Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: tajemství odhaleno, populární Fantomas ukázal svou tvář

Sport

  14:20
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústeckého sportovního nadšence Vasila Simkoviče už viděl téměř každý fanoušek českého hokeje nebo fotbalu. Jeho skutečnou tvář ale zná jen málokdo, protože je známý především tím, že na zápasy národních týmů chodí v gumové masce Fantomase, kterou z hlavy nesundává. Jako recesista je oblíbeným cílem kameramanů a fotoreportérů. Často se objevuje i v prostřizích při přímých televizních přenosech.

Fantomas alias Vasil Simkovič. foto: ČTK

Simkovič prozradil, že chodit na zápasy národního týmu se rozhodl v roce 1998 v euforii poté, co čeští hokejisté získali zlatou medaili v Naganu. V roce 1999 chvíli před odjezdem na mistrovství světa do norského Lillehammeru v pražských Holešovicích narazil na krámek s gumovými maskami a koupil si Fantomasovu. Když se mu s ním podařilo vystrašit kolegyně v práci, rozhodl se, že si jako recesi masku oblékne i na zápasy.

Od roku 2001 začal s maskou jezdit na hokejová či fotbalová mistrovství i olympiády pravidelně. V masce, kterou doplňuje dres číslem 68, jež patří Jaromíru Jágrovi, a šála v národních barvách, vydrží nejen celý zápas, ale i dlouhou před a po něm. Často prý tráví dlouhé chvíle žádostmi o fotografování, zvláště v zemích, kde jsou filmy o Fantomasovi populární. "Někdy je to dřina, bývá velké vedro. Ale již jsem si zvykl," tvrdí.

Fantomas alias Vasil Simkovič.

Nejhorší prý bylo mistrovství ve Vídni, kde bylo v hale veliké vedro, ale horko mu bývá i na fotbale v letních měsících. Umí se v masce napít nebo najíst. Zážitek prý byla konzumace zelňačky na olympiádě v Turíně. Masku Simkovič nemá jen jednu, nyní jich je asi 15, mnoho z nich vyhodil, protože se začaly loupat. V západních Čechách objevil firmu, která je vyrábí. Už tam mají jeho míry a každý rok mu pět nových masek pošlou.

Podle Simkoviče v minulosti masky příliš nevydržely, jejich kvalita se ale prý velmi zlepšila. S maskou zažil dost zajímavých příhod a setkal se s řadou hokejistů národního týmu a dalšími známými lidmi. Jedinou nepříjemností byla bezpečnostní opatření v Turíně, kde jednou asi hodinu strávil vysvětlováním místní policii. Jinde ho ale prý automaticky pouští. Tvrdí, že když ještě existovaly kontroly na česko-německé hranici, v masce, se kterou byl v Hannoveru, projel i přes hranici, aniž by ji musel sundat.

Čeští i němečtí policisté se prý jen smáli. Jeho nadšení pro Fantomase není jen o sportu, ale zasáhlo i do jeho práce. Nejenže má v kanceláři suvenýry, které při fandění získal, jako Fantomas se objevuje i v reklamě své firmy. Na letošní rok například vydala kalendář s fotkami Fantomase.

Autor:

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Mohlo by vás zajímat