Obrozená Sparta přehrála Plzeň a vede ligu

20:45aktualizováno  20:53
PRAHA - Hokejisté Sparty zvítězili v předehrávce 14. kola extraligy na Plzní 4:1 a dostali se do čela tabulky. Mají jednobodový náskok před Českými Budějovicemi, svým dnešním sokem a Zlínem. Na šesté výhře Pražanů z posledních sedmi zápasů se podílel dvěma góly Ivan Rachůnek.

Sparta - Plzeň (Ivan Rachůnek) foto: ČTK

V úvodu se hrálo bez šancí. Skóre se změnilo z ničeho nic v páté minutě, kdy se po vhazování od Kováře dostal puk ke Lvovi, který z pravého kruhu prostřelil Pöpperleho. Sparta vyrovnala za minutu a půl, když se při Marušákově vyloučení odrazila Tonova střela od zadního mantinelu a Ivan Rachůnek u levé tyče uklidil puk za Mazancova záda. V dalším oslabení se už Plzeň ubránila a ve 14. minutě měli Indiáni štěstí, že tečovaná střela Kučného skončila jen na tyči.

HC Sparta Praha - HC Plzeň 1929 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. I. Rachůnek (Ton, Sersen), 21. Milam (Bližňák, Ton), 33. I. Rachůnek (Y. Treille), 57. Tenkrát (Sersen) - 5. Lev (Jan Kovář). Rozhodčí: Smitka, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:6, navíc Kinrade (Plzeň) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4502.

Sparta: Pöpperle - Jan Hanzlík, Sersen, Milam, D. Kočí, Kasík, Philipp, Kučný - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Lapšanský, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

Plzeň: M. Mazanec - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Marušák, J. Jeřábek - Duda, Martin Straka, Petruška - Kratěna, J. Hlinka, Mrňa - Stránský, Jan Kovář, Lev - Vostřák, M. Heřman, Dvořák - od 21. navíc P. Sedláček. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Vedení se dočkali Pražané po 45 vteřinách druhé části, kdy se trefil přesně pod horní tyč americký bek Milam a radoval se ze své první branky v české extralize. Západočeši se snažili vyrovnat, ale nepodařilo se to Mrňovi ani následně při vyloučení Kočího. Naopak Mazance ohrozili v oslabení Foster a Tomáš Rachůnek.

Klíčový okamžik nastal těsně po polovině utkání. Sparta hrála po vyloučeních Yoricka Treilleho a Kasíka 92 vteřin ve třech proti pěti, ale ubránila se. Navíc po návratu francouzského útočníka Kovář chybnou přihrávkou nechtěně založil brejk domácích, při kterém Treille nabídl puk před odkrytou branku Ivanu Rachůnkovi a ten svou druhou trefou v utkání zvýšil na 3:1. Další možnost zlikvidoval Tonovi Mazanec.

V závěrečné části si Sparta hlídala náskok a Plzeň nedokázala překonat Pöpperleho ani při třech vyloučeních Pražanů. Indiáni při pobytu Kučného a Kočího na trestné lavici nevyužili už svou druhou přesilovku pěti proti třem v zápase, která tentokrát trvala 40 vteřin. Proti svému bývalému klubu se neprosadili ani Kratěna a Hlinka, který odehrál za Plzeň poslední zápas před návratem do švédského Linköpingu. V závěru ještě pojistil výhru domácích v přesilovce Tenkrát.