Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové naštvali i Fasela. Přivezli do Prahy problémy, přitakal Bříza

Sport

  16:47
PRAHA - Trapas ruských hokejistů, kteří po skončení finálového zápasu mistrovství světa v Praze předčasně odešli z ledu, bude řešit i Mezinárodní hokejová federace (IIHF).

Zdrcení ruští hokejisté po vysoké porážce s Kanadou ve finále mistrovství světa v Praze. foto: Reuters

Její šéf René Fasel řekl, že jej rozhodnutí hráčů sborné opustit plochu O2 areny ještě před kanadskou hymnou zklamalo a jednání považuje za nedostatek respektu k soupeři. Rusko podle jeho slov může čekat i trest.

„Po návratu z mistrovství světa to budeme řešit a požádáme o stanovisko i Ruskou hokejovou federaci. V IIHF platí pravidlo a příslušný trest bude vynesen,“ řekl Fasel pro agenturu TASS.

„Když jsem to viděl, bylo to pro mě obrovské zklamání. Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jeho skončení nebudeme akceptovat,“ prohlásil Fasel.

Alexandr Ovečkin z druhého Ruska míjí pohár pro mistra světa po prohře s...
Ilja Kovalčuk z Ruska (vpravo) přebírá pohár za druhé místo od prezidenta IIHF...

Ruští hokejisté po prohraném zápase převzali stříbrné medaile, podali si s kanadskými hráči ruce, ale na zbytek ceremoniálu na ledě nezůstali. Většina hráčů poté okamžitě zamířila do kabin, jen několik z nich v čele a Alexandrem Ovečkinem nebo Jevgenijem Malkinem zůstala stát na ledě a byla připravena vyslechnout si i kanadskou hymnu. Kapitán týmu Ilja Kovalčuk ale poté pro ně přišel a odvedl je do útrob arény.

„Viděl jsem, jak se Ovečkin a Malkin snažil zastavit hráče, aby nešli do šatny. Nemůžeme z toho vinit hráče. Máme vedoucího týmu, trenéra nebo generálního manažera, kteří byli v té době na ledě a měli tomu zabránit,“ uvedl Fasel.

Šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak incident označil za nešťastnou shodu náhod. „Byla to jen organizační chyba. Ne neúcta k soupeři. Máme velký respekt k soupeři, podali jsme si s ním i ruce,“ řekl Treťjak. I ruská média však o incidentu referují jako o hanbě a ostudě. V různých internetových anketách počínání hokejistů odsoudili i čtenáři.

Bříza: Žilo se tu přátelsky. Pak přijeli oni

Člen organizačního výboru mistrovství světa Petr Bříza v rozhovoru s Alanem Hejmou pro Kauzu dne Rádia Impuls potvrdil, že případ se bude řešit na diplomatické úrovni. „Pro mě nepochopitelné. Myslím, že vzali šampionát až příliš přemotivovaně. Přivezli s sebou do Prahy relativně hodně problémů, které tu vůbec nebyly. Osm týmů tu žilo velmi přátelsky, ale jakmile přijeli, zablokovali chodbu v hale, zvolili si jiný hotel, což pro nás bylo velmi vysoké bezpečnostní riziko. Tam se mohlo cokoli stát a to samozřejmě kdokoli z těch zahraničních novinářů spojí se šampionátem. Těch věcí tam tedy bylo víc a vyvrcholilo to tedy velikou ostudou jejich vlastní a nerespektem vůči soupeřům a celému mistrovství světa,“ řekl Bříza Rádiu Impuls.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!