13. května 2011 22:23 Lidovky.cz > Sport > Hokej

OBRAZEM: Hokejoví fanoušci zaplavili 'Staromák'

Hokejoví fanoušci zaplnili celé Staroměstské náměstí  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejoví fanoušci zaplnili celé Staroměstské náměstí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Hokejistům se fandilo všude, na Staroměstském náměstí "zlepšovaly" náladu i hity Michala Davida.

Ten dres se jménem Hašek na zádech byl zřejmě kdysi bílý, teď už je dožluta. "Bodejť by nebyl, mám ho od Nagana," zuřivě típá cigaretu pětačtyřicetiletý Jan pod pražskou Staroměstskou radnicí, kam včera jako jeden z tisíců dalších přišel na dálku fandit českým hokejistům. "Dominika mám sice rád, ale ten dres nosím proto, že se jmenuju stejně," dodává.

Staroměstské náměstí bylo plné fanoušků, s napětím sledovali přenos Česko: Švédsko

I když český tým prohrál, nezlobí se na něj, teď je spíš naštvaný na stovky fandů, kteří začali opouštět náměstí už několik minut před koncem utkání. "Takhle se nefandí," má jasno Jan. Přitom ještě během první přestávky měl dobrou náladu a s lidmi kolem popíjel přinesené pivo a společným pískotem zkritizovali diskžokeje na pódiu pod obrazovkou, který se slovy "v Bratislavě české písničky zakázali, tady si je zahrajeme" pustil sekvenci hitů Michala Davida.

Dobrou náladu pak ještě utužil první gól Patrika Eliáše. Nad hlavy tisícového davu letěly české vlajky a-začalo se slavit. Někdo dokonce zapálil dýmovnici. Střed Staroměstského náměstí se rázem ocitl v husté mlze. "Žádnou pyrotechniku prosím neodpalujte," žádá pořadatel zpódia.

Staroměstské náměstí bylo plné fanoušků, s napětím sledovali přenos Česko: Švédsko

Těžký dým jako by zamořil i atmosféru v centru Prahy. Klesá nálada a lidé přestávají fandit, led totiž začínají ovládat Švédové.

Hlavní otázkou teď pro většinu fandů je, kde seženou levné pití. "Tam je malý krám, mají tam lahváče," zavelí pomalovaný mladík a s desetičlennou skupinou odchází.

Zklamání. Český tým ve třetí třetině prohrává

S blížícím se koncem utkání je stále jasnější, že čeští hokejisté se do finále nedostanou. Aby nebylo hrobové ticho, fandí alespoň moderátor do mikrofonu. Po čtvrtém švédském gólu ale lidé začínají ve velkém odcházet. Na jejich místa se pomalu scházejí skupinky Rusů, kteří si chtějí zajistit dobrý výhled na přenos večerního zápasu.

Smutní fanoušci na Staroměstském náměstí, český tým prohrává

Z Brna do Bratislavy
I když získání vstupenek na utkání přímo v Bratislavě bylo málo pravděpodobné, mnozí Brňané využili blízkosti obou měst a vyrazili za hranice auty, posílenými vlaky či autobusy. "Jsem zvědav, jaká bude atmosféra v tamních hospodách. Zda nám budou Slováci fandit," svěřoval se před odjezdem Tomáš Lesák. Další našli stylové útočiště: halu Rondo, kde běžně hrají brněnští hokejisté. Stovkám přítomných její správci promítali přímý přenos na obří kostku zavěšenou nad ledovou plochou.

Zklamání. Český tým ve třetí třetině prohrává

Vedení města ani žádný další pořadatel velkoplošné promítání v Brně nezorganizoval. Mnozí si proto pomohli po svém, i bezdomovci v centru měli puštěné alespoň rádio.

mln, kes, ost

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?