelé nového týmu začali údajně s prací hned několik hodin po tragédii. "Ve středu jsem měl telefonát od jednoho ruského agenta, který mě do týmu Jaroslavle, kde údajně staví nový tým, lákal," řekl deníku Blesk český obránce Jan Platil.

Zadák, který zamířil na měsíc do Znojma do soutěže EBEL a čeká na nabídky z elitních lig, nicméně zastává názor, že obnovení týmu už v této sezoně není šťastné. "Je to nesmysl. Když do toho města nějací hráči přijdou, bude velice těžké soustředit se na hokej. Není ani technicky možné dát dohromady třicet hráčů," myslí si Platil.

Nemá pro to pochopení ani útočník Zbyněk Irgl, který loni z Jaroslavle musel odejít, přestože měl platnou smlouvu. "Já tohle nedokážu pochopit. Stane se tak obrovská katastrofa a oni v ten samý den už začnou řešit skladbu nového týmu. Hrozné. Omlouvají to tím, že to samé se dělo, když dříve spadlo letadlo s fotbalisty Taškentu. Nevím, co si o tom mám myslet. Byl bych radši, kdyby nový tým Lokomotivu začal hrát až od příštího ročníku," řekl deníku Sport Irgl, který díky osudu nyní hájí barvy Dinama Minsk a truchlí nad ztrátou spousty kamarádů.

ČTK, Lidovky.cz