27. prosince 2011 14:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Opět. Hokejová dvacítka věří jen v zázrak

Američtí mladíci slaví branku na hokejovém MS do 20 let, Česku v poslendích letech nadělují debakly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí mladíci slaví branku na hokejovém MS do 20 let, Česku v poslendích letech nadělují debakly | foto: Reuters

EDMONTON/PRAHA Sedm. Už sedm dlouhých let čekají hokejoví junioři na medailový úspěch. A nepřevládá optimismus, že by se to mělo na letošním turnaji změnit. Hokejový svět ve své kanadské kolébce upíná pozornost na mistrovství světa do 20 let – turnaj, kde se rodí budoucí hvězdy NHL. A turnaj, který poslední roky pravidelně deptá českou hokejovou obec.

Ne, tahle slova nemají vyvolávat zbytečně negativní náladu, jen upozorňují na skutečnost: že v každém z posledních čtyř ročníků skončily české dvacítky bojem o udržení. "Hlavním úkolem je porazit Dánsko, to je ve skupině základ," vyhlíží kouč Miroslav Přerost první duel s papírovým outsiderem. "Tři zbývající soupeři jsou výkonnostně jinde," přiznal agentuře ČTK.

Totiž těmi dalšími třemi soupeři jsou ve skupině B domácí Kanada, další gigant v mládežnickém hokeji USA a Finsko. Češi se do přetěžké společnosti dostávají pravidelně právě vinou svých špatných výsledků z předchozích let.

Rozlosování a program na hokejovém MS do 20 let v Kanadě

Skupina A
Rusko, Švédsko, Švýcarsko, Slovensko, Lotyšsko.

Skupina B
Kanada, USA, Finsko, ČESKO, Dánsko.

Zápasy českého týmu
ČESKO - Dánsko
Středa 28. 12. (2.00 SEČ)
Kanada - ČESKO
Čtvrtek 29. 12. (2.00 SEČ)
USA - ČESKO
Pátek 30. 12. (21.30 SEČ)
ČESKO - Finsko
Sobota 31. 12. (22.00 SEČ)

Třeba před dvěma roky podlehli Švédsku, jednomu z každoročních adeptů na titul, potupně 1:10. Gólové příděly dostávají také od zámořských výběrů, jenže světová špička je početnější, což dokazuje obhajoba úřadujících mistrů z Ruska. "Giganty jako Kanadu, Spojené státy, Rusko a Švédsko nemůžeme porážet dlouhodobě," přiznává Přerost. "Ale na jednom turnaji je porazit podle mě lze."

V Edmontonu se ukáže, jestli má pravdu. Šampionát, který se prvními zápasy rozjel už v noci na dnešek, nachystal Čechům klíčový souboj na Silvestra, kdy se střetnou s Finskem, přes které cesta do vyřazovacích bojů vede. Už tradičně vítěz skupiny postupuje automaticky do semifinále, druhé a třetí týmy čeká čtvrtfinále. Zbytek znovu čekají barážové vody.

Dejte nám pět let, žádá Král, šéf českého hokejového svazu

Právě vyhnutí jim si Přerostův výběr stanovil za jasný cil. Vyšší si zatím klást ani nemůže. Vždyť sám Tomáš Král, šéf českého hokejového svazu, na jaře pro LN řekl: "Dejte nám pět let, a naše osmnáctka bude schopna přivézt ze šampionátu medaili." Trochu chudé vyhlídky, že?

Zatímco v seniorském hokeji se český hokej vrací na nejvyšší pozice, v juniorském už je naopak dávno vyklidil. Po mimořádných talentech se slehla zem. A diskuse, jak tomu předejít, se vede dva roky. Svazové vedení už ve vybraných klubech zavedlo hokejové akademie, kde se mají na výchovu hráčů zaměřit ještě více než kde jinde.

"Souhlasím s tím zkoušet v seniorské reprezentaci mladé hráče," uvažuje Král. "Jenže kde je vzít...? Kde, když ročníky ’92 vůbec nestíhají a očividně na to nemají?" Právě tuto věkovou skupinu má teď k dispozici kouč Přerost v Kanadě. Chce se pokusit o malý zázrak.

Ale proč ne – ještě větší vlastně předvedli senioři na loňském šampionátu, kde tým bezejmenných dosáhl až na zlato. "Mužstvo tam vyhrálo tou atmosférou a vnitřním duchem," připomíná Přerost.  V něco takového věří teď i on... Takových s ním vskutku není moc.

První výsledky MS hokejistů do 20 let

Skupina A
Lotyšsko - Švédsko 4:9 (2:3, 1:3, 1:3)

Švýcarsko - Rusko 0:3 (0:1, 0:2, 0:1)

Skupina B
Finsko - Kanada 1:8 (0:2, 1:3, 0:3)

Dánsko - USA 3:11 (2:3, 0:6, 1:2)