Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janecký: Ukázali jsme, že se nikoho nebojíme

Sport

  19:47
Vyhrát, nebo prohrát? Velkým tématem bylo, jestli čeští hokejisté na MS úmyslně prohrají s Německem, aby se ve čtvrtfinále vyhnuli Švédům a narazili na Rusy. Nakonec svěřenci Aloise Hadamczika vyhráli jednoznačně 8:1. "Jestli chceme medaili, nesmíme se ohlížet," dodává Otakar Janecký, bývalý reprezentant.

Česko - Německo (Vondrka, Petružálek a Krajíček) foto: Reuters

Otakar Janecký

Otakar Janecký

Bývalý vynikající centr, který v Česku nehrál nikde jinde, než v rodných Pardubicích. S reprezentací získal čtyři bronzové medaile - tři z mistrovství světa 1989,1992 a 1993 a jednu z olympijských her z roku 1992. Velkou část kariéry, přesněji deset sezon, ale odehrál ve Finsku, kde s Jokeritem Helsinky čtyřikrát získal mistrovský titul. S hokejem skončil v roce 2004 v Pardubicích, se kterými je dvojnásobným šampionem Československé hokejové ligy.

Mají Češi ideální formu před čtvrtfinále?
Zápas s Němci není příliš vypovídající. Ale je důležité, že jsme bez problému vyhráli. Kluci si nacvičili pár akcí a mohlo by nám to jenom pomoci. Z týmu cítím pohodu, ale čtvrtfinále bude velkou zkouškou. Švédové jsou jedni z kandidátů na titul mistrů světa. Mají velice kvalitní tým, navíc je z NHL posílí Bäckström. Jsou silní na puku, výborně bruslí a bude je tlačit domácí publikum. Bude to těžký zápas, ale moc se na něj těším.

Mají Švédové vůbec nejlepší mužstvo na turnaji?
Prohráli s Ruskem po Malkinově skvělém výkonu. Snažili se ho důsledně bránit, ovšem oni mají tak skvělý tým, že se na něj soustředit ani nemuseli. Pokud hrají svůj hokej, tak mají jeden z nejsilnějších, ne-li nejsilnější tým na turnaji.

Před zápasem s Německem se spekulovalo o tom, že Češi schválně prohrají, aby narazili na Rusko. Co jste si o tom myslel?
Spíš by nám to ublížilo. Jestli chceme mít medaili, tak se nesmíme ohlížet doprava doleva. Hlavní je vyhrát čtvrtfinále a je jedno proti komu. Je dobře, že jsme všem ukázali, že se Švédů nebojíme. Výhrou 8:1 jsme všem zavřeli ústa.

Na druhou stranu v základní skupině český tým odehrál lepší zápas proti Rusku. Nebyl by to proto vhodnější soupeř?
Každý zápas na turnaji je úplně jiný. I když se nám utkání proti Rusům povedlo, ve čtvrtfinále by se nám to mohlo vymstít.

Na koho se tým bude ve čtvrtfinále nejvíce spoléhat?
Pro mě je hlavní týmový duch a kolektivní výkon. V kádru nemáme takové osobnosti typu Jágra, ten je jenom jeden. Proto musíme hrát jako celek.

Co by měla reprezentace ještě zlepšit?
Od televize se radí jednoduše (úsměv). Se Švédy to bude jenom o dobrém pohybu po celém hřišti. Chce to hrát jednoduše a dostat je pod tlak.

Co říkáte na výkony Němců? V posledních dvou zápasech inkasovali 20 branek.
Po turnaji budou mít velké dilema - co bude s německým hokejem dál. Pro nás jenom dobře, díky osmi gólům jsme se dostali se do pohody.

Anketa

Oznámkujte výkon Čechů proti Německu

1 160
2 36
3 13
4 7
5 12

Mohlo by vás zajímat