24. září 2014 11:11 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Pavelec stojí na prahu klíčové sezony. Stal se z něj muž pod mikroskopem

Ondřej Pavelec má rychlou lapačku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Pavelec má rychlou lapačku. | foto: Reuters

WINNIPEG/PRAHA Byl to symbolický začátek krušné šichty, která Pavelce čeká v příštích měsících. Hned po 20 vteřinách prvního přípravného zápasu na NHL proti Minnesotě musel žehlit první malér. Bek Bogosian ztratil puk u zadního hrazení a způsobil skrumáž před Pavelcem, jenž v rozkleku zastavil Niederreiterovu střelu a přikryl kotouč lapačkou.

Natěšení diváci, kteří zaplnili arénu v kanadském Winnipegu, aplausem pochválili českého brankáře. Přitom mnozí z nich na něj často nadávají. Stejně jako někteří odborníci a komentátoři v médiích ho kritizují za nespolehlivost, nedokonalou kondici a chabé statistiky. Právě jemu se připisuje velký díl viny za trvalou neschopnost Jets postoupit do play off.

Z Pavelce je jakýsi fackovací panák pro veřejnost. V nové sezoně se ocitne pod přísným dohledem. Takřka každý jeho zákrok se bude pitvat. 27letý gólman si může připadat jako rybka v akváriu, jako muž pod mikroskopem. „Začíná nám zlomový rok,“ řekl místním reportérům. „Mně i celému týmu. Těším se!“

ČTĚTE TAKÉ

Do Kanady se po prázdninách dostavil štíhlejší. Přiznal, že pozměnil přípravu, aby byl na cirkus zvaný NHL dokonale fit. Jak? O kolik zhubl? „To je moje tajemství,“ pravil. „Ale stejně jako ostatní kluci chci být v co nejlepší kondici.“

Už zase se baví s novináři, které na sklonku minulé sezony odmítal. Bylo to pro něj trpké období. Na olympiádě v Soči se ho dotklo svérázné zacházení od kouče Hadamczika, který jej na úvodní partii proti Švédsku posadil na tribunu a po turnaji na něj svalil kus odpovědnosti za neúspěch.

V březnu si v NHL připsal sedm porážek za sebou. Zranil se. Klub ztratil šanci na účast ve Stanley Cupu. Jindy ochotný chlapík se vyhýbal rozhovorům. Jeho průměr nakynul na 3,01 gólu na utkání, úspěšnost se smrskla na 90,1%. Viděl, jak dobře se uvedl jeho mladý konkurent Hutchinson.

Pavelec se snaží nečíst články o sobě, přesto mu nemohlo uniknout, že se jeho jméno objevuje mezi kandidáty na vykoupení ze smlouvy, čili na propuštění z Jets. Sám cítil, že mohl chytat lépe.

Dokáže omráčit fantastickým zákrokem, schází mu však výjimečné umění „zavřít“ branku, zachraňovat mužstvo minutu po minutě, zápas po zápase. Občas se zdá, že se po něm žádá nemožné. Ve Winnipegu postavili podprůměrný tým. Dlouho ho vedl podprůměrný trenér Noel.

Nedostatek hvězd může vynahradit chytrá taktika, obětavost a kázeň. Jenže Jets byli úderníky ve výrobě zbytečných chyb. Až po lednovém nástupu kouče Maurice se jejich defenzivní práce zlepšila.

Právě Maurice a generální manažer Cheveldayoff vyjádřili Pavelcovi podporu. Nedali se zviklat tlakem zvenčí. „Věřím tomu člověku,“ citoval Paula Maurice deník Winnipeg Free Press. „Má to v sobě. Musíme před ním dobře bránit, nesmíme ho nechávat ve štychu. Pak můžeme posuzovat jeho hru.“

Ondřej Pavelec při zápase s Philadelphií.

Z prekérní situace zjevně vede jediná cesta. Jets se bezpodmínečně podřídí strategii, vyvarují se hloupých kiksů. A Pavelec vyvrátí pověst talentu, který nedozrál. „Mančaft mákne, pomůže mi. Já musím dřít a pomoct klukům. Je to jednoduché,“ řekl.

Jets od počátku přípravného tábora usilovně pilují obranu. Lehčí Pavelec hodlá všechny přesvědčit, že si nezaslouží „padáka“. A kanadští komentátoři do něj dál tepou. „Už se nedá označovat za naději,“ napsal list Free Press.

„Do branky už se nedostane bez ohledu na minulý výkon jako dřív. Musí být soustředěnější, musí se vyhnout propadům, musí si i v krizích udržet pevnou sebedůvěru. Musí vyhrávat. Buď prokáže, že je skutečnou jedničkou, nebo ne. Odpověď bude známá brzy.“

Tři roky bez vyřazovacích bojů

V pondělním mači proti Minnesotě se Pavelec představil v báječné pohodě. Udržel koncentraci. Za 31 minut na stráži nepustil ani jednu z 15 ran protivníků v dresech Wild. Ani jeho parťák/konkurent Hutchinson si poté nepočínal špatně. Winnipeg vyhrál 2:1.

Ostré prověrky ovšem teprve přijdou. Jets se od přestěhování do prérijní provincie Manitoba v létě 2011 neprotlačili do play off. Pokud se to ani tentokrát nepovede, kdekomu ve Winnipegu dojde trpělivost. Pavelec to dobře ví. „Dobrý start,“ řekl předevčírem. „Ale byl to jen první přátelák.“

Hlavní výzvy na muže pod mikroskopem čekají až v opravdové NHL

Karel Knap

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč